Русия е много по-напред от САЩ в разработването на нови ядрени ракети въпреки проваления тест на руско въоръжение, който предизвика реакция и у американския президент Доналд Тръмп.
Неговият руски колега Владимир Путин „многократно е казвал, че руските разработки в тази област задминават нивото, достигнато от други държави и са в значителна степен уникални“, заяви говорителят на държавния глава Дмитрий Песков. Неговото изказване е в отговор на туит на Тръмп, в който той заяви, че САЩ разполагат с подобна, „макар и по-напреднала технология“, като тази, причинила ракетната експлозия, която отне живота на петима учени.
Според Песков изказването на президента не е изненадващо, тъй като от години е известно, че САЩ работят по подобни програми.
На 8 август взрив в Архангелска област отне живота на петима учени по време на тест на ракетен двигател, който използва „изотопни източници“ на захранване, на крайбрежна платформа в Бяло море.
Коментарът на Тръмп потвърждава спекулациите в руските медии, че тестваното оръжие е ракета SSC-X-9 Skyfall, известна в Русия като „Буревестник“. За първи път оръжието бе представено по време на традиционното годишно обръщение на Путин миналата година.
В същото време по-рано от руската държавна метеорологична служба съобщиха, че нивата на радиация в пристанищния град Северодвинск, в близост до мястото на тестовете, са достигнали до 16 пъти над нормата веднага след инцидента.
Гама радиацията, измерена на шест от общо осем локации в града с 180 000 жители, варира от 4 до 16 пъти над нормата от 0,11 микросиверта на час. Въпреки това нивата остават в рамките на допустимото, като дори и най-високите им измерени стойности се равняват на рентгенова снимка при зъболекар, посочва говорителят на Световната ядрена асоциация Джонатан Коб.


България между бума и капана на догонването – икономика на растящи цени, строителство и услуги
Най-богатите 10% от потребителите нанасят най-тежките щети на планетата - и вероятно сте сред тях
Морето в Гърция срещу родното море: Вечният спор къде е по-евтино
ЕЦБ: България вече е в еврозоната, докато останалите кандидати изостават
След началото на сезона: Прогнози за туризма по Черноморието
AI и VR превръщат публиката в съавтор на имерсивното изкуство
В ерата на AI SaaS компаниите трябва да се променят, за да останат на пазара
Фондовият пазар в САЩ е скъп, но не чак тревожно
Марвин Кинг: Анди Бърнам трябва да е смел
Твърде рано е да дишаме спокойно за икономиката на Китай
Плазмена лампа премахва микробите в колата
Адските жеги в Европа предизвикаха стачка в завод на Stellantis
Мечка разби чисто нов Ford F-150
Прогноза: Скъпото гориво слага край на модерните автомобили
Volkswagen ID. Buzz става кемпер срещу 2600 евро
Кендъл Дженър и Джейкъб Елорди са обсебени един от друг
Все повече хора над 40 пътуват сами – и причините са изненадващи
Крум Зарков: Няма нужда от истерия, а от разумен бюджет
Черепи, мозък и човешко лице: Ужасяващите находки в дома на "Будапещенския канибал" (ВИДЕО)
Има ли връзка между земетресенията във Венецуела, Япония и САЩ?


преди 6 години Ай ти почети, че това дето са го правили реднеците е правено и от *** през 50-те и 60-те, тоест почти по същото време.http://***.aviation-history.com/articles/nuke-bombers.htmОбщото с това което правят сега е само думичката ядрен двигател. За 60 години бая вода е изтекла. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Кой има по-силно ядрено оръжие е неточен въпрос. По-важно е кой е по-луд, за да го използва!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Руските роби от България веднага наскачали да защитават господарите си. И *** ще правят ако им нареди господаря от Кремал. Джъндери. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Няма да се изненадам, ако американските бракми дето уж щели да ги дават на Боко *** след 2024-та година, се окажат втора употреба с превъртян километраж, пребоядисани 30 годишни консервирани трошки взети от пустинята Мохаве...Американците ще научат българските пенсионери как да ядат старо американско желязо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Затова ли ботокса се е впил като кърлеж в Сирия, за да спаси света? савецките *** винаги са освободители и спасители.На руските амбреажи/*** фактите никога не ви изнасят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години не че Сащови само технологии за "благото на човеците" праят, то не беха virus by design в лаборатории та Ебола Мебола Птичи Пичи и секви грипове, бомбардират Югославия и Япония с атомни бомби, Фейсбокклуцци и прочее за пране на мозъци и подлушване .... Кат ги гледам обаче бая се съобразяват с Мордор щот ше ядат дървесината и я ядоха в Сирия и къде ли не. Ние поне сме без "технологии за смърт" за тва ни еббът голи на площада с 3 милрд. данък напред и самолети с превъртен километраж през крив куррр ше видиш. Тва е кой го има тва не мое го еббътт наведен, нас от секъде и всеки за квото и да било .... А ако опре до радиация нема страшно тя насекъде ходи и стига, така че споко .... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Не си спомням на Песков или на Рогозин дъщерята, на въпроса в Москва ли учите бе отговорила "Слава богу, не". Отговора на въпроса правят ли руснаците въоръжение и ракети на световно ниво е "Слава богу, не". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години ***, за какви ядрени технологии става дума?Янките си приватизираха заводите за обогатяване на уран,а "невидимата ръка" на пазара ги удуши.Що технологиите им за обогатяване си остават много енергоемки, сиреч неефективни.... Само това ти стига, а имам за писане поне още 1 тон подобни факти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години авва , те ти да четеш кога са първите разработки и работни прототипи на това дето *** не могат да възпроизведат дори ...http://***.holosgen.com/about-us-1-2/къде са '50-'60 години на миналият век , къде е 2019 ... в кое не е прав перчема ? това , с което нагъваш и разгъваш локуми по форума , може ли да ти пресметне в петилетки технологичната изостаналост на алкашките :))) ... с какъв акъл на европейска територия трябва да изпитваш несъвършенствата си и да са им длъжни всички да им дишат радиоактивния прахоляк ... ?!?и я ни светни шо на песков , оня с часовника за 600 бона , дето сега се упражнява колко са велики *** , дъщеря му бачка стажанкта в ЕП :))) ... що не я държат в масква бе , или в петербург :))) ... що не е в православната ко.чи.на а в ЕП ?!? ... д.е.б.а и лицемерните гн.у.сни съветско-руски чиновници ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Истината е че Русия освен технология за смърт друго не може да прави. Изобщо не. Е интересуват стига радияцията да не стига до тук отговор Сигнализирай за неуместен коментар