Британската икономика отбеляза възстановяване през май, завръщайки се към растежа, благодарение на подновената работа в автомобилните заводи, принудени да спрат работа заради процеса по Brexit.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на страната отбелязва ръст от 0,3% след спад от 0,4% предходния месец, показват данни на националната статистическа служба в страната. Ръстът е в унисон с очакванията на икономисти, допитани от Bloomberg.
През трите месеца до май британската икономика също нараства с 0,3% средно – забавяне спрямо коригираните в посока нагоре 0,4% през предходния период. Това е над пазарните очаквания за 0,1%, посочва tradingeconomics.com.
И двата основни сектора – на услугите и промишлеността, отбелязват ръст от 0,3% през май, оказвайки положително влияние върху растежа. От своя страна строителството остава без промяна.
Основен двигател на възстановяването е именно промишлеността, след като производството на превозни средства се завърна към нормалния си темп. Секторът отбеляза срив предходния месец, след като автомобилни компании, сред които BMW и Peugeot, предприеха спирания на работа, планирани когато се очакваше, че Великобритания ще излезе от Европейския съюз без споразумение в края на март.
Производството на автомобили отбелязва повишение от 24% на месечна основа, след като отчете сходен по размер спад през април. Движението и в двете посоки е най-голямото от поне 1995 г. насам.
На годишна основа икономиката на страната се разширява с 1,5% през май, което е леко понижение спрямо коригираните в посока нагоре 1,6% през предходния месец. Стойностите обаче са над пазарните прогнози за ръст от 1,3%.
Възстановяването обаче може да не се окаже достатъчно, за да се попречи на икономиката да се свие през второто тримесечие. БВП ще отбележи спад, освен ако производството през юни не отчете нов ръст, посочват от статистиката.
От други данни, публикувани в сряда, става ясно, че индустриалното производство през май се връща към растежа, след като отчете ревизиран в посока надолу спад от 2,9% месец по-рано. Увеличението е от 1,4%, което е малко под пазарните очаквания за 1,5%.
Положителни новини има и на търговския фронт, където става ясно, че търговският дефицит на Великобритания през май се е свил до най-ниското си ниво от миналия септември насам. Това се дължи основно на възстановяване при износа, най-вече при машинното и транспортното оборудване и горива. На свой ред вносът намалява за втори пореден месец.
Лятната икономическа прогноза на Европейската комисия, публикувана в сряда обаче подчертава сподавеното представяне на страната през второто тримесечие. Очакванията на Брюксел са за растеж от 1,3% през тази и следващата година, въпреки че тези очаквания са базирани върху предположението, че няма да има промяна в търговския модел на страната с блока, тоест не се взима предвид вариант при Brexit без сделка.


Гръцките фермери пак затвориха два гранични пункта с България
Тръмп иска Австрия, Унгария, Италия и Полша да напуснат ЕС?
Слави Трифонов: Ние, чалгарите, сме като котките – имаме по 9 живота
Знаков арест в София: Задържаха Началникът на столичното Пето РПУ
Какво ще се случи, ако НС не приеме бюджета до края на годината?
SVB: Данните на ОПЕК бяха най-близо до реалността
SVB: Войната в Украйна и Венецуела влияят на петрола
ЕС обмисля отсрочка на забраната за двигатели с вътрешно горене за хибриди
Disney яхна изкуствения интелект
Българският бизнес е адаптиран към турбулентна политическа среда
Електрически мотоциклет стигна там, където бензинът не може
GM реставрира стар седан на Opel и го продаде доста скъпо
Как да оправите постоянното прекъсване на Android Auto и Apple CarPlay
Попадаш в задръстване - връщат ти пътната такса
Volvo XC60 с 2,0-литров дизел на старо – за какво да внимавате
Огнян Минчев: Проектът "Радев" носи риск от авторитарен модел на управление
Кои зодии ще са по-богати през новата 2026?
Медиите в Турция за оставката в България: Кризата в Европа се задълбочава
Легендата Линдзи Вон с първа победа от повече от седем години в ските
Медии в САЩ за България: Протести на поколението Z за пръв път свалят европейско правителство