IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Гладната за енергия Европа привлича LNG доставките на презапасената Азия

Мекото начало на зимата на изток позволява някои доставки да поемат за Стария континент, но това не означава, че те ще са евтини

13:50 | 20.12.21 г. 20
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Азиатското неуморно изкупуване на втечнен природен газ (LNG) по-рано тази година направиха региона толкова добре снабден за зимата, че спот доставки започват да се пренасочват към гладната за енергия Европа, пише Bloomberg.

Множество кораби се пренасочват от Азия, след като цените в Европа са с необичайна премия, посочват запознати трейдъри. Задаващата се LNG вълна ще донесе така необходимите за региона количества точно когато температурите започват да падат бързо и тласкат цените до нови рекорди.

Енергийните цени в Азия нараснаха по-рано през годината, когато Китай започна да складира всичко възможно – от въглища до торове, за зимата. Сега, когато налице е една по-мека зима в Североизточна Азия, купувачи от японските компании за комунални услуги до китайските заводи, са подсигурени, а спот търсенето е намаляло значително миналата седмица, казват трейдъри.

В Европа обаче купувачите продължават да имат проблеми с попълването на резервите си на фона на несигурността около пускането на „Северен поток" 2 от Русия. От Италия до Полша континентът се опитва да си осигури доставки – макар и на цени, надминаващи пиковите от миналата зима.

Европа предлага по-високи цени просто за да не остане без електричество на фона на понижаващите се температури на Стария континент за разлика от меката зима в Азия, казва Деймиън Курвалин, анализатор на Goldman Sachs.

Продавачите са започнали да пренасочват доставките от Азия, за да се възползват от разликата в цените, която може само да се увеличи през следващите седмици.

Трейдърите следят за знаци дали ще има икономическа промяна, която да направи по-доходоносно изпращането на директни доставки към Европа от центровете за преработка в Тихия океан. Обикновено Европа се снабдява с количества от производители в Атлантическия океан като САЩ, Северна Русия или Нигерия и Близкия изток.

Доставките, които не са обвързани с дадена конкретна дестинация, могат да бъдат пренасочвани накъдето е по-добрият пазар.

Карго смени

Цените в Европа са толкова високи, че някои азиатски страни дори може да се изкушат да изнасят вече внесен LNG за собствена консумация. Засега обаче това е малко вероятно, тъй като товарите втечнен природен газ от САЩ и Западна Африка са по-предпочитани заради по-краткото време на доставка, казва Матю Анг, анализатор на Kpler.

Корабът Minerva Chios пътува от САЩ за Азия, когато прави обратен завой около 15 декември и поема към Червено море, съобщава Bloomberg. От своя страна плавателният съд Lngships Manhattan, който първоначално трябваше да отиде в Китай, сега е напът за Северна Европа от САЩ, посочва още Анг.

И още доставки може да последват, въпреки че е малко вероятно да са евтини.

„Продължаващите нормални метеорологични условия в Северна Азия ще намалят нуждата от незабавни спот покупки, оставяйки скъпото карго за европейския пазар“, казва Феликс Бут от компанията за енергийна информация Vortexa Ltd.

Но евентуалното захлаждане може да увеличи търсенето през януари и да накара азиатските купувачи да се върнат на пазара, предупреждават трейдъри. Очакваше се студена вълна в централните и източни китайски региони да намали температурата с 6 до 10 градуса по Целзий, съобщи местната метеорологична служба.

Засега допълнителните доставки за Европа са добре дошли, тъй като хранилищата са на две трети пълни преди най-лошото от зимата дори да е започнало. Основният европейски газов бенчмарк в Нидерландия може и да поевтиня с над 4% в петък, но за годината цената е нагоре с 600%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:16 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 4 rate down comment 5
markov
преди 2 години
Вместо да спамиш с глупости да беше отговорил по същество...твърдеше че доставката била поевтиняла което не е вярно просто ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 4
zelka007
преди 2 години
каквито такси искаш слагай за втечняване , навло , регазификация ... каквито и шпагати и салта да прави импа , купуват от там и си захранват тука терминалите ... тва е ... даже миналият месец внесоха в румъния втечнен от усато ... де е румъния на газопровода от расссията , че и собствено производство имат , че им излезна и сметката ... :))) ... пак да напиша , те (търговците на газ) не четът форума на инвестора и не знаят , че от рассията е без пари газта и се набутват на хамериканска ... не е зле да им пишете , вероятно дори не знаят , че има и тръби от рассията с газ ... напишете петиция , сигнализирайте ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 4
zelka007
преди 2 години
в момента на EEX е приблизително $1400 за илядо ... https://***.powernext.com/spot-market-data
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 5
zelka007
преди 2 години
ами за миналият месец средната цена на henry hub е била 188 за илядо кубика , в момента е $144 за илядо ... https://markets.businessinsider.com/commodities/natural-gas-price
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 1
markov
преди 2 години
Да бе пък цената на товарите е поевтиняла ...стига разправя вицове
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 3
markov
преди 2 години
И в първия момент когато цената в Азия стане по-добра тази ГАЩ ще потече наобратно ........
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 2
desperado
преди 2 години
Zelka, и за *** за зеле не ставаш
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 5
zelka007
преди 2 години
да немате нещо наследствено генетично в родата та все едно и също мелеш ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 7
zelka007
преди 2 години
спот цената на TTF е +600% , а не цената на товарите ... те откъде и как се снабдяват с газ за търговия е друга тема ... та , иде реч , че дори товарите с втечнен от тихият океан , демек от другата страна на земното кълбо със все транспорта са им изгодни за търговия , а рассийският тръбен газ не е ... щото ако беше , щяха да имат големи заявки и да си плащат и за транзит през украйна , който не е нещо особено като такса в/у текущите цени ... но нъц , нема поръчки от гъзпром ... догодина вече нема да е така с тази лудница с цените , пак ще е скъпичко но не толкова , и вероятно няма да има товари с втечнен от тихият океан , а сега е новина щото си е далечко все пак ... :))) ... оня ден зачетох тук в рамките на няколко месеца (м/у май и октомври) голяма част от значимите търговци на газ са сключили дългогодишни договори (повечето за десет и отгоре години) за доставка на втечнен от катар и усато (все за по над 10млрд кубика на година) . що нещът рассийски не знам , сигурно са се наговорили ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 0
bgMan
преди 2 години
Нищо общо лъжецо! Азия се презапаси и и не иска да плаща вече високите цени, тука цените излетяха в небето и затова долетя и газът.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още