IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Акция "безплатно саниране": къде се крият рисковете

Това е засега първата и единствена инициатива с подобен мащаб, която адресира тежкия проблем с панелните жилища, но в нея са заложени доста капани

08:17 | 11.02.15 г. 29
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Панелките често се определят от експерти като източник на системен риск не само за живеещите в тях, но и за цялата държава заради мащабите на строителството по индустриален способ. <em>Снимка: Investor.bg</em></p>

Панелките често се определят от експерти като източник на системен риск не само за живеещите в тях, но и за цялата държава заради мащабите на строителството по индустриален способ. Снимка: Investor.bg

Предвижда се от 2016 г. финансиране по програмата да се отпуска и за сгради, които през 2015 г. не са попаднали в обхвата ѝ – блокове с до 36 апартамента в тях, намиращи се в общини, които не са бенефициенти по новата оперативна програма „Региони в растеж“ (2014 – 2020 г.).

Програмата ще финансира дейности по конструктивното укрепване на блоковете, ако е необходимо, както и ремонтни дейности на общите части на блоковете - покриви, фасади, стълбищни и асансьорни клетки и др., и мерки за енергийна ефективност – топлоизолация, смяна на дограма, локални инсталации за отопление и т. н.

За да кандидатстват по програмата, живущите в блоковете трябва да проведат общо събрание, да учредят сдружение на собствениците в общината и да го регистрират в Агенцията по вписванията като юридическо лице. След това се подават документи по образец в местната администрация. Ако общината одобри сградата, собствениците подписват споразумение с нея, с което ѝ делегират правото да ги представлява пред Българската банка за развитие, чрез която се разпределя бюджетът на програмата (1 млрд. евро).

Общината има ангажимент да проведе всички тръжни процедури и да организира ремонтите по сградите съгласно методическите указания на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Добра идея, слаба рамка – предпоставки за лошо изпълнение

Програмата стартира скоростно точно в навечерието на подготовката за местните избори. От декември насам на обществеността се обявява с фанфари информация за инициативата „на час по лъжичка“. Няма количествени сметки, няма заложени конкретни очаквания под формата на енергийни спестявания.

Оставяме настрана спора доколко е редно и оправдано рехабилитация на частни жилища да се осъществява с държавна помощ, с което се нарушава основното изискване държавата да е равноотдалечена от всички свои граждани. Повечето държави от бившия източен блок отдавна реализираха подобни програми с висок дял на безвъзмездното финансиране, но като пилотни, демонстрационни проекти. В последствие грантовете постепенно намаляха до около 35%. Пълното покриване на разходите може освен това да се разгледа и като незаконна държавна помощ и да подлежи на санкция, която също ще се плати с пари от данъци.

На първо място прави впечатление критерият за допустимост по програмата – първи по ред, първи по право. Как обаче ще се определи кой е бил първи, като няма общ регистър на подадените заявления? Подобна електронна система вече беше поискана от местните администрации в лицето на Националното сдружение на общините в България, но едва ли ще бъде изградена.

Търговете за инженеринг – т. е. едновременно за проектиране, строителство и надзор, с критерий най-ниска цена, са предпоставка, от една страна, за злоупотреби със средствата, а от друга – за некачествено строителство, още повече, че капацитетът на общините да контролират процеса е силно ограничен. За това вече предупредиха редица организации, включително и Камарата на архитектите в България.

Заради липсата на индикативни сметки фирмите, които ще се включат в обществените поръчки, няма как да знаят каква цена да дадат. Много от тях, за да минимизират риска от евентуални преразходи и непредвидени разходи, вероятно ще завишат офертите си. От друга страна, критерият "най-ниска цена" е предпоставка за влагането на по-евтини и некачествени материали. Така ремонтът може да постигне точно обратен ефект – вместо да подобри комфорта на обитателите на жилищата, да го влоши.

Последна актуализация: 14:04 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Имоти виж още

Коментари

28
rate up comment 1 rate down comment 0
khao
преди 8 години
Тоест като си купил Москвич 86-та, сега искаш производителя да ти го "ъпгрейдне" с най новите технологии, щото видиш ли стандарта от 86-та вече е остарял и да ти го сменят с Рено (май те купиха Москвич) ... ти комунист ли си или да ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 14 rate down comment 7
borun
преди 9 години
Всички панелни сгради са строени от ДЪРЖАВАТА и са продадени на сегашните собственици по съответните цени за периода в който се е извършила продажбата. В един момент ДЪРЖАВАТА обявява, че тези панелни сгради не отговорят на определени изисквания! Е защо тогава, собственика, който е купил тази сграда от ДЪРЖАВАТА като годна, сега трябва да плаща доста пари защото ДЪРЖАВАТА е обявява за негодна. Значи този който е строил тези сгради е съвсем редно сега да си коригира продукта със собствени пари и да го направи годен. Така, че всички претенции за това, че държавата ще "дава" на едни, а няма да дава на други е просто не вникване в проблема.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 5 rate down comment 8
pollytoo
преди 9 години
Санирайте,другари ! Санирайте!Санаторими требат,а не,дворци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 4 rate down comment 6
NickyDickinson
преди 9 години
Изключително много си прав и не мога да разбера, защо 19 човека ти дават минуси. Сигурно са точно от онези тарикати, живеещи в блокове и които винаги са против смислените предложения на съседите си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 1 rate down comment 6
NickyDickinson
преди 9 години
Изключително много си прав и не мога да разбера, защо 19 човека ти дават минуси. Сигурно са точно от онези тарикати, живеещи в блокове и които винаги са против смислените предложения на съседите си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 17 rate down comment 2
ASTIN
преди 9 години
Абе герб, не разбрах защо ще връщам парите за санирането, които никой не може да определи с точност, когато си продам апартамента или го дам под наем??? Помощите връщат ли се на социалните?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 32 rate down comment 2
BGNabliudatel
преди 9 години
Аз съм против да се вземе 1 Млрд лв. заем и да се използва по този начин ! ! !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 27 rate down comment 13
aldy
преди 9 години
=== Идеята за санирането е все по-реална и това определено вбесява и докарва до лудост партийните централи на БСП и Атака. ===А преди беше: "Идеята за фалирането на КТБ е все по-реална и това определено вбесява и докарва до лудост партийните централи на БСП и Атака".Процесът на ограбване на овчето население просто продължава. И се канят да вземат 18 милиарда нов заем при 10% лихва, както обикновено. Орешката е направо ЖАЛЪК, искаше 800 милиона, ореваха го, че съсипва България поколения напред. Взе заем срещу под 3% лихва, пак го ореваха, че не се е научил да взима достатъчно комисиони, за да има да раздава на когото трябва. Хак му е!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 26 rate down comment 1
aldy
преди 9 години
Финансира се от ЕС, ама ДРУГ ПЪТ. Нещо си се объркАл. Финансира се чрез кредит от ББР, като последната взима паричките от други банки и ги раздава като кредити. Срещу лихва, разбира се.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 10 rate down comment 48
герб
преди 9 години
Идеята за санирането е все по-реална и това определено вбесява и докарва до лудост партийните централи на БСП и Атака. Такава масирана и яростна кампания не помня. Голяма част от живущите в панелните блокове ще бъдат санирани и обновени с което те ще станат по приветливи и ще се удължи значително живота им. Така ще се намалят сметките за ток и ще се повиши цената на имота. Това докара до лудост определени лидери които спуснаха опорните си точки като: Санирането води до рак и до безплодие, санирането не е безплатно всеки ще си плаща, санирането е начин на кражба и източване на средства, ще се санират само обекти на собственици близки до управляващите, данъците на имотите ще се повишат с 40% , собствениците ще си залагат имота за да бъде санирани. С една дума тези истерии сме ги слушали преди 2 години по повод строежите на магистралите но....сега всички пътуват по тях та се късат. Истината ще е една ,а тя е, че всеки разумен собственик след като му е саниран имота ще гласува за Герб, за
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още