IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Референдумът влиза в Народното събрание *

Възможността за електронното гласуване сега ще зависи от волята на депутатите

18:58 | 25.10.15 г. 31
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: БТА</em></p>

Снимка: БТА

Референдумът с въпрос: "Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?", не бе решен от суверена – българският избирател.

Различни социологически изследвания показаха, че той е по-малко предпочетен в днешния ден на избор. Хората избраха местната власт пред това да гласуват електронно. Към 18 ч. гласувалите в референдума са 35,1% според Алфа рисърч.

Въпреки това над 20 на сто от избирателите у нас, а и в чужбина, са подкрепили тази възможност, затова и в Конституцията и изборните закони е записано, че допитването до народа ще влезе в парламента.

"За да може резултатът от референдума да се зачете като задължителен, избирателната активност трябва да е по-висока от тази на последните парламентарни избори - 48.66%. Тъй като този път различен брой хора имат право на глас, сега е нужно участие от 50.84%. Ако в националното допитване гласуват над 20%, парламентът трябва задължително да разгледа въпроса", гласят разпоредбите.

Повече от видно е, че електронното гласуване влиза в парламента, който в срок от три месеца трябва да се произнесе по въпроса, който е бил предмет на референдума днес. 

Това е вторият национален референдум, който се произвежда след демократичните промени през 1989 г., и петият в историята на страната след референдума за съдене на виновниците за националната катастрофа на 19 ноември 1922 г., референдума за премахване на монархията на 8 септември 1946 г., референдума за приемане на Конституцията на Народна република България на 16 май 1971 г. и референдум на 27 януари 2013 г. по въпроса: "Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?".

На референдума от 27 януари 2013 г. гласуват 1 405 463 избиратели (22 процента). От тях 851 757 гласуват с отговор "да", което е повече от половината от броя на участвалите в референдума (60,6 процента). 

Броят на участвалите в гласуването в националния референдум - 1 405 463, е по-малък от броя на участвалите в последните избори за народни представители на 5 юли 2009 г. гласоподаватели, който е 4 345 450, което прави предложението не прието.

На днешния референдум право на глас имаха 6 885 893 души. Разкрити бяха 294 секции в 45 страни.

Според Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление (приет от 40-то Народно събрание на 29 май 2009 г.) предложението, предмет на референдума, е прието, ако в гласуването са участвали не по-малко от участвалите в последните избори за Народно събрание (на 5 октомври 2014 г. броят на гласувалите според подписите в избирателните списъци е 3 500 585 избиратели) и ако с "да" са гласували повече от половината от участвалите в референдума избиратели. 

Когато в гласуването са участвали по-малко от участвалите в последните избори за Народно събрание, но повече от 20 на сто от гражданите с избирателни права, и ако с "да" са гласували повече от половината от участвалите в референдума, предложението, предмет на референдума, се внася в Народното събрание за разглеждане, което в срок от три месеца трябва да се произнесе.

Информацията е актуализирана в 20,15 часа *

Още подробна информация за изборите - в Dnes.bg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:24 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

