IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Калфин: Не можем да развиваме икономика, основана на ниско заплащане

Производителността на труда и конкурентоспособността трябва да растат и чрез инвестиции в производството, смята вицепремиерът

10:23 | 10.08.15 г. 37
Автор - снимка
Редактор
Калфин: Не можем да развиваме икономика, основана на ниско заплащане

България не може да развива икономика, основана на ниско заплащане. То е в пъти по-ниско от сравними с България икономики. Производителността на труда и конкурентоспособността не бива да растат само чрез наемане на евтин труд, а с инвестиции в производство, енергоспестяващи технологии. Това заяви в интервю за БТА вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин.

„Защо един българин произвежда три пъти по-малко от един среден европеец? Не защото е по-мързелив, или по-глупав, а защото не са създадени достатъчно инвестиции. Инвестицията трябва да бъде в друга посока - в техника, оборудване, енергоспестяване, а не фирмите да са конкурентни от евтин труд. Винаги ще се намери държава по света, където по-евтино ще се заплаща трудът“, каза Калфин.

По думите му в момента 11 процента от заетите работят на минимална работна заплата. Жените в България получават средно за страната 13,4 процента по-ниски заплати и 40 процента по-ниски пенсии от мъжете. В същото време у нас жените работят седем пъти повече от мъжете в грижа за дома, три пъти повече по отношение на грижа за деца, посочи вицепремиерът.

През есента МТСП ще внесе Закон за равните възможности, който цели да увеличи натиска върху администрацията и частния сектор да не наказват един или друг пол по полов признак. Ще бъде даден шанс на младите майки, на родителите да се развиват в кариерата си и да получават полагащото им се възнаграждение, заяви Калфин.

Готвят се изцяло нови проекти за Закона за хората с увреждания и Закона за социално подпомагане, каза още вицепремиерът. Ще бъде приложена модерна система, като ще се подредят съществуващите над 1000 социални услуги. Така всеки ще бъде наясно до каква от тях има достъп съобразно нуждите си, посочи Калфин.

Предстои цялостна промяна на реда за отпускане на инвалидните пенсии, съобщи още министърът. Ще бъде увеличена индивидуалната грижа за хората с увреждания. Вицепремиерът обеща да бъдат затворени кранчетата, през които изтича ресурс от инвалидните пенсии.

"От есента у нас започват пилотни проекти за дуално обучение .В Габрово и Старозагорско ще се реализира швейцарски проект. В Германската търговско-икономическа камара даже са назначили човек, който да е координатор по това обучение. Много германски фирми, които работят в България са готови веднага да започнат. За да преминем от пилотната в нормална фаза на дуалното обучение обаче, би трябвало да бъдат приети и някои законодателни решения. В момента законите, свързани с труда, са променени", каза още Калфин. 

„Аз съм горещ привърженик на дуалното обучение, защото в голяма степен то гарантира последваща заетост. Съчетаването на работа с учене от 16-годишна възраст показва във всички страни, че на 18-19 г. младите хора излизат от училище с професия и самочувствие, а не с диплома, от която няма ефект“, посочи министърът. Някои ме обвиниха, че едва ли не дуалното обучение е експлоатация на детски труд. Очаквам скептиците да намалеят, когато започне реализацията му", допълни той.

Промени, свързани с частните пенсионни фондове ще бъдат обсъдени подробно през есента. Те ще се базират на пространно предложение на Комисията за финансов надзор и касаят предоставяне на по-голяма възможност за инвестиции на фондовете, повече прозрачност в работата им, поставяне на ограничения за инвестиране в свързани лица и др.

"Ще са въоръжени максимално и трябва да са активни, за да убеждават хората част от осигуровката да отива там," посочи Калфин.

