IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Добрев: България може да стане износител на природен газ

Няма да загубим транзита на руски газ, защото имаме договор до 2030 година, смята бившият енергиен министър

11:02 | 05.12.14 г. 14
Добрев: България може да стане износител на природен газ

Ако се докажат предполагаемите количества природен газ в блоковете „Хан Аспарух”, „Силистар” и „Терес” в Черно море, България може не само да задоволи собствените си нужди, но и да се превърне в износител на природен газ.

Този коментар направи в ефира на БНТ бившият енергиен министър, сега председател на енергийната комисия в 43-то Народно събрание Делян Добрев. За него много по-важното е не спирането на „Южен поток”, а новите конкурси за проучване на шелфа на Черно море за наличието на петрол и газ, обявени от правителството тази сряда.

В блок „Хан Аспарух” вече има и първите положителни данни. Собственият газ носи много по-голяма сигурност, а и цената му е с 35% по-ниска от която и да е вносна алтернатива – Русия или Каспийския регион, посочи още той.

„35% са таксите по транзита на този газ до България”, уточни Добрев и допълни, че този евтин газ ще донесе стимул за индустрията.

Той припомни, че компанията, която проучва блока „Хан Аспарух” – OMV, е съобщила официално, че този блок е много по-перспективен и богат от този в румънската част на Черно море, в който откриха 84 млрд. куб. метра. „България консумира 3 млрд. куб. метра газ на година”, припомни още Добрев.

Той беше категоричен, че не трябва да се притесняваме от новите технологии и добивът на шистов газ, защото нямало доказателства, че те са опасни за околната среда.

България няма да загуби таксите за транзита на руски природен газ, който извършваме в момента, защото имаме договор с „Газпром” за транзит до 2030 година, уточни още бившият енергиен министър.

Той посочи, че договорът за транзит е с клауза „транспортирай или плащай”, което означава, че и „една капка газ да не мине през тази тръба, ние ще си получим 90% от договорените такси”. Имаме и договор за доставка на природен газ от Русия до 2022 година. 

„Нито ще спрат приходите от транзита, нито ще започнем да си купуваме газ от някъде другаде”, категоричен беше Добрев, коментирайки опасения, че след спирането на "Южен поток" страната ни ще се лиши от транзитните такси, които получава в момента, а "Газпром" ще откаже да ни доставя суровина и ще трябва да я купуваме от Гърция или Турция на по-високи цени. 

Бившият енергиен министър заяви още, че посочените от президента Владимир Путин пропуснати ползи от нереализацията на проекта „не се връзват”. По негови думи в проекта ще бъдат инвестирани към 4 млрд. евро, които ще се изплащат за 22 години и в същото време той трябва "да печели по 400 млн. евро от 50% от акциите в този проект”, което е нереалистично.

Не може да бъде вменявана и вина на България за спирането на „Южен поток”, защото ние спазваме европейското законодателство, коментира още Добрев.

Той посочи още, че не трябва да бъде правена аналогия между „Южен поток” и „Северен поток”, тъй като за втория проект, свързващ газопреносните мрежи на Русия и Германия, инвеститорът „Газпром” е поискал изключение от правилата на ЕС.

За „Южен поток” подобно искане не е правено, уточни Делян Добрев.

Той призна обаче, че първото междуправителствено споразумение за строителството на газопровода е от 2007 година, когато все още не са действали правилата на Третия либерализационен пакет за енергийния пазар в ЕС.

В последната година и половина е липсвала добра комуникация между ЕС и България по този проект, допълни още Добрев. Според него именно това е причината за налагането на наказателни процедури.

„Защо беше необходимо да се проведе някаква измислена тръжна процедура, нагласена между Коледа и Нова година за избор на строител?”, попита той, визирайки една от причините, за които ЕК започна наказателна процедура срещу страната ни с подозренията за непрозрачен избор на изпълнител на проекта.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:49 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 27 rate down comment 3
vzhekoff
преди 9 години
Ако аз произвеждам домати до Сф, а Гошо ги произвежда в Добрич, транспортът му ще е с пъти по-скъп от моя. Обаче и двамата отиваме на Женския пазар, а там доматите са по 2 лв. Познайте, аз дали ще продам моите по 1.30, само защото нямам 35% транспортните разходи на Гошо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 31 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 9 години
Делянчо пурво да направи срещи и да се разбере за квотите за износ, че много станахме износителите - Полша, Румъния, Грузия, сега и ние... тръбата за износ нема толкова капацитет за всички, требва да строиме нова.... Хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 32 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 9 години
*** домашна идилия - рояк *** се търкалят по земята, а *** се излежава на кревата, коремът му курка от глад и мечтае на глас:- Ейй, сега да имаше кило брашно, малко масло и една вуца сирене, па ако майка ви не беше избегала с Хасан, па да я пратим до комшиите за вземе големата им тепсия, па да извърти една голема баница......В този момент едно от *** се изцепило със светнал поглед:- ... И аз като рипнем и целата ше я изядем!Баща му обаче го уловил за врата и започнал зверски да го млати, нареждайке:- Как целата бре, *** ***, а за братята и сестрите си нема ли да.оставиш?!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 27 rate down comment 4
mnz
преди 9 години
Да ставаме износители на газ, не ни трябва да го потребяваме. Ето, всяко домакинство да мине на отопление с твърдо гориво, да се премахне газификацията и да се смъкне потреблението за да остане за изност. Право казва министера.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още