Американската компания Space Exploration Technologies Corp. (SpaceX) на Илон Мъск осъществи втори старт на най-мощната ракета в света в момента Falcon Heavy една година след като при първия тестов старт изведе с нея в космоса спортна кола, съобщи Bloomberg.
Новата и усъвършенствана Falcon Heavy беше изстреляна в четвъртък вечер с комуникационния сателит Arabsat от Кейп Канаверъл. Това е първият комерсиален старт на ракетата.
SpaceX успя да приземи и трите си бустера - два от бустерите на първата степен обратно в Кейп Канаверал, както стана и при първия старт миналата година. Основният бустер бе приземен на платформа в Атлантическия океана. Това е единствената задача, която не беше изпълнена при първата мисия.
The Falcons have landed pic.twitter.com/BGQRNuYMVH
— Elon Musk (@elonmusk) 11 април 2019 г.
„Falcon се приземи”, написа Мъск в Twitter.
Мисията на SpaceX беше да разположи в атмосферата Arabsat-6A, телекомуникационен сателит с висок капацитет, който ще доставя телевизия, радио, интернет и мобилни комуникации на клиенти от Близкия изток, Африка и Европа.
За товар при тестовия старт миналата година собственикът на SpaceX Илон Мъск използва собствения си спортен автомобил Tesla с манекен зад волана. В момента автомобилът е в орбита около слънцето отвъд Марс.
SpaceX постави рекорд за компанията миналата година с 21 старта за клиенти. Голяма част от акцента през тази година се пада на първия полет с хора на борда: SpaceX и Boeing Co. имат договори с НАСА да превозват американски астронавти до Международната космическа станция като част от програмата на агенцията Commercial Crew.
Вижте още технологични новини във видео материала!


Кристиано Роналдо с исторически постижения при разгром над Узбекистан
Русия обяви готовност за нови преговори с Украйна
Египетски самолет кацна аварийно в Горна Оряховица
Лекари спасиха бременна след тежка катастрофа
Жалбата за "Парад на гордостта" във Варна остана без разглеждане
Л. Йорданова: Ролята на училището е много по-широка от академичните знания
Доверие на нула: Българите не вярват на институциите, политиците и партиите
Войната с Иран поставя под риск парични преводи за 124 млрд. долара от Залива
Скептицизмът на пазарите към Анди Бърнам е предупреждение за Великобритания
Русия създава алтернативна информационна екосистема
Стар VW Golf стана звезда, след като беше пратен за скрап
Hummer отиде на дъното при пускане на лодка на вода
Nissan спира работа по електрическия Qashqai
BMW 3-Series 2018 срещу Audi A4 2018: Кое е по-надеждно
Китайци направиха най-черната автомобилна боя
Разузнаването: Не години, а месеци остават преди ИИ да се превърне в заплаха


преди 7 години ... и по тая тема си абсолютен лаик, почти нищо верно не си написал. Мъскя нито събсидия ползва, нито енергия е нещо повече от един скъп и неуспешен експеримент, което е светлинни години от "страхотна машина". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Не се ядосвай габровска пирамидке.Тия от SpaceX са гола вода, може да летят нагоре из космоса, но не могат да се забият на океанското дъно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години БгМанчо, Енергия си бе страхотна машина но, просто, сега не могат да си я позволят. Скъпа е. Русия страшно изостана след разпада на СССР, факт. Както в факт, че Мъск ползва яка държавна одкрепа и субсидии, не може да отречеш това. Само не се такова, не се хаби. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години БгМанчо, Енергия си бе страхотна машина но, просто, сега не могат да си я позволят. Скъпа е. Русия страшно изостана след разпада на СССР, факт. Както в факт, че Мъск ползва яка държавна одкрепа и субсидии, не може да отречеш това. Само не се такова, не се хаби. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години За упорито отказващите да вденат какво се случва да прочетат защо Роскосмос кандидатства за 15 изстрелвания, въпреки че ще е на сериозна загуба от всяко едно от тях, само и само и тази поръчка да не бъде спечелена от американския частник. А не мога да разбера какво толкова се фукате с "Енергия" след като тя направи 1-2 старта и потъна в историята като скъп бутиков експеримент. Въобще шизофренични русофилчета вашето национално чувство докога ще продължава да е руско вместо българско? Да не би истинските ви родители да са руснаци, а после да са ви продали за осиновяване и отглеждане тук в България? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Тъй тъй :) Ама преди да почнеш да "се бориш" да си сложиш малко вазелин, че си дътр, да не вземеш да контузиш Марчето Шепова :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години аз пък мога да те уредя да гледаш на живо едно мое преборване с блядухата ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Spece ex не публикува публични очети за разходите си . никой извън компанията не знае точна цена на един запуск, .Зтова се залага на рисков капитал и на туит на Мъск.(както и с тесла много прах въздух) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Както сме говорили многократно, въпросът не е в поставянето на рекорди за тежест, а в цената за изстрелване на единица товар. Чакаме по-ниска оферта от Русия. Но дотогава, Мъск за пореден път доказва ползата от приватизацията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години е добре спътника е 6т. но разходите за старта не погат да се покрият от платената от арабите такса отговор Сигнализирай за неуместен коментар