IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Юнкер: Европа никога не бива да се превръща в единна държава

В реч за състоянието на ЕС председателят на Еврокомисията призова за солидарност с бежанците и спазването на квотите

11:16 | 14.09.16 г. 26
<p>
	Жан-Клод Юнкер. Снимка: <em>архив Ройтерс</em></p>

Жан-Клод Юнкер. Снимка: архив Ройтерс

Реч в подкрепа на растящите настроения срещу засилена интеграция в Европейския съюз след излизането на Великобритания от него направи председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Той заяви пред европейските депутати в речта си за състоянието на общността, че Европа не трябва да се превръща в единна държава.

"Ние не сме Съединени европейски щати. Европа е многопластова и се състои от суверенни държави", категоричен беше той.

Председателят на Европейската комисия заяви обаче и че общността има да се справя с екзистенциална криза, защото броят на областите, в които държавите работят сплотено, е твърде малък и често се дава предимство на националните интереси. За него европейската интеграция не може да бъде в ущърб на нациите, но и Европа не бива да се превръща в "топилня" на държавите.

"Ние желаем не повече Европа, а по-добра Европа", каза Юнкер.

В своята реч, прекъсвана често от аплодисментите на депутатите, Юнкер посочи още, че популизмът не решава, а създава проблеми, срещу което трябва да се борим.

Юнкер беше категоричен, че солидарността идва от сърцето и никой не може да бъде принуден да я прояви. Той обаче призова Словашкото председателство да бъде "мост" между тези, които отказват да приемат бежанци, и тези, които вярват, че трябва да поемат своя дял от мигрантската вълна, а страните да поемат своята отговорност.

Председателят на ЕК предложи в своята реч създаването на Европейски корпус на солидарността, в който да участват младежи от общността, които на доброволни начала да помагат при решаването на бежанската криза или при бедствия като земетресението в Италия. Юнкер си пожела поне 100 хил. младежи да участват в корпуса до 2020 година.

Като важни проблеми, които трябва да реши ЕС, Юнкер посочи безработицата, която остава много висока, макар и от 2013 година насам да са създадени 8 млн. работни места и заетостта расте. Но социалната несправедливост продължава и Европа не е достатъчно социална. "Това трябва да променим", категоричен беше още председателят на ЕК.

Пактът за стабилност и растеж има ефект и не трябва да се превърне в Пакт за гъвкавост, но трябва да се прилага така, че нито да спира, нито да пречи на растежа, каза в своята реч председателят на ЕК.

По отношение на предстоящия Brexit Юнкер каза, че уважава и дълбоко съжалява за решението на Великобритания и беше категоричен, че съществуването на ЕС не е застрашено от това решение. Той прикани Лондон по-бързо да активира чл. 50 от Договора за ЕС, за да бъде сложен край на несигурността. Отношенията с Великобритания трябва да останат приятелски, но на вътрешния пазар може да остане само онзи, който уважава социалните права, предупреди Юнкер.

Председателят на ЕК беше категоричен, че действията на Брюксел през следващите 12 месеца ще са от ключово значение за общността. "Европа трябва да покаже, че слуша своите граждани, грижи се за тях и поема отговорност", каза той.

Юнкер отбеляза и няколко важни области за развитието на ЕС. На първо място трябва да бъде гарантирано, че върховенството на закона се спазва навсякъде в Европа, а работещите имат равни права. Той посочи, че работещите трябва да получават едно и също заплащане за една и съща работа на едно и също работно място.

ЕК ще продължи борбата срещу картелите и монополите, а мултинационалните компании да плащат данъци там, където генерират печалба. Брюксел ще защитава стоманодобивната индустрия от дъмпинговите мерки на други пазари, както и селското стопанство. Юнкер припомни, че ЕК е отпуснала 1 млрд. евро в подкрепа на млечния сектор след санкциите на Русия.

