IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Стойнев: България трябва да е готова, когато ЕК одобри Южен поток

Икономическият министър в оставка увери за пореден път, че не поемаме финансови ангажименти за строителството на новия реактор в Козлодуй

10:18 | 01.08.14 г.
Автор - снимка
Редактор
Стойнев: България трябва да е готова, когато ЕК одобри Южен поток

България трябва да е готова, когато Европейската комисия даде „зелена светлина“ за реализацията на проекта „Южен поток“. Това коментира пред БНТ министърът на икономиката и енергетиката в оставка Драгомир Стойнев по повод продължаващата подготовка на проекта, въпреки споровете с Брюксел и решението на премиера Пламен Орешарски за замразяването му до изглаждане на противоречията с европейските власти.

„Чакаме ЕК да си каже мнението и следващото правителство да реши. Решенията за продажби на земи и разговорите за работни места са просто защото България трябва е готова, ако ЕК реши проектът да се реализира“, смята Стойнев, като изтъкна, че в Бургас в момента има 65 хил. тона тръби за строителството на газопровода.

През миналата седмица представители на икономическото министерство отново са се срещали с представители на ЕК заради проектогазопровода. От Брюксел са изискали държавата да предостави информация и за минали действия - „как правителството на Бойко Борисов е създало проектната компания", обясни Драгомир Стойнев, като увери, че нови договори за строителството на „Южен поток“ не са подписвани. „Да виждате строителни дейности, да виждате нещо да се прави?“, попита той и отново изтъкна, че проектът е европейски, а не български и ЕК трябва да каже „не“ на всички държави, не само на България.

Стойнев увери, че споразумението с американската компания Westinghouse, което предстои да се подпише, не води до каквито и да било обвързаности за страната и следващото правителство ще има последната дума.

„Това е първа стъпка от един маратон, който ни предстои. Нищо от това споразумение няма да доведе до финансови разходи от страна на държавата. Това акционерно споразумение за създаване на едно бъдещо предприятие ще влезе в сила едва когато едно следващо правителство го одобри , така че да има приемственост", коментира министърът.

„Това споразумение предвижда рамката на стъпките, които ще бъдат извършени от следващото правителство. Но ако финансовият модел не покаже добри стойности, които да са благоприятни за българската държава, нищо няма да се случи“, увери той, като заключи, че това правителство не казва край на проекта и ако следващото правителство не го потвърди, „всичко приключва и точка“.

„Ако партиите не подкрепят този проект, няма смисъл да се продължава работата занапред“, заяви той.

В разговора икономическият министър изтъкна, че държавата се предвижда да притежава 70 на сто от бъдещата проектна компания, а американската компания – 30 на сто. „Ако следващото правителство не се съгласи с тези условия, това няма да се случи“, повтори той.

До момента не са подготвени финансов модел за проекта и договор за проектиране, доставка на оборудване и изграждане, посочи още Драгомир Стойнев.

Според него това е възможно най-ниската цена за най-модерния реактор в момента, който Westinghouse може да изгради. Ако проектът бъде одобрен, реакторът ще бъде готов към 2022 – 2023 г.

„Октомври месец ние ясно заявихме, че на България ѝ е нужна диверсификация“, защото това означава сигурност. В момента ние изцяло се вписваме като държава-членка в новата енергийна стратегия на Европейския съюз, където е записано, че всяка една държава трябва да търси друг доставчик на ядрено гориво извън Русия. За първи път България е в унисон с европейска политика, която предстои да бъде приета“, посочи Стойнев.

Цената на тока от новия ядрен реактор също ще стане ясна от финансовия модел, който не е готов, затова не са поемани финансови ангажименти и това предстои да се реши, каза още той.

„Вярно е, че ние гледаме с голямо недоволство на големите инфраструктурни проекти, но това е първият проект, за който няма да бъде изхарчено нищо, докато всичко не е договорено, всичко не е подписано, едва тогава ще започнат евентуалните строителни дейности“, увери отново Стойнев, като изтъкна, че ядрената енергетика изисква време.

Стойнев посочи, че 5-и и 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ „след 20 години приключват и отсега ако мислим за бъдещето, ако мислим държавнически, а не само да мислим в мандати, трябва да заложим бъдещи действия, зад които всички да се обединим“.

Икономическият министър в оставка определи като „скандално“ решението на Конституционния съд, с което беше отменена таксата от 20 процента върху приходите на производителите на енергия от слънце и вятър. Според него това неминуемо ще има ефект върху сметките и работата на миньорите.

“Оттук нататък какво ще се случи, трябва да се намеси следващото правителство и то трябва да даде обяснение. Няма как да не се вдигнат цените на крайните потребители. Няма как да избегнем негативния ефект на заетостта при миньорите“, заключи той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:26 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още