IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Какво предстои за КТБ?

Какво ще се случи с настоящите акционери, кога могат да влязат ББР и ФГВБ, ще намали ли БНБ лихвите по задълженията на банката до средните за пазара

08:09 | 26.06.14 г. 17
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Какво предстои за КТБ?

Поставянето на Корпоративна търговска банка (КТБ) и Креди Агрикол България под специален надзор от страна на Българската народна банка (БНБ) повдига редица въпроси за бъдещето на двете финансови институции, акционерите и вложителите.

За момента от централната банка е обявено, че КТБ ще възстанови дейността си на 21 юли. Банката обаче може да действа при определени ограничения в операциите си за известен период от време.

Какво ще се случи с акционерите? Как ще бъде увеличен капиталът на банката? Заплашени ли са вложенията на депозантите? Екипът на Investor.bg прави опит да отговори на най-важните въпроси за бъдещето на банковата група КТБ

Каква е процедурата за увеличение на капитала на КТБ?

КТБ е публично дружество, но и банка. При поставянето на банковата група на КТБ под специален надзор по отношение на промените в регистрирания акционерен капитал и правата по акциите се прилага специалното банково законодателство. Това означава, че процедурите по увеличение на капитала ще бъдат определени в съответствие с нарочен акт на БНБ.

Под процедурите по увеличение на капитала се има предвид включително отпадане на предимственото право на акционерите за записване на пропорционална част от капитала, съответстваща на притежаваната от тях преди увеличението; увеличението на капитала под условие, че акциите се закупят от определени лица на определена цена; намаляване на капитала, чрез обезсилване на акции и едновременното му увеличаване.

Задължително ли е да има покана към настоящите акционери? А какво ще се случи с настоящите акционери?

БНБ няма задължение да отправя покана до настоящите акционери. Даже точно обратното – централната банка може да ги лиши от предимственото им право на участие в увеличението на капитала. Настоящите акционери, в зависимост от дейността и влиянието, което са имали върху КТБ, могат или да бъдат лишени от право на глас, или да бъдат задължени да прехвърлят участието си, или да запазят участието си. Дали ще бъдат лишени от право на глас - ще се определи в нарочен акт на БНБ. Освен това в какви пропорции и доколко ще бъде размито участието им от евентуално увеличение на капитала, пак ще се определи от БНБ.

Гласът на миноритарните акционери ли ще бъде с по-голяма тежест за сметка на по-големите акционери, чието право на глас е отнето?

Принципно при поставяне на банка под специален надзор изобщо отпада въпросът за самостоятелно действие на нейните органи - Управителен съвет, Надзорен съвет, Общо събрание. В този смисъл не може да се поставя въпросът дали миноритарните акционери ще бъдат с по-голяма тежест – единственият пълновластен господар е квесторът и БНБ.

Кога биха могли да влязат Българска банка за развитие и Фондът за гарантиране на влоговете в банките в КТБ?

БНБ ще определи в процедурата по чл. 116, ал. 2, т. 5 или 8 от ЗКИ. Законът гласи, че „БНБ може да разпореди принудително увеличаване на капитала, включително като лиши досегашните акционери от право да участват в увеличаването" или „БНБ може да разпореди и принудително намаляване на акционерния капитал на банката с размера на натрупаната от банката загуба".

Ако влязат ББР и ФГВБ, а КТБ отново има ликвидни проблеми, откъде ще могат да се вземат средства?

БНБ трябва да има подробен план, който включва самостоятелни мерки, както и комбинация от мерки, адекватни на извършения анализ от квесторите. Не може да има вариант на ликвидни проблеми след предприемането на действия от БНБ, но е възможно за един по-дълъг период банката да действа при определени ограничения в операциите си.

Ако те влязат, означава ли, че държавата гарантира вложенията на депозантите?

Не, вложенията са гарантирани единствено и само при условията на Закона за гарантиране на влоговете в банките.

Възможно ли е да се стигне до понижаване на лихвите по депозитите на КТБ, имайки предвид записаното в Закона за кредитните институции (чл. 116, ал 2 (1)) , според което БНБ би могла да намали лихвите по задълженията на банката до средния им пазарен размер?

Да, това обаче трябва да бъде подчинено на определени и прозрачни критерии, които БНБ трябва да установи и квесторите.

Би ли могла централната банка да предприеме ход със задна дата и да намалява вече начислени лихви за минал период?

