IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Свиването на еврозоната би било „смъртоносен“ ход за износител като Германия

Склонни сме да допуснем по-висока задлъжнялост на държавите от еврозоната само след отстъпки за по-силна финансова интеграция, твърди представител на Християндемократическия съюз

19:35 | 10.11.11 г. 6
Свиването на еврозоната би било „смъртоносен“ ход за износител като Германия

Вчера германският министър на финансите Волфганг Шойбле заяви, че на срещата на високо равнище на Европейския съюз на 26 октомври европейските лидери са помолили председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой да представи доклад на следващата им среща през декември за „времевата рамка за по-нататъшно стабилизиране на еврозоната“, която трябва да включва „въпроса за евентуална промяна на договорите“.

Християндемократите смятат, че промените в управленските правила на ЕС са „безусловно необходими“ за налагането на определени нива на публичен дълг в организацията, посочи Майстер.

По думите му Германия би се съгласила на по-високи задължения на държавите-членки само след отстъпки за по-силна финансова интеграция, добави той.

„Последователността на събитията е важна. Готови сме по всяко време за по-дълбоко интегрирани финансови политики. В това отношение няма проблем от германска гледна точка, както и по отношение на данъчните политики, които са част от тях. Въпросът за съвместната отговорност може да бъде обсъждан, след като бъде направена първата стъпка“, обясни той.

Въпреки това Техау смята, че цялата история е била само опит „да се увеличи натискът върху останалите държави-членки на ЕС“.

„Германците и французите в момента са съвсем сериозни за тласък към по-дълбока интеграция в еврозоната“, твърди на свой ред Майстер. Това би било по-добре от една по-малка еврозона, която „ще трябва да разширяваме“, добавя той.

„Това означава, че не трябва да казваме, че онези, които имат проблеми в момента, трябва да бъдат изритани, а трябва да се отнесем така, че проблемите им да бъдат разрешени. Това трябва да бъде отговорът“, категоричен е той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:41 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

6
rate up comment 4 rate down comment 1
Ricco
преди 12 години
...Така че, при регулиране (ограничаване) и на кредитирането (главно потребителското), парите освободени от дълговете просто няма да имат лесен и бърз начин за влизане в икономиката и няма да предизвикат (хипер)инфлация. Ще трябва да бъдат инвестирани пряко, но това първо ще отнеме време, второ ще създаде работни места и трето ще вкара данъци в държавните бюджети. ...А, да - и четвърто и може би най-важно, ще превърне хората с пари от лихвари и спекуланти в инвеститори (в реалната икономика).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 1
Ricco
преди 12 години
Има нещо рационално в това, което казваш, но не е задължително след като дълговете бъдат разчистени да има (хипер)инфлация. Без да съм специалист по темата, си мисля, че такава може да бъде предизвикана главно по линия на енергосуровините - ако освободените от дълговете пари се насочат натам то да, наистина има опасност от (хипер)инфлация. Но това може и да НЕ бъде допуснато ако този пазар бъде стриктно регулиран и ограничен откъм спекулации. Например, отдавна има идея търговия с петрол да се позволява само на този, който има складове за такъв (т.е. така се режат всички спекуланти мятащи пачки през клавиатурите). Е, тогава възниква другата опасност - от монополи и картели, но тя също може да бъде борена. Също така, другият начин да се пусне инфлация е като се кредитира потреблението. Например, точно непремереното кредитиране наду инфлацията при цените на жилищата и точно чрез ограничаване на кредитирането сега Китай иска да нормализира нещата (има много статии в *** за това).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 2
supertrader
преди 12 години
Тя Европа и интегрирана пак няма да има шанс срещу Китай ! Срещу тях никой няма шанс в момента и единственния начин е да бъдат ужилени чрез валутите , благодарение на стабилното евро Китай прави икономика , че дрънчи...Като им се отнеме стабилното евро и стабилния долар и без да ги молят онези ще си отвържат юана и майната им на еврейските пари наляти в Азия с истерия като за треска за злато ги наливаха. Еврото е стабилно защото има кой да задлъжнява в Европа и да обещава че ще си плати дълговете - решението е наистина дълговете незабавно да се платят и изчистят и после да му мислят тези които ще получат парите какво ще правят с тях !!!Освен хиперинфлация в Еврозоната друго не могат да направят и парите им ще се стопят като сняг..могат за да я предотвратят да инвестират в ЕЗ !!! единствения им избор , да направят инфлация..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 1
supertrader
преди 12 години
Те не могат да разберат основното , ЕЗ трябва да се рестартира като задлъжняването след това трябва да се ограничи максимално.Немците си пирамидизират банките от край време благодарение на собствената им спестовност и точно тя подхранва корпорациите им , които пък са супер задлъжнели ..т.е. трябва да се ограничи и спестовността във всяка една от страните.Ами ако утре германците тръгнат да теглят парите си , какво ще изтеглят от банките ? Всичко е одухано на корпоративни кредити , банките им са собственици на корпорациите им и са ги платили в пъти по скъпо от борсовата им цена.В интерес на всички е ЕЦБ да понесе удара и да изкупи като еднократен акт всички дългове на страни от ЕЗ и рекапитализира напълно банките..еврото ще се обезцени , но това е просто неизбежно.И е крайно време за фискален съюз , общи държавни облигации като следствие от него..но той трябва да ги предшества. В момента начело на ЕЦБ е точния човек - Марио Драги , незабавно трябва да се промени закона за банката ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 1
cso
преди 12 години
Ако не се интегрира Европа няма шанс срещу САЩ и Китай. Даже стратегическа интеграция с Русия би се отразила добре!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 0
citizen_bg
преди 12 години
"По думите му Германия би се съгласила на по-високи задължения на държавите-членки само след отстъпки за по-силна финансова интеграция..."Хем боли, хем сърби. За да има пазар и растеж и нови заеми ще се отпуснат, и още хартийки ще се напечатат. После гърците или другите задлъжнели били виновни... инфлация имало...криза имало... Ша са опраим! Ха-ха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още