Китайските регулатори планират да прекратят практиката купувачите на жилища да си осигуряват парите, необходими за първоначална вноска, с кредит, съобщава Bloomberg.
Властите се опитват да затегнат правилата, за да се избегнат финансовите рискове на пазара на имоти, посочва информационната агенция.
Предвижда се да се забрани на кредиторите – включително строителни компании, жилищни агенции, малки кредитни компании и различни кредитни мрежи, да предлагат заеми за покриване на необходимата първоначална вноска, разкриват запознати с плановете на Пекин източници, пожелали анонимност.
Финансовите регулатори в Китай ще изискват от банките да отхвърлят всички молби за кредит, ако кредитополучателите платят първоначалната вноска за жилището с друг заем, независимо от каква институция е взет.
Планира се и затягане на стрес тестовете на кредитополучателите. Финансовите регулатори обаче не дават повече детайли за проверките.
Китай се опитва да овладее финансовите рискове на фона на силния ръст на цените на жилищата в най-големите градове. Според източник от местната администрация на Шанхай пазарът на имоти в града вече „прегрява“ и има нужда от много по-стриктен контрол, особено след последните ръстове на цените на имотите.
Информационната агенция припомня, че от ноември 2014 г. властите в Пекин започнаха да премахват някои ограничения пред купувачите на имоти с цел да намалят запасите от новопостроени, непродадени жилища в градовете.
Правителството на страната намали на няколко пъти изискванията за минималните резрви на банките, а миналия месец – и изискванията за минималната изискуема първоначална вноска и за първо, и за второ жилище.
Мерките обаче доведоха до силен ръст на кредитирането за домакинствата с цел покупка на имот, като някои от купувачите задлъжняват сериозно, защото прибягват до скъпи кредити и за първоначалната вноска.


България е на първо място в ЕС по деца пушачи
Иззеха близо 370 л алкохол и 3 сепаратора от бивш казан във Варненско
Внимание родители! Храна от детската кухня във Варна днес ще закъснее
Един човек е загинал във "войната" по пътищата за денонощие у нас
Борисов готов да говори за оставка, след като българите започнат да теглят евро от банкомата
Без Русия, но с LNG терминали: Евтиният газ може да остане за дълго
Политика, медии и милиарди: кой ще овладее империята Warner Bros. Discovery?
Трейдърите на опции се готвят за бурна търговия с акции след решението на Фед
Петролът се стабилизира след най-големия двудневен спад от месец
Възходът на европейските отбранителни акции тепърва започва, смята Morgan Stanley
Най-готините автомобилни цветове на 2025
BYD произведе 113 GWh батерии и обяви война на дефектите
Mercedes прелетя над кръгово, след като шофьорът припадна
Те инвестираха милиони в електромобили. Сега са заплашени от фалит
Защо Формула 1 се отказа от предното разположение на двигателя
ПП-ДБ се подигра на Слави, лепна му името Диван Диван
ЮНЕСКО призна българската гайда за световно наследство
Инфлацията в Гърция расте преди празниците
Литва обяви извънредно положение заради контрабандните балони с цигари
От САЩ: Европа има нужда от електрошок