IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Банките ще определят лихвите по кредитите по един и същи модел

Някои банки са определяли лихвите „колкото им трябва, за да поддържат свръхпечалба“, убеден е икономистът Румен Гечев

10:57 | 31.10.13 г. 56
Банките ще определят лихвите по кредитите по един и същи модел

“Държавата не увеличава и не намалява лихвите, тъй като сме в пазарна икономика и те трябва да се формират при пазарни условия. Това, което искаме да променим в действащите закони, е да направим формирането на лихвите да стане по-пазарно“, съобщи в ефира на „Нова телевизия“ депутатът от „Коалиция за България“ Румен Гечев.

Той обясни какви промени в нормативните актове планира правителството в тази насока. На първо място при определянето на лихвата всяка търговска банка добавя един компонент, определян от Кредитния съвет на съответната институция. „Всяка търговска банка по собствено усмотрение определя величината на този компонент“, коментира „червеният“ депутат.

Такъв подход в Европа няма, допълни Гечев и посочи, че лихвите ще бъдат формирани по „европейски механизъм“. Един от вариантите е лихвите да се определят спрямо индекса LIBOR или EURIBOR, обясни още той. Друг вариант е да бъде взет индекса СОФИБОР (определян от БНБ – бел.ред) или комбинация от индекси.

Според Гечев това ще намали стойността на лихвите, защото в момента те не се определят на пазарен принцип.

В момента някои от банките определят лихвите по кредитите „колкото им трябва, за да поддържа свръхвисока печалба“, категоричен беше още икономистът. Той  допълни, че банките трябва да работят на печалба, защото са бизнес организация.

С промените всички банки ще определят лихвите си по един и същи модел, но лихвените проценти ще бъдат различни, защото има пазарна конкуренция, убеден е Румен Гечев. Кредитният съвет вече няма да решава каква ще е стойността на компонента, определян досега.

Що се отнася до хората, които не могат да плащат вноските по кредитите си и са ипотекирали единственото си жилище, правителството предвижда защита чрез механизъм за продажба на жилището, спазвайки пазарните принципи, обясни още Гечев.

В момента оценката се прави от съдия – изпълнител. „Жилището може да има пазарна оценка 100 хил. лева, а той да го оцени на 47 хил. лева и да го продаде веднага“, смята още депутатът. „Банките гледат бързо да си възвърнат чуждите пари, които са дали на кредит и си връщат разликата от кредитополучателите“, допълни Румен Гечев, но посочи, че опрощаване на кредити не може да има.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:58 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

