Фондация „Отворено общество“ на Джордж Сорос ще затвори офиса си в Будапеща и ще премести източноевропейските си операции в Берлин, съобщават австрийският вестник Die Presse и Ройтерс.
Унгарският премиер Виктор Орбан обвини родения в Унгария американски финансист Джордж Сорос в множество злодеяния и въведе закони, целящи да смажат неправителствените организации. Те бяха наречени закони „Да спрем Сорос“ и предизвикаха критиките на международната общност.
Унгарският информационен сайт 444.hu съобщи, че офисът на фондация „Отворено общество“ ще бъде затворен на 31 август и ще бъде преместен първо във Виена, а след това в Берлин.
Орбан, който се самоопределя като поддръжник на „нелибералната демокрация“, от дълго време е в конфликт с мрежата от неправителствени организации на Сорос, които си поставят за цел да насърчават либералните ценности в света, отбелязва Ройтерс.
Унгарският премиер провежда от години кампания срещу миграцията в Европа и темата зае централно място в последната му предизборна кампания, която доведе до трета убедителна победа този месец.
Партия Фидес на Орбан съобщи, че ще изпълни предизборните обещания за смазване на неправителствени организации, които защитават правата на мигрантите. Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) съобщи, че изборите са се характеризирали с ксенофобски и заплашителни послания.
Законопроекти, внесени в парламента преди изборите, предвиждат налагането на данък от 25% върху даренията от чужденци за неправителствени организации, които според правителството подкрепят имиграцията.
Тяхната дейност трябва да бъде одобрена от министъра на вътрешните работи, който може да откаже разрешение, ако установи риск за националната сигурност.
Финансираният от Сорос Централноевропейски университет също съобщи, че ще открие кампус във Виена в близко бъдеще. Той допълни, че остава ангажиран с кампуса си в Будапеща въпреки натиска на правителството, който целял прогонването му от Унгария.


България е сред водещите държави в света по връзка с природата
Зеленски иска актуализиран план за мир с Русия до 10 декември
Младеж пусна кадри как се вози на покрива на автобус в София
Радев проговори дали и кога може да създаде партия
Полицията във Варна с важна информация за утрешния протест
Катар създава национална AI компания по примера на ОАЕ и Саудитска Арабия
Защо Русия е във възторг от стратегията за национална сигурност на САЩ
Джейми Даймън каза, че Европа има реален проблем
Банковото кредитиране у нас ще продължи да нараства, лихвите ще останат ниски
Избрано от Bloomberg Tech Лондон 2025
10 от най-великите творения на Zagato
Камионите Freightliner Cascadia ще виждат като хората
Вижте 128-годишната история на Rolls-Royce в 4-минутен клип
Без изненади - японски марки правят най-здравите нови автомобили
Създателят на Porsche Taycan поема Mercedes-AMG
Кели Кларксън най-лесно пише коледни песни
5 вълшебни билки, които спират косопада
Цветът на 2026 година е странен и успокояващ - разберете кой е той
Как бързо да направим домашно кисело зеле?
ЕК разследва "Гугъл" за използването на потребителско съдържание за развитието на ИИ
преди 7 години Браво. Искрено му пожелавам на Орбан да оцелее физически, че те "г.ни.дите" не отстъпват току така.Гледаш ги отстъпват, а в това време ти точат ножа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Една много важна победа за човечеството срещу извратеняците искащи да наложат диктатура. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Веднага немедлено имийдиътли тея закони ив България.Тая чума требе се трепе с нуреле дурсбан вазтак до крак.Браво Орбан ела в България да те изберем.Ей такъв човек мое ме накара да гласувам на евроизборите.Виктор Орбан трябва да ръководи ЕС.Стига с тия *** и бабички.България и въобще Балканите без Турция требе да направим съюз с Австрия Словакия Чехия Полша Румъния Унгария.А на Сорос най искрено му желая дървено пардесю и пищно погребение.Смрад гнусна смрад отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Страхотна новина. Дано се махне по света и у нас. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години евала, просто неам думи за Орбана, те тва е голем политик !!! Но и от унгарското общество хората са с всичкия си и нема продадат майка си кат наще грантаджии за два лева ..... Щот то само у тоя сайт има некви безмозъччни мекотели и то full, а престаам си от "Да България" или "Америката за България" що за лайнносери и тиняци работат там дет им е по важно да си карат избушената 10г. Вектра и да лаят за жълти стинки, а уж са част от народа .... Както беше казал Сакамотото грантаджийски, какъвто народо таков и управителя ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар