IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Виждането на Тръмп за Газа като ривиера отразява имотните мечти на зет му Джаред Къшнър

Страните от Персийския залив отказват да инвестират в Газа без ясен път към създаване на независима палестинска държава

13:02 | 09.02.25 г. 4
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Виждането на президента на САЩ Доналд Тръмп за ивицата Газа, която да бъде опразнена от палестинските си жители и превърната в международен плажен курорт под американски контрол, съживи идея, предложена от зет му Джаред Къшнър преди една година, пише Ройтерс.

Идеята, която Тръмп очерта на пресконференция във вторник, предизвика изумление сред палестинците и западните критици, които твърдят, че това би било равносилно на етническо прочистване и е незаконно според международното право.

Но не за първи път Тръмп говори за Газа в светлината на възможности за инвестиции в недвижими имоти. През октомври м. г. той заяви пред радиоводещ, че Газа би могла да бъде „по-добра от Монако“, ако бъде възстановена по правилния начин.

Идеята за радикално преустройство на Газа беше предложена скоро след като Израел започна военната си кампания в тесния крайбрежен анклав след нападението на „Хамас“ срещу неговата територия на 7 октомври 2023 г. Най-видният ѝ поддръжник беше Къшнър, който като специален пратеник в Близкия изток по време на първия мандат на Тръмп помогна за постигането на Авраамовото споразумение за нормализиране на отношенията между Израел и редица арабски страни.

„Крайбрежните имоти на Газа може да бъдат много скъпи, ако хората се съсредоточат върху създаването на препитание“, каза Къшнър, който на събитие в Харвардския университет през февруари 2024 г. заяви, че арабско-израелският конфликт е „нищо друго освен имотен спор между израелци и палестинци“.

„Положението там е малко злополучно, но смятам от израелска гледна точка, че бих направил всичко възможно да преместя хората и след това да разчистя“, отбеляза той. Самият Къшнър беше имотен предприемач в Ню Йорк преди първия мандат на Тръмп. (Той има интереси и на Балканите с проекти в Сърбия и Албания – бел. ред.).

Възникнаха и съмнения доколко буквално трябва да бъде разбирано предложението на Тръмп предвид репутацията му на фриволно говорещ бизнесмен, който преди време смущаваше партньорите си в преговори с атаки от неочаквани ъгли.

Саудитска Арабия, водещата сила в арабския свят, „няма да вземе насериозно това заявление“, каза източник, близък до двореца в Рияд. „То е необмислено и е невъзможно за изпълнение, така че той в крайна сметка ще го разбере“, допълни източникът.

В изявление в сряда външното министерство на Саудитска Арабия съобщи, че кралството отхвърля всеки опит за преместване на палестинци от земята им. Палестинската автономия и „Хамас“ също осъдиха изказването на Тръмп.

Ройтерс не е успяла да установи дали Къшнър, чиято компания за частни капиталови инвестиции е получавала инвестиции от страни от Персийския залив, включително 2 млрд. долара от Саудитска Арабия, е влязла в разговори в региона относно инвестиции в Газа.

За палестинците, колкото и невероятно да звучи идеята за превръщането на Газа в крайбрежен курорт, подобно говорене напомня за „Накба“ или катастрофата след войната през 1948 г. в началото на държавата Израел, когато 700 хил. души избягаха или бяха принудени да напуснат домовете си.

В началото на войната интернет мемета, показващи колажи с жилищни сгради по крайбрежието на Газа, бяха широко споделяни в социалните мрежи, често от произраелски потребители, които искаха да се подиграят с палестинците в Газа. Според представители на здравните власти 47 хил. души са загинали във войната на Израел след атаките от 7 октомври, при които 1200 души загубиха живота си, по данни на израелските власти.

Израелските политици често упрекват палестинските ръководители, че се съсредоточават върху боевете с Израел вместо върху развиването на нов Дубай или Сингапур в райони като Газа, която през последните две десетилетия беше под блокада, ограничаваща значително достъпа ѝ до финансиране и основни материали.

В предишни години крайбрежният анклав беше популярна дестинация за израелските туристи и дори след поемането на властта от ислямисткото движение „Хамас“ през 2007 г. се появяваха лежерни снимки с лъскави крайбрежни ресторанти и кафенета по крайбрежието.

Но остава необяснимо как практически ще се осъществи виждането на Тръмп за създаване на „Ривиерата на Близкия изток“ в Газа, където „Хамас“ все още упражнява строг контрол и където изявлението на американския президент беше посрещнато с гняв.

Притежаването на земя в Газа е свързано със сложна комбинация от правила и обичаи, взети от османците, британците и йорданските закони, както и от клановите практики, като собствеността на земята понякога е подкрепена от документи от предишни правни режими. В момента има тежки ограничения за чужденци да купуват земя.

За момента, след 15 месеца на бомбардировки, Газа тъне в разруха, по думите на Тръмп и ще са нужни между 10 и 15 години за възстановяването ѝ, според специалния му пратеник за Близкия изток Стив Уиткоф, който също е бивш имотен предприемач. Миналата седмица той стана най-високопоставеният американски официален представител, който стъпва в анклава след началото на войната.

Смята се, че възстановяването ще струва 100 млрд. долара.

Но страните от Персийския залив, които са потенциален източник на инвестиции за възстановяването на Газа, отхвърлиха категорично възможността да предложат финансиране, докато пътят към създаването на независима палестинска държава остава затворен.

За другите потенциални инвеститори несигурността изглежда надделява над възможните ползи, поне за момента, казват анализатори, с които Ройтерс се е свързала. Много от най-големите строителни компании в Израаел и Асоциацията на строителните компании са отказали коментар.

„Мащабното възстановяване в райони след конфликт обикновено изисква значителни инвестиции, стабилност и дългосрочно планиране, но освен това е невъзможно да се направят конкретни оценки в момента“, коментира Раз Домб, анализатор в инвестиционната банка Leader Capital Markets в Тел Авив.

Заселнически селища

Една група, която реагира с въодушевление, е израелското движение за създаване на заселнически селища, което отдавна мечтае за завръщането им в Газа, след като те бяха изоставени преди 20 години при бившия израелски премиер Ариел Шарон.

В собствената администрация на Тръмп има редица официални представители, които са близки до заселническото движение, въпреки че президентът заяви, че не вижда как еврейските заселнически селища ще бъдат възстановени в Газа.

Заселнически групи твърдят, че интересът им към завръщане в Газа е мотивиран от библейските връзки, които те усещат със земята, но поне засега подобни съображения са второстепенни за перспективата за преместване на палестинци.

Миналата година движението „Начала“, което насърчава еврейските заселнически селища на Западния бряг, помогна за организирането на конференция в ивицата Газа, наречена „Подготовка за повторно заселване на Газа“, на която политици от партията на Нетаняху „Ликуд“ и други обсъдиха планове за „насърчаване на емиграцията“ на палестинци от Газа и възстановяване на заселническите селища.

„Ако коментарите на Тръмп за преместване на жители на Газа в други страни се осъществят на практика, трябва да побързаме и да установим заселнически селища в цялата ивица Газа“, заяви групата в социалната мрежа Х.

„Нито една част от земята на Израел не бива да се оставя без еврейски заселнически селища“, допълни тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:02 | 09.02.25 г.
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

3
rate up comment 4 rate down comment 0
дрилър
преди 1 месец
Тия си мислят, че хората могат да се купуват и продават като стоки. Тук трябват истински политици, не хищни бизнесмени.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 0
August
преди 1 месец
Семейство ...Адамс ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 7
cyclop
преди 1 месец
Още малко остана там за досъбаряне и за доизтрепване първо
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още