16
rate up comment 3 rate down comment 2
data
преди 10 години
Що мислиш , че на някой му пука за твоите "реални" възможности ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 9
data
преди 10 години
Лихвите могат да паднат само ако изискванията за капиталова адекватност на банките спрямо привлечения ресур се намалят . В момента в Бг капиталовата адекватност надхвърля 15 % а Германската е 3-5 % . Всичко останало е глупости на търкалета . Имаме консервативно регулирани банки - цената е по високи лихви !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 6
SS-23
преди 10 години
Като казвам, че "няма никакво значение какво е подписвано" имам впредвид, че то при най-добро желание НЕ може да бъде изпълнено физически, и от тази гледна точка -какво е написано "няма значение"! Успяваш ли да вникнеш в това, което казвам, независимо от това дали ти харесва или не!Тук не говоря дали ми харесва нещо или не, а че то РЕАЛНО не може да бъде изпълнено! А за да не може да бъде реално изпълнено, са се струпали накуп- една камара обективни фактори, независещи от нашето желание!Ти си ми дал 100 лв, и искаш аз да ти върна 120 лв, ама моите реални възможности, включващи и "ризата на гърба ми" стигат за 60 лв! Аз да те питам- що ми даде 100 лв, без да прецениш, че мога да ти върна само 60 ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 10 rate down comment 3
bgMan
преди 10 години
Пълни глупости в съветско-болшевишки стил.По тая логика всеки може да си науми каквото си иска и да се отмята веднага щом не се получи така както е очаквал и да си обвинява, който му е най-удобен.Например понеже "сега реалността е коренно различна" днес Ердоган може ей така като се събуди някоя сутрин и да реши че "няма значение какво е подписвано едно време и съвсем спокойно може вече да не бъде спазвано" и понеже трябва да избие комплексите си някъде, да тръгне да възстановява Османската империя в предишните й територии. Даже икономически за България това ще е много добре. Почти може да се докара на разсъждения като хуманен акт. Точно такъв тип разсъждения съм чувал най-много от зомбираните комунисти и палестинците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 2
SSIW
преди 10 години
Супер много се дразня от хора, които все чакат някой да им даде - доходи, пари без лихва... Свърши тая преди повече от 20 г. приемете го-------------------------Според мен си прав, горе-долу: 33,33%. Доходите, обикновения човек си ги набавя в конкуренция с останалите индивиди за това според мене си прав. Това за което съм на по-различно мнение е, че:1 никой не ги дава тези доходи. Това дали ще има доходи, върти го, сучи го, се решава от доста малобройна прослойка хора, РЕШАВА СЕ, т.е. на практика доходите ГИ ДАВАТ, наместо да възникват по някаква собствена, вътрешна логика. 2. тези процеси са започнали преди 20 години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 9
SS-23
преди 10 години
Прав си само теоретично и принципно, но не и реалистично!В действителност, всички които бяха рекламно облъчени да се насмучат с ипотеки, го направиха по време на балона до 2008 г, когато икономическите реалности, перспектива и очаквания за бъдещето бяха положителни, и коренно противоположни на сегашната реалност! Опитвам се да ти обясня, че просто сега реалността е коренно различна, и това какво е било "подписвано" вече няма никакво значение, защото то НЕ може да бъде спазено, чисто физически! Разбираш ли какъв е проблема!Затова казвам, че ако банките имат малко разум, трябва да изхождат от реалността и да прояват максимална гъвкавост и адаптивност! От другото няма файда....и може да доведе до масовизация на случая "Бургас"! Замисли се в дълбочина, ще разбереш, че съм прав! Както е казал Гечев по отношение на банките- трябва да се адаптират към пазара, а той е такъв, какъвто ти го описах!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 14 rate down comment 1
Ricco
преди 10 години
Да, и аз се дразня, че ЕЦБ дава пари на 0.5% лихва само на банки. Това е нещо, което мисля трябва да се промени. Защо да не мога и аз да си взема кредит директно от ЕЦБ??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 9 rate down comment 5
misanthrope
преди 10 години
Абе вие сте интересни хора бе! Хем нямало кой да ги плаща, хем някой бил взел кредит и сега това било проблем.. ми да не е вземал, банката да не е социална кухня или мандра която да превземеш?Пазара е казал имаш продукт, слагаш му цена. Ако някой го купува - уцелил си цената .Ако никой не купува - сваляш цената или затваряш. Щом банките не затварят, значи някой им купува продуктите момче. Супер много се дразня от хора, които все чакат някой да им даде - доходи, пари без лихва... Свърши тая преди повече от 20 г. приемете го
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 0
deant
преди 10 години
до (-), ти имаш ли друг прочит?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 7
deant
преди 10 години
Да тука си прав, щото още преди изборите и още преди оставката на предните, бях писал, че който и да доиде на власт, няма как да води държавата прекалено различно от предните. Трябва българина да е наясно, че когато отива да гласува за правителство, всъщност то гласува как да се казва губернатора му. И това не е теория на конспирацията. Просто около 75 % от законите произтичат от Брюксел и трябва да се спазват без значение дали губернатора се казва Бойко или Пламен. Останалата част от законите са такива, които ти казват, че трябва да се харесат от Брюксел. Това е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още