"Не мога да приема млякото да бъде по-евтино от водата", категоричен беше той, допълвайки, че мерките в подкрепа на селското стопанство ще продължат.

ЕК ще работи и за укрепване на еврозоната, защото еврото всъщност е спасило общността от финансовата криза. Във времената на цифровата свързаност Европа не може да изостава, каза Юнкер и призова във всеки град в Европа да има безплатен достъп до интернет до 2020 година.

В допълнение трябва да бъдат насърчени и условията за инвестиране. Банките са в много по-добро състояние, отчете председателят на ЕК. Брюксел обаче ще предложи и създаването на Съюз на капиталовите пазари, които ще дават алтернативи за финансиране на бизнеса, ако банките откажат кредитиране.

Инвестициите трябва да бъдат насочени към младите хора. "Европа не може да е континент на младежката безработица", заяви Юнкер.

По отношение на сигурността в ЕС Брюксел ще работи за по-добра защита на границите. Юнкер конкретно спомена България и заяви, че до октомври допълнително 200 души и поне 50 превозни средства ще бъдат изпратени на външните граници на страната ни, за да подкрепят защитата им.

Той поиска и повече правомощия за Върховния комисар по външната политика на ЕС Федерика Могерини. Тя трябва да има място на масата за преговори за бъдещето на Сирия, посочи Юнкер и допълни, че Могерини трябва да се превърне в "истински външен министър на ЕС".

ЕС трябва да има Единен генерален щаб и общи военни ресурси, каза още председателят на Еврокомисията и призова ЕС и Гърция да вършат повече за защита на бежанците деца, които идват в общността без придружители.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:59 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

16
rate up comment 4 rate down comment 3
abdul
преди 7 години
До 20 години, а вероятно дори по-скоро. Мда, от първо лице, под формата на сепаратистка/гражданска или със съседна държава война. В САЩ и/или ЕС.https://***.youtube.com/watch?v=1hsDn2kNriI
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 1 rate down comment 6
khao
преди 7 години
колко скоро ? :) дай цифра, период иначе нищо не си казал
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 3
khao
преди 7 години
имало е и по дълги периоди без война в историята на европа ... под "видят" имаш предвид бият се в нея ? щото иначе и ние сме виждали
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 8 rate down comment 4
abdul
преди 7 години
на бас, че тия дето скоро не са виждали война, скоро ще я видят :-) от първо лице.Историята ти от 70 годинки, е НИЩО на фона на човешката, а да не говорим и за животинската история.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 5
khao
преди 7 години
то и ти не виждаш реалностите в ЕС, ама изказваш мнение хахахахаха, истински си ми смешен
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 4
khao
преди 7 години
най-обичам така да ми говориш, като дядо ми ... "компютри, тоав не го е имало, нема и да го бъде .. ще видиш."Разбира се че може без войни, даже историята го е доказала, зависи как се управляват държавите, а това че е част от човешката природа е най-голямата глупост дето съм чел ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 12 rate down comment 1
abdul
преди 7 години
Психически незнам, обаче на алкохол Юнкер хич не носи..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 10 rate down comment 3
abdul
преди 7 години
"ще има мизерия и войни"Това са напълно нормални неща, част от човешката природа, които нито Юнкер, нито ти можете да предотвратите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 19 rate down comment 3
Vesko94
преди 7 години
Изумен съм от елементите на самата реч на Юнкер. Той говори за създаването на някакви корпуси, в които да участват младите хора, за цифровизация, за правила на заплащане при командировка в друга страна, все едно това е дневния ред на Европа. Миграцията, икономическата стагнация в еврозоната, високата безработица, не получиха кой знае какво внимание в тази, а именно тези 3 сфери са ключови. Човек започва да си задава въпроса доколко устойчиви психически са тези хора, след като не виждат реалните опасности за ЕС
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 1
888
преди 7 години
Моето предложение е малко по-различно ,като ще е единна държава да поставим началото с доходите - на всички участници равнището на заплащане да стане като , в Люксенбург.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още