IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Частният сектор в САЩ е добавил 205 хил. работни места през януари

Резултатите са доказателство за устойчивостта на компаниите, съсредоточени върху вътрешната икономика

18:43 | 03.02.16 г. 56
Автор - снимка
Създател
<p>
	Трудова борса във Вашингтон. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Трудова борса във Вашингтон. Снимка: Ройтерс

Работодателите в САЩ стартираха 2016 г. чрез добавяне на по-малко работни места в икономиката, но детайлите от доклада в сряда на частния институт за проучвания ADP са доказателство за устойчивостта на местната икономика.

Частният сектор в САЩ е създал 205 хил. нови работни места през януари, сочат данни на HR компанията ADP, цитирани от WBP online. Средните очаквания на икономистите, анкетирани от изданието, бяха за 193 хил. нови назначения. Резултатът все пак бележи спад спрямо 267 хил. новоразкрити работни места през декември.

Силно нарастване се наблюдава в услугите и строителството, сочи частното изследване. Данните сигнализират, че компаниите, съсредоточени върху вътрешната икономика, особено в услуги като банкирането, търговията на дребно и здравеопазването, са продължили да наемат персонал въпреки забавянето на растежа в чужбина и силния долар.

Тези тенденции са се отразили на производителите в промишлеността, които не са прибавили никакви работни места миналия месец. 

Данните на ADP се публикуват два дни преди официалния месечен доклад на правителството за заетостта. Икономистите прогнозират, че ще бъдат отчетени 200 000 нови позиции и непроменена безработица на равнище 5 на сто.

Резултатът потвържава, че пазарът на труда си е поел глътка въздух през миналия месец след силния скок в края на миналата година. Рекордно високите температури и топлото време в големи части на страната увеличиха икономическата активност през декември.

Ревизираните данни от сряда показаха, че новите работни места през декември са нараснали много силно с 267 000 през декември (от предварителните 257 000) и с 201 000 през ноември (спрямо по-ранната прогноза за 211 000).

Повечето от работните места през януари отново са били създадени от сектора на професионалните и бизнес услугите, които са назначили 44 000 нови служители. Това все още е впечатляващ ръст, макар и да не е толкова голям, както през декември.

За сметка на това производственият сектор не е добавил толкова работни позиции, колкото се очакваше, предвид лошото състояние на индустрията.

И все пак строителни фирми са наели още 21 000 служители на безсрочен договор през миналия месец, докато търговията, транспортът и комуналните доставчици са увеличили ведомостите си с 35 000.

„Ръстът на работните места остава силен въпреки сътресенията в световната икономика и финансовите пазари“, коментира данните Марк Занди, главен икономист на Moody's Analytics.

Проучването на ADP обаче покрива само частния бизнес и често се различава от официалните данни, уточнява AP. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:09 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