„Парламентът вече прие да бъдат намалени таксите, които се взимат от хората, беше решен и механизмът за свободен избор и прехвърляне между НОИ и частни фондове и в двете посоки. Така че след новите промени фондовете ще са въоръжени максимално и трябва да са активни, за да убеждават хората част от осигуровката им да отива там“, посочи още вицепремиерът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:31 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

14
rate up comment 15 rate down comment 3
pepince
преди 8 години
Калфин, ще има инвестиции и повишаване на стандарта, когато се разкарате половината търтеи от Парламента, разкарате половината държавна администрация, пишман ченгетата и друга *** на държавна хранилка, ранно пенсиониращи се търтеи и лапачи, съдебната система да започне да работи и т.н. не ми се пише повече, че ще ми трябва една седмица...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 9 rate down comment 4
STRAHO
преди 8 години
Отново откриваме топлата вода! :)))) Абе Калфин, те за 26 години не го разбраха а ти си мислиш с 5 изречения да постигнеш прогрес! :))))) Трябва да си извървят пътя! А дотогава българите ще се спасяват на запад чистейки офиси и гледайки бабички и дядовци - бизнес с по висока добавена стойност от този на неандерталците в БГ! :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 8 rate down comment 0
misanthrope
преди 8 години
:) Когато не става дума за Русия си много точен :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 13 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 8 години
Най-голямото противоречие е самият абсурд да очакваме, особено наобикалящите този сайт, държавата, набутана в неолибералните си чепици и напълно лишена от политически и икономически суверенитет, да управлява икономически процеси, които очевидно са голямо предизвикателство пред цяла Европа!На някого направи ли му впечатление реакцията на ЕК, когато в Италия се заговори за забрана на влагането на сухи и кондензирани вносни млека в традиционните италиански сирена, за да стимулира местните млекопроизводители? хехе...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 3
Атанасио
преди 8 години
Защо един българин произвежда три пъти по-малко от един среден европеец?'' - Калфин лъже или го прави от незнае защото проф.д.ик.н. Иван Ангелов го каза - ''''Разликата във по БВП на човек от населението (т.е. по обществена производителност на труда) и по средна заплата на заето лице с тези в ЕС е огромна (съответно 45% и 22-23%) и противоречи на всякаква икономическа логика и на елементарната справедливост'' - http://avtorski.pogled.info/article/62475/Trevozhni-misli-za-BalgariyaОбяснил съм всичко в коментар 1 - http://darikfinance.bg/***/115933#comments
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 4
redcretin
преди 8 години
Калфата е прекрасен пример защо:защото гледа в чужда паничка и зарязва собствената си работа и интереси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 13
balkando
преди 8 години
г-н Калфин си противоречи. Няма как едновременно да се правят инвестиции и да се вдигат заплати - това са двойни разходи, които няма откъде да се финансират, освен от заеми. Резултатите от високата задлъжнялост НЯМА да са по-висок стандарт и иновации. Поне не за дълго. Икономиката ни все по-добре си стъпва на краката, вярно, в голяма степен благодарение на ниското заплащане, но в много сектори нещата се оправят постепенно. Едно разбутване сега, ще опорочи и провали естественото израстване за дълго време напред. Докато под социализъм се разбира източване на работещите за да се издържа маргинализиран електорат, социалисти не бива да се допускат в управлението.Освен това само ще предположа, че в следващите десетилетия повишаването на производителността постепенно ще изгубва значението си в повечето сектори. Виж, качеството и свързаната с него добавена стойност, там ще е истината, струва ми се.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 19 rate down comment 3
Pronto
преди 8 години
Кой ще дойде/българин или чужденец/ и ще прави високотехнологично производство като утре администрацията ще го смачка за няма нищо. Или близки до властта ще му изземат бизнеса както му казват "добрутро". А и за какво да инвестираш сума ти пари, като за една по-малка сума можеш да си купиш гарантиран финансов поток от властта - примерно Лафка. За това и идват автомобилни части и кол центрове - моля, без клиентите, бизнесът струва нула. И ни остава изтърканата алтернатива - държавата да инвестира. Но както се видя от Цанков Камък и Белене - това е захранване на мафията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още