Едно евентуално започване на търговска война ще завърши без победители. Това заяви германският министър на икономиката Петер Алтмайер, цитиран от агенция Ройтерс.
„Ако борите огъня с огън, всичко, с което ще останете накрая, е изпепелена земя. И потребителите ще са тези, които ще страдат“, заяви той пред германския вестник Passauer Neue Presse, допълвайки, че подобно развитие на нещата ще бъде „фатално“.
Министърът също така посочи, че въпреки усилията, които правителството в Берлин полага, германските фирми с бизнес в Иран няма как да бъдат напълно защитени от последиците на американското решение за излизане от яденото споразумение.
Всички европейски компании, извършващи дейност в ислямската република, са застрашени от това да попаднат в обсега на върнатите обратно американски санкции, след като американският президент Доналд Тръмп изведе САЩ от ядреното споразумение между Техеран и световните сили.
По-рано европейските представители заявиха, че не съществува лесен път, по който европейските компании и банки да бъдат защитени от американското законодателство.
„Ще помогнем, където можем, но няма начин напълно да се избегнат последствията от това едностранно оттегляне“, заяви той.
Министърът коментира и решението на американската администрация да наложи мита от 25% върху вноса на стомана и 10% върху този на алуминий – мярка, от която Европа е изключена за срок до 1 юни.
„Когато митата се увеличават, гражданите плащат сметката и – ако стоките станат по-скъпи, работните места са застрашени“, заяви той.
По отношение на охлаждането на отношенията между Германия и Русия Алтмайер заяви, че това, както и намаляването на търговията между двете страни е нанесло удар по милиони хора в Европа. По думите му властите в Берлин ще разговарят с новото руско правителство без това да решава политическите различия между двете страни.
„Ще е погрешно да вдигнем европейските санкции срещу Русия сега, защото причините, които доведоха до тях, още не са се променили“, допълни министърът.
Попитан за коментара на френския президент Еманюел Макрон от този месец, че Германия трябва да се отърси от „фетиша за фискален консервативизъм“, министърът заяви, че страната му е готова да инвестира в Европа, подсилвайки реформите и силата на континента.


България е сред водещите държави в света по връзка с природата
Зеленски иска актуализиран план за мир с Русия до 10 декември
Младеж пусна кадри как се вози на покрива на автобус в София
Радев проговори дали и кога може да създаде партия
Полицията във Варна с важна информация за утрешния протест
Катар създава национална AI компания по примера на ОАЕ и Саудитска Арабия
Защо Русия е във възторг от стратегията за национална сигурност на САЩ
Джейми Даймън каза, че Европа има реален проблем
Банковото кредитиране у нас ще продължи да нараства, лихвите ще останат ниски
Избрано от Bloomberg Tech Лондон 2025
10 от най-великите творения на Zagato
Камионите Freightliner Cascadia ще виждат като хората
Вижте 128-годишната история на Rolls-Royce в 4-минутен клип
Без изненади - японски марки правят най-здравите нови автомобили
Създателят на Porsche Taycan поема Mercedes-AMG
Кели Кларксън най-лесно пише коледни песни
5 вълшебни билки, които спират косопада
Цветът на 2026 година е странен и успокояващ - разберете кой е той
Как бързо да направим домашно кисело зеле?
ЕК разследва "Гугъл" за използването на потребителско съдържание за развитието на ИИ