31
rate up comment 2 rate down comment 1
STRAHO
преди 8 години
"Атака на хакери затруднява достъпа до сайта на президентството - ***.president.bg. Подават се от 3 000 000 до 50 000 000 заявки в секунда, което прави достъпа до сайта невъзможен.IT специалисти от президентството обясниха, че атаката е от сървъри в Тайланд, съобщава БГНЕС. "===Българите в чужбина му напомнят за себе си. Искат да гласуват на сайта му. Я колко са много! :)))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 2 rate down comment 2
deant
преди 8 години
Някой си играят на думи и говорят, че всичко можело да бъде отворен код за да бъдело прозрачно. Това са хора лаици, неползвали отворен код или незнаещи изобщо какво е отворен код. Мога да дам много примери, но най-вече един: Защо със съвсем дребни изключения всички правителства ползват Прозореца и Офис пакета на микромеките? Защо никой не ползва Либреофис, след като е отворен код? Интересно нали? Мога дам още много аргументи свързани с незнанието на материята и празните приказки. Само кажете, че искате.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 2 rate down comment 1
STRAHO
преди 8 години
https://media.ccc.de/v/31c3_-_6344_-_en_-_saal_1_-_201412281400_-_security_analysis_of_estonia_s_internet_voting_system_-_j_alex_haldermanThis makes the security of Estonia's Internet voting system of interest to technologists and citizens the world over. Over the past year, I helped lead the first rigorous, independent security evaluation of the system, based on election observation, code review, and laboratory testing. The findings are alarming: there are staggering gaps/потресаващите пропуски/ in Estonia's procedural and operational security, and the architecture of the system leaves it open to cyberattacks from foreign powers/чужди сили/. Our investigation confirmed the viability of these attacks in the lab, but the Estonian government has chosen to downplay them. We urgently recommend that Estonia discontinue use of the system before the country suffers a major attack/ Ние спешно се препоръча Естония да преустанови употребата на системата преди страната да страда от голяма атака
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 2 rate down comment 2
STRAHO
преди 8 години
Estonia is the only country in the world that relies on Internet voting in a significant way for legally-binding national elections up to 30% of all voters cast their ballots online. This makes the security of Estonia's Internet voting system of interest to technologists and citizens the world over. Over the past year, I helped lead the first rigorous, independent security evaluation of the system, based on election observation, code review, and laboratory testing. The findings are alarming: there are staggering gaps in Estonia's procedural and operational security, and the architecture of the system leaves it open to cyberattacks from foreign powers. Our investigation confirmed the viability of these attacks in the lab, but the Estonian government has chosen to downplay them. We urgently recommend that Estonia discontinue use of the system before the country suffers a major attack. Президент Плевнелиев не е споменавал тези проблеми преди референдума! Защо ли!? :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 2 rate down comment 1
STRAHO
преди 8 години
https://***.youtube.com/watch?v=mCg3KUtkypoПроблеми със сигурността на Индийската система за електронно гласуване "Security Problems in India's Electronic Voting System" (CRCS Lunch Seminar)===САЩ - Problems With E-Voting Reported Early in Battleground Stateshttp://***.pcworld.com/article/153267/evoting_problems.html=== Анализ на системата за сигурност на естонската система за електронно гласуване Security Analysis of Estonia's Internet Voting System [31c3] by J. Alex Haldermanhttps://***.youtube.com/watch?v=JY_pHvhE4os===И така нататък. Разбира се у нас програмистите са извънземни. Даже и тук между нас във форума има един със сертификат /някакъв/ дето разбира :)))) Ние ще сме изключение. Както щяхме да сме ако американците дупчеха у нас за шистов газ! :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 2 rate down comment 1
STRAHO
преди 8 години
Плевнелив определено НЕ работи за избирателите си! ОПРЕДЕЛЕНО! https://***.facebook.com/vasil.stanev.92/videos/1038867862813980/?pnref=story
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 2 rate down comment 1
STRAHO
преди 8 години
На простия народ /умишлено затъпен/ ще му ОТНЕМАТ и правото на глас! :))) *** ще си въобразяват че живеят в демокрация! :)))https://***.facebook.com/vasil.stanev.92/videos/1038867862813980/?pnref=story
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 2 rate down comment 1
STRAHO
преди 8 години
https://***.facebook.com/vasil.stanev.92/videos/1038867862813980/?pnref=storyХайде преди да се зарадваш за българите не само в чужбина изгледай това! Не бързай да посочваш с пръст троловете. Възможно е да сочиш в грешна посока!https://***.facebook.com/vasil.stanev.92/videos/1038867862813980/?pnref=story
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 5 rate down comment 6
deant
преди 8 години
аз гласувах с ДА за да видя сеира с онлайн гласуването. И когато нашата адмнистрация субере стотинкида си позволи система като на Paypal и екип да я осъществи, пази и поддържа ми се обади. Тука в БГ всичко се прави на максимата: няма пари, избрахме много евтин вариант! Това с един линукс сървър в гаража нема стане. Да не говорим, че наще бюрократи ич хабер си нямат за какво става въпрос. Нищо, че сме най-развитата ИТ нация в света (според тях и според медиите).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 8 rate down comment 4
honaniga
преди 8 години
Събрали се след референдума нашите лидери.Пръв както му се полага започнал Баце.- К,во да ги правим тия овци?След кратко мълчание всички единодушно извикали.-Да го духат.С този референдум нашите политици искаха за пореден път да ни кажат, че зрелоста на народа ни не е по-различен от този на либийците, авганистанците и сирийците.Тоест. Стадото си сака пастир.В НАТО и ЕС сме не за да допринасяме с нещо, а за да не сме им врагове и да ни използват в техните игри.А нашите овчари са изключително удобни за тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още