IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Недостигът на работници по света тласка нагоре цените на храните

Екстремното време и поскъпването на суровините допълнително влошават ситуацията, а проблемите няма да се решат с края на пандемията

08:00 | 03.09.21 г. 40
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Заетостта във веригата на доставки на храни е сред трудните за запълване. Независимо дали става въпрос за бране на ягоди, несигурна работа в кланица или забързаната среда в кухнята на ресторанта, много работни места са с високи данъци, краткосрочни, слабо платени, работата е тежка или пък комбинация от четирите фактора.

С повече налични работни места австралийските работници, които преди това биха могли да се задоволят с позиции в месопреработвателни предприятия в слабо населени райони, могат да изберат работа в града, която не е толкова тежка и е по-добре платена.

Много от гражданите на Европейския съюз, които преди можеха да пътуват свободно до Великобритания, за да работят във ферми, да карат камиони или да сервират кафе, избират да останат в родните си страни или да отидат другаде в Европа. Американските работници, които се борят с жегата по полетата, избират по-прохладния интериор на магазините.

„Това е физическа работа“, коментира Джон ДеВейни, президент на Американската асоциация за плодове във Вашингтон. „Ако трябва да берете плодове и да носите тежки щайги или да натискате бутони на касовия апарат, втората алтернатива е по-привлекателна“, допълва той.

цени цени

По-високите заплати и бонуси могат да подсладят работата. Chipotle Mexican Grill Inc. наскоро повиши цените на менюто в САЩ с 4%, след като увеличи средното заплащане до 15 долара на час. В Канада компанията предлага бонус за препоръка при набирането на персонал.

Работниците в преработвателното предприятие на свинско месо Smithfield Foods Inc. в Южна Дакота получават безплатни продукти като часовници Apple Watch или iPad след първите им 60 дни на позиция в дружеството. Веригата за пици Rossopomodoro, която е със седалище в Европа, е принудена да увеличи основното си заплащане с 50% в Лондон, казва изпълнителният директор Даниеле ди Мартино.

Често обаче парите не достигат. Работниците трябва да бъдат защитени добре от коронавирура, а в условията на конкуренция се налага да се дават и още по-големи заплати. Заради делта варианта много предприятия отново са крачка назад след напредъка през пролетта.

Недостигът на работници не се случва навсякъде и ефектите не са равномерно разпределени. Голяма част от континентална Европа не изпитва същия осакатяващ недостиг като Обединеното кралство, където Brexit ограничи миграцията на работници от ЕС. Китай до голяма степен не е засегнат, както и Индия, въпреки че инфлацията е притеснителна. Работниците там са в изобилие, а селското стопанство е изключено от ограниченията заради коронавируса.

На други места трудът е само едно от главоболията за световната хранителна екосистема. Екстремното време по света – от Бразилия до Франция, се отрази на реколтата. Нарастващите цени на културите повишиха цените на храната на добитъка, а оттам се вдига цената на месото. Транспортните разходи скочиха нагоре поради нарастващото търсене, недостига на контейнери и претоварените пристанища на фона на затварянето на някои пристанищни съоръжения заради клъстери от коронавирус сред работници на докове.

Недостигът на работници заплашва допълнително да увеличи разходите, независимо дали чрез увеличаване на заплатите, или недостиг на предлагане. Проблемът няма да изчезне, когато пандемията приключи. Делът на работещите в селското стопанство намалява от десетилетия на фона на миграцията към градовете и преминаването на хората към сектора на услугите. Тези по-трайни промени на пазара на труда изискват технологични решения, като инвестициите в автоматизация и роботика се ускориха по време на пандемията.

цени цени

В САЩ автоматизираните трактори, роботизираните доячи и сеялките за моркови заместват донякъде човешкия труд. Междувременно фермерите във Великобритания изпробват роботи, които да берат ягоди, маруля или броколи.

Инструментите за прибиране на реколтата са помогнали на бразилските фермери с кафето, така че да намалят зависимостта си от работници до една пета от необходимото само преди няколко години, според Едимилсън Калегари, генерален мениджър в базираната в Еспирито Санто кооперация Cooabriel.

Все пак ще са необходими години, преди фермерите наистина да започнат да използват по-масово роботи, според Синди ван Рейсвик, старши анализатор в Rabobank в Утрехт, специализирана в градинарството.

