IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

П. Димитров: Подписахме договор за АЕЦ "Белене" при цена от 3,99 млрд. евро

Заемите за проекта трябваше да се покриват от приходите от дейността на централата, обясни бившият икономически министър

08:53 | 23.01.13 г. 64
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
П. Димитров: Подписахме договор за АЕЦ "Белене" при цена от 3,99 млрд. евро

Договорената и подписаната цена за проекта АЕЦ "Белене" е 3,997 млрд. евро, заяви в ефира на "Нова телевизия" бившият икономически министър от кабинета "Станишев" Петър Димитров. Той обясни, че това не е била твърда цена и е подлежала на индексация. 

"Така, ако централата беше заработила от 1 януари 2013 година, цената за изграждането й трябваше да бъде 5,13 млрд. евро с индексациите", заяви още Димитров. Премиерът Бойко Борисов поиска твърда цена и от руската компания "Атомстройекспорт" изчислиха, че изграждането на АЕЦ "Белене" ще струва 6,3 млрд. евро. 

Петър Димитров отхвърли твърденията на сегашния икономически министър Делян Добрев, че Националната електрическа компания (НЕК) не е имала средства за участие в проекта. И пресметна, че държавната компания е разполагала със заем от BNP Paribas в размер на 250 млн. евро, възможност за заем от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) в размер на 600 млн. евро, както и 530 млн. евро от RWE, платени заради включването на компанията в проекта.

Освен това от държавния бюджет са отпуснати още 300 млн. лева за АЕЦ "Белене". 

По думите на Димитров останалите средства, необходими на НЕК за строеж на втората ядрена централа, трябва да дойдат от вътрешни средства на НЕК, както и допълнителни заеми, осигурени от Българския енергиен холдинг (БЕХ). 

"Към този момент "Белене" трябваше да работи и от приходите да се връщат заемите", заяви още Димитров.

Той отхвърли твърденията, че RWE са се отказали заради липсата на средства в НЕК. Отказът е бил заради липсата на държавна ангажираност към проекта. 

Също в интервю за "Нова телевизия" по темата за АЕЦ „Белене” министърът на финансите Симеон Дянков повтори, че цена от 22 млрд. лева за проекта, каквито са оценките на руските експерти, е непосилна за българския бюджет.

Дянков направи сравнение, че тази цена е седем пъти повече от всичките годишни разходи на държавата за здравеопазване и три пъти повече от годишните разходи за пенсии.

По думите на министъра, ако втората централа се строи с държавни пари, държавата ще банкрутира. "Ако на референдума се каже "‘Дайте да строим с държавни пари!", това означава национална катастрофа,” смята министърът на финансите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:01 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 8 rate down comment 1
data
преди 11 години
Вместо като инвестиционен, заемът от 250 млн. евро от БНП "Париба" е бил сключен като заем за покриване на текущи нужди на НЕК.Промяната на предназначението на кредита се превръща в основна причина той да не може да бъде обслужван, каза Петкова.Когато се отпуска инвестиционен заем, се прави анализ какви приходи ще носи проектът и как от тях ще се погасява кредита, но когато кредитът се използва за финансиране на текущи разходи, то НЕК няма как да го обслужва.ОЩЕ ПО ТЕМАТАБойко Борисов: Даваме 400 млн. лв. на "Париба" през май за "Белене"61|529722.01.2013Удължиха срока за ?250 млн. заем за АЕЦ "Белене"14|942107.05.2012Вследствие на това тогавашните директори на НЕК Любомир Велков и Мардик Папазян сключват допълнителни споразумения по кредита за разсрочване на изплащането му и това оскъпява допълнително кредита, посочи Петкова.Първоначално заемът е бил сключен при лихва юрибор плюс надбавка от 0,4%, но впоследствие надбавката е увеличена до 4,5%.Разходите по обслужване на кредита са 80 млн. евро, е показала проверката на АДФИ. Това са 32% от стойността на кредита
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още