Българската независима енергийна борса (БНЕБ) е много силно волатилна и ниско ликвидна, всяко малко сътресение се отразява със сериозен ръст на цената на електроенергията. Това коментира депутатът от "Има такъв народ" (ИТН) Иван Хиновски, който е председател на енергийната комисия в 46-ото Народно събрание, пред БНТ.
Той посочи, че едно от най-често срещаните нарушения на БНЕБ е покупката на големи количества електроенергия от търговци на сравнително ниски цени и след това препродажбата с голяма печалба.
В първите дни на август цената на електроенергията на БНЕБ се оказа по-висока от средната цена в Европа, което накара много предприятия да затворят временно, защото продукцията им не беше конкурентоспособна. Тогава от бизнеса алармираха за редица проблеми на енергийната борса и поискаха проверка от страна на ДАНС, тъй като енергетиката е част от националната сигурност.
Ръководството на БНЕБ и експерти бяха изслушани в Народното събрание относно повишаването на цената на електроенергията.
Хиновски предупреди още, че ръстът на цените на енергията ще се запази и през зимата. Особено това ще важи за София и потребителите на Топлофикация - София. Според депутата цената на топлинната енергия в столицата ще се повиши с поне 5-10%. Причината е продължаващият ръст на цената на природния газ и квотите за парникови газове.
Хиновски коментира, че в някои европейски страни, включително и съседна Гърция, правителството ще "контролира хода на цената на електроенергията". Той призна, че това е "нестандартен" ход, противоречащ на свободния пазар, но цената на тока в Гърция по принцип е по-висока от средното в Европа и се взимат мерки.
"При нас също трябва да се вземат мерки, но изпадаме в период, в който няма да има парламент, а едно правителство, което ще има осакатени правомощия", каза той и допълни, че служебен кабинет няма правомощия да предприеме някакви стъпки. Единствено Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) може да контролира търговията с електроенергия за злоупотреби.
Като председател на парламентарната енергийна комисия Хиновски изказа съжаление, че не е успял да инициира дебати за нова ядрена мощност, а едно от малкото свършени работи е изработването на правила за смяната на ръководството на КЕВР, чийто мандат изтече преди повече от година. 46-ото Народно събрание обаче няма да може да извърши процедурата.
Депутатът коментира, че в комисията има консенсус по важни въпроси, включително и за бъдещето на Маришкия басейн и изрази надежда, че това ще продължи и за напред. Хиновски коментира още, че все още не е решил дали ще се включи в предизборната кампания, но ще продължи да участва с експертно мнение.


Тъжна вест! Почина един от най-големите архитекти в историята
Какво време ни очаква в неделя?
Внимание! Чакат ни мощни магнитни бури в следващите дни
Желязков посети Монетния двор, за да види лично как се секат българските евромонети (СНИМКИ)
"Toха" взе приз за цялостно представяне на кулинарния фес за Никулден във Варна (СНИМКИ)
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Божидар Божанов: По всичко изглежда, че провокаторите са действали с МВР
Разходите за заплати нарастват с около един милиард евро
Румен Петков: Омразата тръгва от парламента
Желязков: Българските евромонети ще са законно платежно средство от 1 януари
„Арда“ надви „Локомотив“ на „Лаута”
преди 4 години Нормално е да е волатилна, то в БГ-то всяка борса е такава. Например и БФБ е така, нисък обем и голяма волатилност ако има сделки. За да се подобри положението трябват повече сделки и повече време да мине, поне 5-10г. за да се изгради схемата и да се натрупа опита. И като свършим с прехода и реформите след 20-30г. тогава всичко ще е нормално, а ние може я да сме пенсионери, я да сме гушнали вече букета. отговор Сигнализирай за неуместен коментар