45
rate up comment 0 rate down comment 0
kalendar
преди 8 години
Да, не го коментирах, щото ми е тегаво в работа наопследък(да-и комунезите работят), но го прочетох, човека е на 100% прав.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 1 rate down comment 0
data
преди 8 години
И затова ти писах че това е основната причина да се провалим прехода - загубихме две деситилетия да си играем на комунисти-анти комунисти . В това време Чехия изпревари по благосъстояние цяла южна Европа - щот бяха научили елементарното : историята не може да се промени , тя е такава каквато е и това че се дъфчем с нея единственото кото правим е да губим ресурс да се справим със сегашните си предизвикателства
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 1 rate down comment 0
data
преди 8 години
хъм , нали ти прати интервюто на акд. георги марков и неговото определение - ГАРЖДАНСКА ВОЙНА . Едните идват колят и бесят , след това ги сменят и колет и бесят тях . За това в тоя форум гледам повече да не влизам в такива полемики . Гледам доста хора ( и от двата лагера ) се опитва силово да наложат своето мнение като отричат правото на мнение на опонента си което е абсурдно най малкото защото човечеството не е намерило правилния път и има достатъчно примери за работещи и социални и либерални модели по белия свят . А относно ранният соц. - приемането само като стремеж към социално равенство . Не и като напъните на *** да си припишат всички социални бунтове преди 44-та . Та през 23-та те яхат бунта на земеделците - една огромна партия спечелила изборите с огромно мнозинство и свалена от власт след преврат
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 1 rate down comment 1
kalendar
преди 8 години
след моето изказване, че *** са ги клали и колкото и да не одобрявам тяхната реакция след 44та я разбирам-и на мой роднина да отрежат главата и да я оставят в центъра на селото гепя ли виновниците Белене ще им се стори сладка приказка. След което тя даде заето и взе да ми обяснява как дядо и(адвокат) бил натикан в една стаичка в големият иначе апартамент, а другите били дадени на някакви кални ***, следователно *** били ужасни хора. Аргумента и е верен, извода-едностранчив. Сега е същото-оценяват се само минусите на ответната позиция в диалога. Никога плюсовете.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 0 rate down comment 1
kalendar
преди 8 години
съгласен съм, само ако има приемственост. А ние не можем да решим такъв фундаментален въпрос като Изборният кодекс вече 27 години. От Тройната коалиция насам принципите му са променяни радикално поне 3 пъти и се сещам от последната промяна за поне още две малки. За мен целият проблем може да се види и в тоя форум-обществото е напълнено с манипулации и поляризирано(през всичките години...може би имаше за кратко успокоение по времето на Сакса). Никой не гледа реалните показатели(иначе Баце щеше да види власт през крив макарон) и никой не му пука за интересите на България. Тука се води някаква глупава война на "идеологии"(а те даже не са такива)-русофили-русофоби; "леви"-"десни"(пък те както казахме не водят такива политики) и подобни неща. Цялата работа идва от липсата на обективна оценка за историята ни-за ЦЯЛАТА ни история. Скоро водих тоя разговор с едно момиче(инак начетено)-всичко вървеше чудесно, до момента в който стана въпрос за ранният соц, когато тя събра границите след моето
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 0 rate down comment 0
data
преди 8 години
Да , така е - те затова беше полезно редуването на либерални със социални правителства . Общо взето където се прекъсне този цикъл и работата се осирга
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 0 rate down comment 0
kalendar
преди 8 години
то в България, ако трябва да оценяваме безпристрастно всичките са неолиберални. Един няма ляв да е бил във властта от Костов насам(включително). Сега ще прочета статията
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 0 rate down comment 1
kalendar
преди 8 години
САЩ разпределяше 2008ма(сиреч-след кризата) мисля 35% от БВП....даже май с тебе на лично сме ги коментирали, че бяха повече от колкото в България. Просто ми е странно-защо, когато в държави, които класически приемаме, че са капиталистически(даже те се гордеят да се наричат така) има криза никой не обвинява капитализмът, а когато това се случи в социалистически(като Швеция) за това се обвинява лявото. Тактически десните управления са правилните-реагират по-бързо, защото държавата е по-малко, по-лесно режат разходи, от там и по-бързо им се подобряват макроикономическите показатели. Стратегически левите държави са по-ефективни-обгрижването на такива отрасли като образование и здравеопазване дават резултати понякога след десетки години, а гражданите са по-спокойни и имигрират по-рядко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 1 rate down comment 0
data
преди 8 години
Ето и още http://ime.bg/bg/articles/liberalizaciya-kato-nai-dobriya-izhod-ot-krizata-urokyt-na-shveciya/ . Та в кратце - след като се разпищоли социализЪма идва ред на либерализЪма да балансира нещата . Те това беше и готиното на западния модел - динамично балансиране в дългосрочен план :) Социализъма нямаше кой да го уравновесява и леко сдаде багажа . Почти същото е в Бг последните 20 г - няма кой да балансира либерализма след като социалистическите правителства водеха либерална политика .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 1 rate down comment 0
data
преди 8 години
Швеция преразпределя около 55 % от БВП - демек доста близо до социализЪма , но в следствие на това имаха доста големи проблеми в началото на 90-те . Ето и малко информация по темата : http://borsi.dir.bg/_wm/library/item.php?did=503131&df=8&dflid=3
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още