IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Каква е цената на превръщането на България в газов хъб за ЦИЕ

За да бъде реализиран този проект, страната ни трябва да убеди Русия да върне „Южен поток“ и да инвестира 2,2 млрд. евро, смята Атанас Тасев

11:30 | 10.02.15 г. 17
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Идеята на правителството България да се превърне в газов хъб. Графика:<em> Министерски съвет</em></p>

Идеята на правителството България да се превърне в газов хъб. Графика: Министерски съвет

Газ за реализацията на идеята България да се превърне в разпределителен център за Югоизточна Европа има, но първо страната ни трябва да убеди руския президент Владимир Путин да се върне към най-икономически обоснования път на „Южен поток“. Това коментира пред Investor.bg енергийният експерт проф. Атанас Тасев.

Според него с подобен план България поема голям риск, но, от друга страна, ако не предприеме нищо, газопреносната система на страната ще остане празна.

Според заявките на руската страна с прокарването на първата тръба на „Турски поток“ ще бъде спрян транзитът на 18 млрд. куб. метра природен газ годишно, които сега минават през България. Страната ни печели по 120 млн. долара от транзит на година, посочи още Тасев и допълни, че няма големи експлоатационни разходи, а чрез приходите от транзитната система София поддържа националната система и дотира отчасти цената на природния газ.

Рисковете, които крие идеята за газов хъб на територията на страната ни, са свързани основно с изграждането на необходимата допълнителна инфраструктура, което ще е задължение на България, припомни още експертът. Друг проблем той вижда и с клаузата ship-or-pay, по която Русия ще доставя договорените 63 млрд. куб. метра газ, а България ще трябва да плаща, ако не може да ги реализира на пазара.

За Русия пък новият вариант е дори по-привлекателен, защото така отпадат задълженията от Третия либерализационен пакет, а, от друга страна, ще намалеят и разходите, които „Газпром“ трябва да поеме за изграждането на газопровода до Северна Италия или до хранилището в Баумгартен, Австрия.

Но освен връщането на стария маршрут на „Южен поток“ към България, необходимо условие за реализацията на идеята за газов хъб са и инвестициите, каза още Тасев.

Припомняме, че в своето изложение пред Газовата група в понеделник премиерът Бойко Борисов посочи, че нужните средства са 2,2 млрд. евро. В тях се включва модернизацията на съществуващата газопреносна мрежа, нови газопроводи, две компресорни станции и приемен терминал, както и разширението на хранилището в Чирен и изграждането на ново газово хранилище.

Според плановете на правителството за част от тези проекти ще се кандидатства по Плана „Юнкер“.

Основно място в плановете за диверсификацията на газовите доставки заема икономическата обосновка, припомни още Атанас Тасев. Той посочи, че Европа може изцяло да задоволи потреблението чрез втечнен газ, но използва само 20% от потенциала на терминалите. Причината е, че в случай на криза цената на втечнения газ се повишава два или три пъти.

По тази причина експертът смята за икономически необоснована идеята страните от региона да имат поне три източника на природен газ, защото ако един от тях „занули“ вноса, другите се преоразмеряват и тогава възниква въпросът за по-високата цена.

През връзката "Комотини - Стара Загора", която в случай на криза може да е спасителна, засега има само две заявки за общо 1,2 млрд. куб. метра газ годишно при капацитет от 5 млрд. куб. метра. Това е една от причините за забавянето на проекта. "Тръба се строи при дългосрочен договор", посочи Тасев.

Той коментира и заявките на Словакия да доставя газ за България и Румъния в кризисни ситуации. Според него източникът на газ отново ще е Русия, защото техническият добив на газ в Северно море намалява. При реализацията на този план също трябва да се има предвид на каква цена ще страната би получила газа от Словакия.

„Това няма да е благотворителност. Всеки взема инициативата, за да получи своето парче“, категоричен беше още експертът. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:21 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 13 rate down comment 6
Pyramid
преди 9 години
А днес научих, че от "Турски поток" Турция щяла да купува газта от Русия и вече да реекспортира към ЕС. ПРАС! - в десятката!Да видите вие кон боб яде ли и по колко го продава на "***". Щото, мислите ли, че неоосманистките амбиции си ги гледат ей така, от носталгия към миналото? Мислите ли?Ако не ни завладеят военно, поне ще ни душат икономически с властта и инструментите, които Боко и Ко им тикнаха в ръцете.Хак да ни е. :-(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 20
Radoslava
преди 9 години
България има възможността да стане газов хъб на Балканите, а защо не и на цяла Европа. Както казва президента ни, уважаемия г-н Плевнелиев не трябва да изпускаме възможността да можем да разпределяме газа за региона, ние да решаваме на кой по колко да пускаме газ и да печелим от търговията. Колкото и да струва, държавата ни трябва да плати за да стане газов хъб, а после може и да се приватизира.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 9
bgMan
преди 9 години
Абе стига крокодилски сълзи при наличие на толкова нечестни търговси и корупционни практики по проекта Южен Поток. "Щели да ни го построят..." все едно подарък ни правят. Върха на глупостта и манипулацията е да говориш така по адрес на трите емблематични проекта Южен Поток, АЕЦ Белене и Бургас-Александруполис.А Путин все пак нека си прецени кое му е по-изгодно - да продава чрез хъба в България или чрез Турция, която официално каза че няма интерес да бъде транзитьор на чужда газ, а иска да е борса за продажби на газ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 5
vzhekoff
преди 9 години
Ще те поканят, да - да платиш накрая сметката. И за Белене, и за ЮП. Професорът хубаво ви го е написал за втечнения газ. Щели да имат поне три източника - като купувате на двойна цена над най-евтиния газ, може и 20 източника да имате - балъци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 9
stanislavr
преди 9 години
Страхотна, да. Отрязахме руснаците, когато искаха те да го построят. Гледах Б.Б. по телевизията, втренчил се като малко дете, когато е оцапало гащите и се изцепи: "Руснаците да ме поканят на разговори...". Ми те отидоха на крака в Турция и си опекоха питката. И тъй като гледаш схемата - де го тоя газ, по 2 млрд. кубика от България и Румъния (недоказани) и Южен поток, дето стана Турски поток.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 1
bgMan
преди 9 години
Много добра и прекрасна идея.За да се реализира обаче трябва първо много силна политическа подкрепа от ЕС и второ Путин да се навие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още