„В крайна сметка цените на храните трябва да се повишат, за да се плаща по-добре на работниците и да се намерят нови решения. Те просто струват пари и ние трябва да сме готови да платим за това“, казва тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:21 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 3 rate down comment 5
zelka007
преди 2 години
абсолютно правилно , имаш подписана трудова характеристика . там много точно е описано , кой какви задължения има и фиш за заплата , който отразява постигнатите резултати от тези задължения ... нещата са силно регулирани у нас по тази тема ... аз през всичките тези години съм имал единици , дето да останат сами след работно време и да довършат нещо малко , дето да не го правят утре ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 3
zelka007
преди 2 години
много правилно си го разбрал ... свет голем , сега е и свободно да се пътува и работи , кой където иска . като не ти харесва нещо гласуваш с краката си ... аз съм "за" , подкрепям такава логика ... справедлива е ... !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 4
bgMan
преди 2 години
Мошенниците работодатели, тарикатите, робовладелците и особено масоните да го д*хат!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 2
mrynmryn
преди 2 години
Преди години работих в една фирма, където всеки оставаше след работа, защото това трябвало да се свърши, естествено, това не се заплаща, повдигнах въпроса пред тоя, който отговаряше за персонала и той ми каза, че не съм длъжен да оставам, та аз бях единственият, който си тръгваше в 5:00.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 11 rate down comment 1
s3
преди 2 години
Те работниците гласуват с краката си, т.е. като видят че положението в БГ-то скоро няма да се промени, просто емигрират и вършат същата работа за няколко пъти повече пари. Напоследък се наблюдава и друга тенденция, но това е при по-платените специалисти, те просто работят 10-20г. да съберат малко пари после си вземат някоя къща на село или в планината и се пенсионират един вид. Хората просто вече осъзнават че имат 1 живот да живеят и ако 40г. бачкат за лудо просто живота им заминава без да са разбрали.Иначе за нашенските капиталисти, те наистина бачкат извънредно, но те си знаят защо, прибират си печалбата. Докато работниците най-много да получат нещо отгоре върху заплатата си,която е ниска по начало, т.е. нещо върху нещо ниско си е пак ниско.Но реалният проблем е по-скоро в двойния стандарт и печатницата на пари последните 10г. Това демотивира всички, и работници и капиталисти, ако не са на хранилката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 9
zelka007
преди 2 години
игра на нерви е това дето си го описал ... :))) ... кой ще огладнее първи ... колко време работниците ще карат без да работят и без заплата ... ?! ... кой ще издържи повече според твоята логика , един работодател или един работник ... ?! ... и това как някой в БГ съдирал три кожи и искал извънредено да се бачка постоянно и не знам кво си са пълни небивалици . аз за почти 30г като работодател (леле сега направих сметка колко време е това ... :))) ... ) НЕ СЪМ ВИЖДАЛ някой да работи извънредно щото съм му казал че трябва ... !! ... виж като доплатя за извънредното се натискат да бачкат ... и навсякъде е така , при всичките ми познати и приятелчета дето плащат заплати ... извънредно и безплатно си бачкат само работодателите ... :))) ... и това как в БТ-то се сцепвали завалийте да бачкат за мизерни пари е толкова далече от истината ... второто най-голямо врънкане в работата , след ходенетео по лекари е врънкането за пари , то НИКОГА не е спирало , винаги всеки получава незаслужено малко ... !! ... с това те посрещат и с това те изпращат ежедневно ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 1
mnz
преди 2 години
Това което пропускате да коментирате е времевия лаг. защото цените вече 1г. се вдигат, а заплатиет тепърва запичнаха, защото трябва време на капиталиста да разбере, че ако не повиши заплатите при него няма да има кой да му работи, което се разбира като остане без работници, както е казано в статията. което води до спад в БВП-то, което води до още печатница и стимули, което води до още по-високи цени и съответно липса на работници да бъхтят на предишните заплати. Такъв порочен цикъл е възможен заради плановото печатане и подпомагане на компаниите, което разрушава пазарния принцип на икономиката, липсата на фалити и изчистване на гнилите ябълки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 16 rate down comment 0
mrynmryn
преди 2 години
Пак се връщаме към - работници има, робите свършиха. Щото масата такива статии се обобщават баш с това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 16 rate down comment 0
Repoman
преди 2 години
Логиката по-скоро е друга. Цените скачат, това всички го виждаме. От там работниците просто не могат да продължат да работят на предишните си нива на заплатите, защото просто няма как да преживеят. То и да има как, едва ли ще следват логиката да затягат коланите докато мине прехода, както е у нас. Съответно вдигат се заплатите за да има кой да работи, от там и цените на стоките, защото тези заплати трябва да се платят с нещо, което води до нов кръг повишения, и така. Инфлационна спирала се вика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 0
s3
преди 2 години
Работници има, но с настъпващата инфлация те вече не са съгласни да работят за предишните си заплати и искат увеличение. Такова не се дава и съответно няма работници за дадените дейности. Долу-горе такова е положението и в БГ-то, търсят се работници, ама ако може да работят извънредно и да вземат половин заплата. Иначе, всичко това тръгва от заливането на пазара с новонапечатани пари, които се разпределят по знаини и незнаини начини, а после работниците трябва да се конкурират със своите пари спрямо тези които просто са ги получили от печатницата ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още