IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Безусловният базов доход – икономически абсурд или възможна реалност?

Синдикалисти продължават да лансират идеята за 400 евро ББД, работодатели прогнозират масови фалити

09:29 | 13.01.14 г. 100
Безусловният базов доход – икономически абсурд или възможна реалност?

Българската икономика не е конкурентоспособна и затова всяко повишение на цената на труда ще доведе до срив в икономиката, затваряне на предприятия и сериозна безработица. Това каза Божидар Данев, изпълнителен председател на БСК, по повод дискусията дали в Европейския съюз (ЕС) да се въведе безусловен базов доход (ББД) от 400 евро. В момента в Евросъюза се събират подписи в подкрепа на идеята, в България КНСБ също събира подписи чрез сайта си.

Въвеждането на ББД, или на минимална работна заплата от 800 лв., ще доведе до затварянето на всички малки хотели и магазини, което означава огромна безработица. Бизнесът освен това ще си изнесе производството – в ЕС или извън него, каза още Данев.

Димитър Манолов, вицепрезидент на КТ Подкрепа, припомни, че в ЕС в момента се води дебат за въвеждането на ББД, който да се получава извън заплатите и социалното подпомагане. Целта била да се намали социалното неравенство. Дали ще стане е съвсем друг въпрос. Разбира се, че в България минимална заплата от 400 евро е невъзможна, допълни синдикалистът.

Манолов каза още, че проблемът е дали хора, които не са приучени да работят, няма да се възползват от идеята.

Според Божидар Данев в България хората, които лансират идеята, са настроени анархистично, а политиците, които предлагат ББД, го правят с идеята да влязат в Европейския парламент.

Данев допълни, че подобни идеи е нормално да се приемат добре, въпросът е дали икономиката може да издържи подобно напрежение. Той определи предложението като научна или политическа фантастика, също и като икономически абсурди.

Тази идея трудно може да намери реална и нормална почва за развитие, затова си мисля, че зад нея стои нещо друго, каза Димитър Манолов, но отказа да конкретизира какво има предвид. Трябва да си отговорим на въпроса: накъде след растежа, допълни той.

По повод изказване на Корнелия Нинова, че повечето обещания на кабинета са изпълнени по отношение на социалната политика, Димитър Манолов обясни, че от гледна точка на икономиката проблемът в България е не безработицата, а ниската заетост – заради хората, които трайно не желаят да работят.

Обезкуражените са около 7,8 на сто от работната ръка, уточни Данев. Той коментира още, че България освен излизане от кризата в момента преживява преструктуриране на икономиката. За да открием устойчиви и качествени работни места, трябват инвестиции. Един потенциален инвеститор обаче не знае какви решения ще вземат политиците и затова инвестиции няма. Политиците диктуват икономиката, не се знае например каква ще е цената на енергията, даде пример той.

Данев твърди още, че цените на кредитите в България са по-високи точно заради политическата неопределеност. Това била причината и за намалението на кредитния рейтинг на България.

Докато няма стабилност, трудно можем да говорим за трайни работни места, каза още Данев.

Според него парите за временна заетост са използвани напразно и хората трябва да се назначават не в общините, а в предприятията, за да получават квалификация. Сега подпомаганите по този начин се използвали като политически инструмент.

Димитър Манолов коментира, че България в следващите години ще има растеж, въпреки политиците. Следователно ще се разкриват работни места. Просто се чудя защо политиците не започнат да насърчават определен тип производства и така да се създават работни места, попита той.

Данев се съгласи, като допълни, че българският износ нараства скромно за изминалата година с 3%, това важи особено за машиностроенето, изчислителната техника и IT технологиите.

Връщането на данъците на хората, които през 2014 г. са минимална работна заплата, ще доведе до увеличение на сивия сектор, каза още Данев. Манолов го подкрепи, като посочи, че това е „чудовищна глупост”.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:45 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

80
rate up comment 3 rate down comment 0
george_tn
преди 10 години
Айде и аз да подхвърля, че ББД или подобна форма е наистина неизбежна при сегашните и бъдещи технологии, но ББД върви ръка за ръка с ТЛБ ( чисто новото ми съкращение за Таван на Лично Богатсво :) ). Ако ТЛБ не съществува няма смисъл и от ББД понеже много бързо ББД ще отива в текуща инфлация + спестявания (бъдеща инфлация) = неизбежна спирала = отказ от пари или поне от тези с които се обслужва ББД. Та следващият извод е че ББД не може да стане с едни пари, а въвеждането на паралелни пари ще направи обществото още по неравно.Исках да кажа, че ако се входират безкритично пари в системата трябва и да се вадят също така безкритично = ТЛБ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
79
rate up comment 4 rate down comment 3
MyPr0gres
преди 10 години
Не се радвам, само казвам, че те сега, заради помощи, раждат по 7-8 деца, незнам какво ще стане ако им дават по 800 лева на калпак. Е малко хумур добавих, но е ясно за малко по-интелигентния българин, че тези пари няма от каде да се вземат и всичко е за привличане на ниско образования електорат! Жалко, че затъпяването на хората продължава :/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
78
rate up comment 0 rate down comment 5
cokrat1
преди 10 години
"***"...навсякаде се....връща като социални и обществено-битови придобивки ...но, само на нуждаещите се....*** като отговарят на условията за нуждаещи се, получават си придобивките....ами всичко си е законно, това което получават...Ако не ти харесват законите...знаеш какво да направиш предполагам...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
77
rate up comment 5 rate down comment 1
edimi
преди 10 години
Там се връща като социални и обществено-битови придобивки за тези от които е взето. В БГ се Крадне! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
75
rate up comment 2 rate down comment 0
val/she
преди 10 години
Не може да се разглежда нивото на данъчно -осигурителната тежест извън останалите икономически, демографски, обществени, културни показатели. По тази логика можем да го направим и 90%, защото, сме сметнали, че толкова са ни необходими. Дали ще сработи.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
74
rate up comment 2 rate down comment 1
cokrat1
преди 10 години
Скивай сега "***"...казваш...Сега данъчно-осигурителното бреме е безумно тежко и това е причината да се работи на черно...Айде ако обичаш сравни данъчно-осиг. бреме тук у нас с това в Норвегия, Дания, Финландия, Германия, Швеция...все страни към които живот и стандарт се стремим. Чакам сравнението...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
73
rate up comment 0 rate down comment 0
edimi
преди 10 години
На едни не им пука, а други се радват на това...Ха познай, кой е по-по най.... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
72
rate up comment 8 rate down comment 1
MyPr0gres
преди 10 години
Предвиждам увеличение на раждаемостта при братята роми с около 400%
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
71
rate up comment 3 rate down comment 1
SSIW
преди 10 години
Религиозната и империалистическа съставна в обществената идеология, ест. могат да съществуват и паралелно и да се допълват, но ако отсъстват и двете, системата отслабва и се разпада/залязва. Мога да дам такъв пример: когато имперските амбиции на съветския блок слязоха от дневния ред на тази общност (амбиции да противостоиш на конкурента си и да овладееш пространството, което той заема), тогава остана една система на обществени взимоотношения/ценност, които макар и формално правилно конструирани от една хуманистична гледна точка, съдржателно(същностно) бяха кухи/фалшиви, понеже за принципите около, които се гради обществото се търсеше основание в една атеистична теория. Равноправието и взаимната грижа от човек за човека, не се явяват валидни принципи и ценности, защото ги е формулирал Маркс, а са такива, защото такъв е Божият закон за правилно и неправилно. Бог и законите му вървят в пакет, няма как да отделиш едното от другото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още