Поредното ускоряване на инфлацията във Великобритания може да принуди Английската централна банка (АЦБ) да подготви по-голямо лихвено повишение следващия месец.
Потребителските цени в страната са нараснали с 9,4% на годишна база през юни, достигайки най-бързия си растеж от началото на 1982 г., пише Ройтерс. За сравнение - очакванията на икономистите, анкетирани от медията, бяха за резултат от 9,3 на сто, докато през май повишението бе в размер на 9,1%.
Това последно покачване превръща Великобритания в лидер по инфлация сред развитите икономики в Г-7. Въпреки че Канада и Япония тепърва трябва да публикуват своите данни за покачването на цени, много е вероятно то да е далеч под нивата, засечени в европейската страна.
В опит да контролира инфлацията и да предотврати нейното вкореняване в икономиката, АЦБ повиши лихвите пет пъти от декември насам. Следващото заседание на регулатора предстои в началото на август, а данните в сряда увеличават вероятността за по-голям ход от досегашните стъпки от 25 базисни пункта (б.п.).
лю
Петролът е поскъпнал с 42% на годишна база, а храната - с почти 10 на сто, като тези две групи стоки са били основен двигател на инфлацията през миналия месец.
"На фона на допълнителното поскъпване на енергията, което се очаква от октомври, върхът на инфлацията все още е далеч и не се очаква тя да се върне към целта от 2% преди средата на 2024 г.", коментира Йаел Селфин, главен икономист в KPMG UK.
Отделно проучване на компанията за данни за човешки ресурси XpertHR показа, че в трите месеца до края на юни британските работодатели са се съгласявали на среден ръст на заплатите от 4%. Това е било най-високото ниво от 1992 г., което обаче продължава да е под темпа на растеж на потребителските цени.
Междувременно от Deloitte посочват, че големите британски компании се подготвят за рецесия, като намаляват своите разходи, но оставят инвестиционните си планове големи - сигнал, че бизнесът не се притеснява от сериозен икономически спад.
"Силният натиск от издръжката на живот означава, че рискът от рецесия е висок", каза Хюсеин Меди, макро стратег в HSBC Asset Management, цитиран от Bloomberg.
Ден по-рано управителят на АЦБ Андрю Бейли заяви, че централните банкери ще обсъдят възможността за по-агресивен ход от 50 б.п. на заседанието си следващия месец, пише Bloomberg.
Коментарът му потвърждава вече поетия ангажимент от банката за по-големи крачки в случай на необходимост. Прогнозите на ведомството са годишната инфлация да достигне над 11% през октомври, което е над пет пъти над целевото равнище на АЦБ. Бейли посочи, че постигането на целта от 2% е основна задача.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Защо Джордж Клуни се ядосал на Брад Пит в далечната 1991 г.?
Кейт Мидълтън впечатли с най-голямата си тиара досега
5 храни, които „събуждат“ женските хормони
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни
Индийска анимация: Путин и Моди се возят на мотор и крадат шапката на Тръмп ВИДЕО