IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Петко Вълков: Санкциите ще ударят Русия, но тя се готви за тях от десет години

Пазарите очакват, че войната в Украйна ще накара централните банки да не са толкова агресивни в повишаването на лихвите и затягането на политиките си, посочи финансистът

11:03 | 02.03.22 г. 24
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка:&nbsp;Jason Alden/Bloomberg</em></p>

Снимка: Jason Alden/Bloomberg

Ударът на санкциите върху икономиката на Русия ще е тежък, но техният краен общ ефект не може да се прогнозира точно, защото са без аналог до момента, а за Москва те може да не са толкова неочаквани. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Петко Вълков, началник управление "Трежъри" в Българската банка за развитие.

„През последните десет години Русия работи изключително да направи икономиката си не толкова зависима от чуждестранните пазари. На практика почти премахнаха своя външен дълг, направиха финансови връзки с Азия, техни системи за разплащания, натрупаха солидни валутни резерви“, посочи той, но не се нае да прогнозира ще имат ли санкциите дългосрочно влияние върху руската икономика.

Според Вълков изключването на руски банки от системата SWIFT не е било нещо неочаквано за тях и те са подготвени за подобни санкции. Той е на мнение, че ефектът от санкциите няма да е толкова голям, както би бил преди десет години.

Финансистът не се нае да коментира какъв ще бъде крайният ефект, но допусна, че има стратегия за излизане (за Путин). „Няма ясен отговор в момента – ще има огромен натиск върху руската икономика, виждаме срив на рублата и на фондовата борса в Русия. В същото време доставките на газ към Европа продължават да текат – руската икономика не е затворена изцяло, а това е изключително важно за тях“, отбеляза Петко Вълков.

Той потвърди, че има технологични начини руските банки да продължат да комуникират и правят плащания извън SWIFT.

Вълков предупреди, че подобно на 2014 г. и анексирането на Крим от Русия стокообменът на България с Русия и Украйна, както и туристическият поток от двете страни към България несъмнено ще пострадат.

„Ако конфликтът намери сравнително бързо разрешение, прогнозният номинален ръст на БВП може да бъде постигнат. Ако се проточи, ще е риск за икономиката не само на България, но и на цяла Европа, където ударът ще бъде най-голям", смята той.

Петко Вълков заяви, че пазарите вече очакват, че военните действия в Украйна ще накарат централните банки да не са толкова агресивни в повишаването на лихвените проценти и затягането на политиките си.

Ще се забави ли икономическият растеж на Европа заради войната в Украйна? Очаква ли се стагфлационна рецесия? По какъв начин войната и бягството на инвеститори от рискови активи ще повлияят на очакваната парична политика на Федералния резерв на САЩ и Европейската централна банка? Ще има ли нова корекция на пазарите? Какъв курс ще поемат централните банки през март що се отнася до ДЦК? С колко Фед и ЕЦБ ще увеличат лихвите през март? Какво се случва с цените на енергийните ресурси?

Повече за икономическите ефекти на военните действия след руското нахлуване в Украйна може да намерите във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:39 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 3 rate down comment 6
Стоян Петров
преди 2 години
Щото се е готвила, затова ли и замразиха резерва, фондовата борса не работи трети ден, държавата конфискува 80% от валутните приходи на експортьорите и реалният курс на рублата се взриви? Това е катаклисъм, русия е обречена.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 3
Setver
преди 2 години
Между друго руските процесори не са много зле, вярно че като технология са едно 2-3г. по-стари, но си вършат добра работа. Но по-важното е, че Русия вече понатрупа опит с разработването на процесори, нещо което не бяха правили от съветско време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 8
Стоян Петров
преди 2 години
Според отчета на РЦБ на 18. 02. 2022 година 63% от руаките резерви, са се намирали в чужди институции. Те са замразени. вероятно ше послужат за заплащане на обезщетения от страна на русия за причинените от нея щети, разбира се след съответните съдебни решения. Приблизителната сума на замразенита активи е 400 000 000 000 долара. Не напразно кремълскиатшизофреник нарече това грабеж.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 5
oio
преди 2 години
Че тя Русия вече 8г. е под санции, нещо което може би беше грешка, защото едно е да наложиш санкции за няколко месеца, друго е за 8г., което показва цялостно отношение, а не натиск за корекция на поведението. Лошата новина за Запада е, че за последните 10-тина години РУсия обратно се върна към политиката на самодостатъчност и като цяло може сама да покрива почти всички свои нужди. Дори и руски микропроцесори разработиха, макар и всички да виждаха че са сравнително стари, важното е че вършат работа като няма други.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още