Привлича ме силата на науката, възможността да бъда част от процесите на създаването на иновация, на нови поколения терапевтични решения, които да променят лечението на социално значими заболявания, сред които онкологичните, респираторните и заболявания като диабета. Това каза Зоя Паунова, главен изпълнителен директор на "Астра Зенека България", в предаването „Бизнес среща“ по Bloomberg TV Bulgaria.
„През всичките години с моите колеги от „Астра Зенека“ успяхме да създадем много силен екип, който умее да обменя идеи, прегръщайки мисията и визията на компанията. Целта е нашите медикаменти да бъдат достъпни за пациентите, както по цял свят, така и в България“.
Гостът приема за своя мисия предоставянето на по-добра перспектива за достоен живот на пациентите, независимо от тяхната диагноза.
„Проучването и разработването на медикаменти е високорисков процес, впрягат се колосални финансови и човешки ресурси, като този процес продължава 7 до 13 години“, допълни тя.
„Астра Зенека“ е лидер по отношение на процент, който инвестира от приходите си в научна и развойна дейност с до 21-22%, при средни стойности за индустрията от около 16-17%.
Паунова заяви, че в България са постигнати сериозни успехи при диагностиката и лечението на онкологичните заболявания.
„През последните години при онкологичните заболявания е много по-осъзната необходимостта от редовните прегледи, ранната диагностика и профилактиката“.
Според Зоя Паунова успехите в здравеопазването се дължат и на изкуствения интелект и високоскоростните анализи, чрез които се осигурява огромно количество данни.
„В една конкурентна и регулирана среда се работи с категорична всеотдайност, силно лидерство и желание да се разгърне правилно работеща стратегия“.
Гостът обяви, че през последните години компанията предоставя безплатно свои медикаменти и стартира лечението на пациенти, водена от желанието да връща надеждата у хората.
Очаквайте видео с целия разговор.


Германия разгроми Кюрасао със 7:1
Илияна Йотова откри официално Световното първенство за спортисти със синдром на Даун в София
Бебе се роди в линейка
Ударна акция: Арестуваха 36 души по обвинение, че са част от "Калашниците"
Демерджиев: Мръсните пари ще бъдат изкарани на светло
Ръцете са основното предизвикателство в роботиката
Промяната в туризма: Клиентите няма да знаят дали говорят с AI агент или с човек
Глобалният капитализъм залага всичко на AI бъдещето, което плаши избирателите
Тръмп предупреди Израел да спре ударите по Ливан заради сделката с Иран
В продажбата на оръжие, Китай все още не е суперсила
Невиждано оспорван Льо Ман, Toyota се върна на върха
Класическият Mercedes-Benz S-Class на Мелания Тръмп получи нов живот
Koenigsegg за 5 милиона долара се паркира на яхта за 86 милиона
Безпилотно такси помогна на крадец да избяга
Финландската твърдотелна батерия се оказа измама
Везенков изпрати най-успешния си сезон под звуците на Бангаранга
ПБ са категорични: Конфликтът в Украйна няма да се разреши по военен начин
Музикантът Оливър Трий загина в катастрофа с хеликоптер