Остава обаче въпросът при недобросъвестност на получателите. Или с други думи – как ще се противодейства на възможността адресатите да получават електронни писма и SMS-и, но да не отварят самите съобщения и впоследствие да твърдят, че не са редовно уведомени за тях. При сега действащата уредба призовкарят е длъжен да потърси лицето на неговия адрес поне няколко пъти през определен интервал от време, след което, ако продължава да не го открива, да залепи и уведомление. При електронното уведомяване вероятно ще трябва да се търси такъв паралел с многократно изпращане на съобщения.
Дискусиите между първо и второ четене на законопроекта показват, че все още не е достигнато еднозначно решение как точно да се извършва връчването по електронен път. Със сигурност темата изисква задълбочени обсъждания, тъй като новата уредба ще засегне огромен брой граждани и търговци, чиито права следва да бъдат защитени и гарантирани.
Ще си спестим ли обиколки по административни органи
Случвало ли ви се е да подавате документи в административен орган, а на гишето да ви кажат, че трябва да представите допълнителен документ, който се издава от друг административен орган или от... същия? А да поискате от съда издаване на удостоверение, на базата на което да поискате друго удостоверение от друг съд или от администрацията?
Законопроектът планира генерална промяна в комуникацията между участниците в производството, въвеждайки задължението административните органи, съдилищата и лицата и организациите, осъществяващи публични и обществени функции и услуги, да обменят служебно и по електронен път всякаква информация, релевантна за конкретното производство. Това би улеснило гражданите и бизнеса, би спестило време и средства, би направило процедурата по-бърза и би било предпоставка дори за численото свиване на администрацията.
Електронни справки по делата и преписките
Сред предложените нововъведения е и създаването на електронни преписки и електронни дела, до които страните ще имат отдалечен компютърен достъп. Така т.нар. „справки на място“ може да останат в историята, защото всяка заинтересована страна ще има възможност чрез електронен подпис да преглежда документите, да се запознава с тях, да ги запазва за свое ползване. Това улеснение не бива да бъде за сметка на сигурността на информацията, като достъп следва да имат единствено страните участници в конкретния процес.
Бета версия или финален рилийз?*
Изглежда държавата ще има достатъчно време да се подготви за промените. Ако те бъдат окончателно приети в близките няколко месеца, ще влязат в сила не по-рано от началото на 2019 г. И доколкото по-бързо и по-модерно правосъдие е нещо, което всички искаме, то не трябва да е за сметка на процесуалните ни права и личното ни пространство. Линията на постепенно въвеждане на „електронно правосъдие“ у нас трябва да бъде приветствана, но въвеждането на новите правила изисква нужното внимание и задълбоченост, за да бъдат те от полза на гражданите, а не в тяхна вреда.
* Бета версия (beta version) е означение за статуса на даден софтуер. Това е версия, която не е финална и стабилна, често в нея има бъгове, а целта е те да бъдат открити и поправени преди окончателното пускане на продукта. Рилийзът (release) е изданието, готово за пускане в експлоатация.
Крачка към електронно правосъдие ли са готвените промени в АПК?
Бурната технологична революция дава възможности, коментира юристът Симеон Хинков от адвокатска кантора „Станков, Тодоров, Хинков и Спасов“
08:03 | 28.08.17 г.
Адвокат Хинков, Снимка: Личен архив

напиши коментар
-
След договорка бюджетът на НЗОК за 2024 г. мина през НС на първо четене
-
Министърът на електронното управление: Време е за „дигитално досие“ за автомобилите
-
Грешка за милиони: Клиентка откри 86 млн. долара, преведени по банковата ѝ сметка
-
Средният облагаем доход на новите висшисти надхвърля 2200 лв.
-
Новите данни за фабричната активност потопиха отново борсите в Азия
-
Meta се застъпи за споделянето на своята технология за изкуствен интелект
-
Дизайнът на турбината е причината за аварията в ПАВЕЦ "Чаира"
-
Имотната криза в Швеция застига и ЕЦБ
-
Спадът на имотния пазар в Европа е близо до края си, показва нова прогноза
-
Дяловете на основателя милиардер на Signa се обезцениха след фалита
-
България е осма в ЕС по най-бърз ръст на цените на жилищата от 2015 г. насам
-
ОПЕК+ задълбочава съкращенията на производството с нови 1 млн. барела дневно
Специални проекти виж още
Коментари
Финанси виж още
-
Грешка за милиони: Клиентка откри 86 млн. долара, преведени по банковата ѝ сметка
-
Новите данни за фабричната активност потопиха отново борсите в Азия
-
Биткойнът вече гледа към 40 хил. долара в края на поредната бурна година
-
Даниел Дончев: Възможна е рецесия след първото тримесечие на 2024 г.
-
След срещата на ОПЕК+ цената на петрола се насочва към шести пореден седмичен спад*
3 -
Световните пазари изпратиха най-добрия си месец от три години