Япония записа най-големия си месечен търговски дефицит от 8 години насам през май, когато поскъпналите суровини и поевтинялата йена увеличиха вноса, помрачавайки икономическите перспективи за страната, пише Ройтерс.
Вносът е нараснал с 48,9% за година през май, показаха данните на японското министерство на финансите, което е над медианните пазарни прогнози за ръст от 43,6% в анкета на медията.
Износът е записал повишение от 15,8% на годишна база през същия месец, което е довело до търговски дефицит в размер на 17,80 млрд. долара - най-големият в рамките на месец от януари 2014 г.
"Поевтинялата йена е огромен фактор за ръста на вноса", каза Харуми Тагучи, главен икономист в S&P Global Market Intelligence. "Но ще има забавяне, преди износът да се възползва", допълни Тагучи.
Това е бил вторият по големина дефицит в историята, записан в рамките на месец, както и десетият пореден месец, в който страната отбелязва дефицит на годишна база
Що се отнася до износа към различните региони, доставките към Китай - най-големия търговски партньор на Япония - са намалели с 0,2% на годишна база, а към САЩ са нараснали с 13,6%.


Община Варна стартира проекти за ремонт на СК „Локомотив“ и НЧ „Христо Ботев 1928
Черно море пусна билетите за мача с Арда за Купата на България
Майка благодари на варненска болница, спасила детето й
Желязков: Демокрацията изисква да чуваме различното мнение, дори когато то не ни харесва
Велосипедистите във Варна с благороден жест към дете
Обикновените бели тениски на Брунело Кучинели струват 500 долара. Само не ги наричайте тихи
Пасивност към еврото прави българския бизнес уязвим за конкуренцията от ЕС
Ръсел Вуут е архитектът на имперския президентски мандат на Тръмп
Инвеститорите в Турция следят 2 ключови решения на централни банки
Слугинажът на ФИФА към Тръмп опорочава красивата игра (и климата)
Блокче глина може да направи чудеса при почистване на автомобила
Citroen направи щур ван със спалня и киносалон
Хиляди употребявани коли загубиха важна функция
Сервиз, гуми, застраховка – как да планираме годишния авто бюджет?
Загряване на спирачките през зимата – мит или реалност
Украйна е задържала кораб на руския сенчест флот
Франция алармира: Евросредства може да са се озовали в ръцете на "Хамас"
Памела Андерсън иска да си смени името
ПП пуснаха карта на протеста в София, увериха, че няма да има шествие
Сабаленка категорична: Не иска трансджендър жени да участват в турнирите на WTA