IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

България е загубила нетно около 30 хил. хектара гори

Няма повод да се оплакваме, че териториите ни са обезлесени, гората ще я има, заяви зам.-министърът на земеделието Георги Костов

13:39 | 18.03.15 г. 5
България е загубила нетно около 30 хил. хектара гори

България е загубила нетно около 30 хил. хектара гори, или 0,8% от горската територия на страната, сочи изследване на ЕС, което използва спътникови снимки, съобщи зам.-министърът на земеделието Георги Костов в Министерския съвет. Според проект на НАСА пък сме загубили само 8 000 хектара за последните 13 години, като данните са за периода 2000-2013 г.

Над 350 000 хектара гори са унищожени за периода 1990-2013 г. у нас поради различни фактори, съобщи още Костов. Пожарите за периода 2000-2013 година са засегнали 218 000 хектара, а по думите на Костов поне половината от тях са изгорели на 100% и е трябвало да бъдат възстановени. Заради промени в климата и вредители са изсъхнали около 130 000 хектара.

Няма повод да се оплакваме, че териториите ни са обезлесени, гората ще я има, заяви Костов, който направи презентация за състоянието на горите на редовното заседание на правителството днес.

В Румъния загубите са 10 пъти повече и не се оплакват, че са обезлесени, коментира зам.-министърът. 

Около 20 000 хектара гори са загубени в периода 2000-2006 година. Общата загуба до 2013 година е около 30 хил. хектара, или 0,8% от горската територия на страната.

Със сменено предназначение, включително заради строителство по курортните комплекси, са над 3000 хектара гори, които повече няма да бъдат такива.

Костов увери, че балансът изсечена-възстановена гора в Странджа е нула и „гората ще продължи да я има“. Той призна, че в отделни райони има проблеми и по думите му става въпрос за територии с голяма площ частни гори.

Имаме над 2 млн. парцела частни гори по няколко декара на 1 млн. собственици. По закона за горите до 2011 година 20 декара можеше да бъдат изсичани наведнъж, припомни той. „2011 година го забранихме, 2012 година в края, с първата промяна на закона за горите, под натиск депутатите решиха пак да се обърнат към хората, пак го разрешиха“, коментира Костов.

Затова сега Министерството на земеделието предлага връщане на режима от 2011 година, за да не могат да се изсичат малките парцели. „Защото капка по капка – вир“, коментира зам.-министърът. По думите му това няма да забрани на частника да ползва това, което има, но няма да му разреши изсичане на всичко наведнъж.

Имаме уникално за Европа около 58% покритие на мрежата „Натура“, свързана с биоразнообразието. Това означава, че досегашната стопанска дейност в горите на България е запазила биоразнообразието, увери зам.-министърът.

Той посочи, че има проблеми „близо до селищата и до махали“ и даде за пример ихтиманското село Мирово и появилите се близо до Ихтиман сечища, голяма част от които – незаконни.

Още новини от Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:19 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 3 rate down comment 1
многодобре
преди 9 години
....ако се спазват законите и се поддържа гората със сеч няма да става въпрос тук,че сме загубили "..нетно около 30 хил. хектара гори".Явно има проблем и е време да се реши.(разгледайте снимките от протеста на износителите на дървесина и ще разберете за какво говоря)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 11
tnm
преди 9 години
Ами точно заради това на гората й се вика възобновяема.Ако старата гора е гъста, би ли ми разяснил как ще се появят тези нови дръвчета, ще укрепнат и ще пораснат, за да има после нова, млада и здрава гора.Или по-добре е да има много и стари дървета, които да се натръшкат, я от вятър, я от сняг и после да се тръгне да се засаждат оголените площи!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 1
melon
преди 9 години
И да добавя- от сателита може да изглежда една площ, че е гора, но реално е силно разредена и дърветата- големите липсват. Естествено има малки, тепърва растящи, но за тях трябват много години...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 1
melon
преди 9 години
Естествено, че няма повод да се тревожим за горите, малко ще ни понаводнява, но какво толкова.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още