Не би трябвало за масовия случай, но не е изключено да има такива действия спрямо определени договори, които или са извън обичайното, или биха поставили банката в опасност от неплатежоспособност. Пак критериите трябва да са ясни и прозрачни, определени в решение на БНБ и от квесторите.

БНБ и квесторите имат много широки правомощия. При упражняването на тези правомощия може да се стигне до засягане на определени права и интереси на вложители, кредитополучатели, акционери и т.н. Целта е да се спаси институцията като цяло, дори и с понасяне на щети от посочените лица, при разумен баланс на интересите.

Всичко обаче зависи от анализа на квесторите и адекватността на БНБ. Няма задължителен път, който да се следва. Може да има три сценария, може да има и триста и три сценария, може да се избере един подход в началото и впоследствие да се промени или изцяло да се смени. Всичко, което може да се напише днес, не почива на факти и аргументи, а по-скоро е опит да се „уцели“ нещо от многото предстоящи варианти.

Всичко по темата Корпоративна търговска банка може да следите тук

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:53 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

15
rate up comment 14 rate down comment 0
stat counter
преди 9 години
БНБ пое контрола върху банката, прокуратурата върху БНБ, оттам следите се губят, но подозренията остават. Инвеститорите (не само чуждите) да си взимат поуките...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 7 rate down comment 10
tonitov
преди 9 години
В КТБ на обраните, всечки ние ще им възстановим авоарите, за да може великият обирджия да живее спокойно в европеиското си имение. Няма да продължава, както преди да ни обира и да забрави да ни компенсира.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 12 rate down comment 24
1111@
преди 9 години
От една седмица куцо,кьораво и сакато Ви обещава,че БАНКАТА ЩЕ ОТВОРИ ВРАТИ НА 21 юли....НО никой не ВИ е ОБЕЩАЛ ПАРИ В БРОЙ!!! Явно никой не е обърнал внимание на ,,хлъзгавите,, изразина БНБ и Орешарски....Колко трЕбва да си т***п,за да не разбереш какво ти казват ОФИЦИАЛНО ?!?!? ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 18 rate down comment 2
forexar
преди 9 години
"Всичко, което може да се напише днес, не почива на факти и аргументи, а по-скоро е опит да се уцели нещо от многото предстоящи варианти."И какъв е смисълът на статията тогава? Всяване на хаос?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 10 rate down comment 6
Chick-Chirick
преди 9 години
Фирмите едва ли ще са кухи. Тук най-вероятно става дума за кредити на фирми скрити като "финансови инвеститори" - БТК, Булгартабак и т.н. Активите многократно надхвърлят цената-респективно кредита. Защо ореха и цайса мълчаха в едно с БНБ, а сега вече знаят, че банката ще отвори с нов собственик? От къде го знаят? Кой ще е той? Защо да е той? На кой ще е той?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 12 rate down comment 3
misanthrope
преди 9 години
О боже! Тука станало интересно :) а явно и по телевизията също. Дончева, Кутев и незнам си кой още ( все видни празнословци) се надпреварват да плещят жълтини и да трупат популистки политически дивиденти, без да им пука че на практика дестабилизират държавата. Важно е да не се изпусне момента да се метне някое л***о по някого и да се изкефят онези, на които не им пука за банковата система, тъй като без това нямат пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 10 rate down comment 2
bgMan
преди 9 години
Ако фирмите са "кухи" как точно ще ги платят и с какво? Изпитана схема, неграмотни и безимотни роми създават фирма, която тегли кредити без обезпечения. Това се е случвало хиляди пъти.За мафията ДПС е достатъчно дори обезпеченията по кредитите да са със силно завишени стойности по документи (примерно 2-3 пъти) и впоследствие като фалират фирмите пак са на печалба и пак няма да има никой в затвора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 3
Chick-Chirick
преди 9 години
Не си коректен! Когато говориш за Т. Д., говори като за "бившата" адвокатка на Мултигруп. Как точно няма да платят дълга си Доган и Пеевски? А ако решиш да споменеш някъде и Г.К., като бунтар в БСП, говори за човека, който обясни за "гущера", дето си късал бил опашката... Не е правилно, да не е правилно, че всички са маскари!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 1
nocalled
преди 9 години
е, и другаря кутевски не знае, но защо пък наистина да няма и защо да не използва момента да изръси някоя простотия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 4
Зайо Байо
преди 9 години
Коя е тази втора банка, която ще последва КТБ?http://***.dnevnik.bg/bulgaria/2014/06/26/2331363_anton_kutev_niakoi_se_opitva_da_subori_vtora_banka/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още