IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

За шест години броят на издадените болнични у нас се е удвоил

Първите три дни от болничния да са за сметка на работника, предлагат от Асоциацията на индустриалния капита

22:00 | 20.09.19 г. 3
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg TV Bulgaria</em></p>

Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Според нашата информация от 2012 г. до 2018 г. броят на болничните листове се  е удвоил, при положение, че наетите лица са почти еднакви като брой, каза Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал, в предавнето "В Развитие" по Bloomberg TV Bulgaria.

"През 2012 г. има издадени 1 353 000 болнични листа при 2 242 000, а през 2018 г. са издадени 2 748 000, при 2 238 000 заети лица."

Влошаването на здравния статус и застаряването на населението вероятно са обективни причини, но една немалка част са болнични, които се издават на здрави хора, които използват възможността, дадена им от закона да хитруват и да си увеличават почивните дни, да вършат друга работа и т.н, посочи Иванов.

"Колегите на мнимия болен са хората, които поемат неговата работа и извършват неговата дейност, те са големите ощетени."

"Предложихме нормативна промяна – първите три дни от болничния да не се поемат от никого – нито от НОИ, нито от работодателя", каза още Иванов. Злоупотребата с болнични листа не е български феномен и в 14 от 27 държави от ЕС има период на изчакване от нула до три дни, а в някои страни е и по-дълъг периодът на изчакване.

Според госта, финансовият мотив е една от причините човек да ползва болничен вместо неплатен отпуск. Затова и другия вариант е да се намали размера на обезщетението, ако не се въведе тридневния срок за изчакване. Освен това, друг факт е, цитиран от Иванов е, че само в България и още в две страни тези обезщетения не се облагат с данъци.

Правителството обеща да завиши контрола, но това не стана и тази година имаме отново ръст на болничните листи. Контролът не може да бъде завишен, защото е трудно доказуемо кой болничен има основание и кой няма, завърши той.

Вижте част от разговора във видео материала, а цялото интервю - в сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:24 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

3
rate up comment 9 rate down comment 0
terziеv
преди 4 години
Българите имат най-висока смъртност в Европа. Или и това го симулират.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 22 rate down comment 0
data
преди 4 години
Е що не кажете в кой сектори са основните ползватели на болнични ? Щот съм 100 % обеден, че става дума за държавната и общинска администрация . Държавния служител като му трябвА ОТПУСКА СИ ВЗЕМА БОЛНИЧЕН ! И това е извесно много отдавна
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 2
serafima
преди 4 години
Както най-често става в подобни случои, занимаващите се с темата, се вторачват в един фактор и след това нищо конструктувно не последва. Сигурна съм и сега ще стане същото. За България трябва да се ТРЪБИ, че има една от най-високите смъртности в СВЕТА - 16.5 на хиляда. И да се правят екстрени усилия за подобряване на здравеопазването, което не се случва. Това е кошмарно, но се подминава и не се изрича така, както е. Много висока преждевременна смъртност имаме, пак най-висока в ЕС и една от най-ниската средна продължителност на живота в ЕС. Така че истинските причини се смесват с тарикатлъка на някои и се забравят истинските причини.И друго. Това не е само наше явление. Наскоро говорих с една шведка в Брюксел - бяхме на конференция. Питах я - какво е типично за младите мъже и жени. Тя казва: момичетата-ученички са по-старателни и добри от момчетата, момчетата много бягат от училище. Жените - твърде често вземат отпуски по болест ( разбирай със съмнението дали винаги им трябва).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още