IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

„Зелената сделка“ застрашава сериозно европейската икономика

Новите правила ще предвиждат максимално натоварване на частния сектор, като в същото време рискуват да навредят на търговските отношения на ЕС с други страни

11:13 | 13.12.19 г. 16
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Европейската комисия (ЕК) представи тази седмица своя план за привеждане на икономиката на Европейския съюз (ЕС) в съответствие с нуждите на планетата, като наложи по-строги ограничения по отношение на емисиите на парникови газове, промяна в данъчното облагане и създаване на нови правила за корпоративния свят, пише Bloomberg.

С цел да бъде климатично неутрална до 2050 г., Европа може дори да промени начина, по който облага търговията с държави, които не отговарят на новите ѝ зелени критерии.

Ако т.нар. „Зелена сделка“ работи, защитниците ѝ казват, че инвестициите могат да доведат до трансформация, каквато не се е наблюдавала от близо половин век. Но съществуват рискове заради по-високите цели, повишавайки несигурността, разходите и напрежението в търговията. 

Ръст на инвестициите в борбата с климатичните промени

Във връзка със своите планове за ограничаване на емисиите на парникови газове, ЕК заяви, че ще са необходими допълнителни 260 млрд. евро (290 млрд. долара) инвестиции всяка година. Това се равнява на 1,5% от икономическата продукция на блока за 2018 г.

Тъй като растежът на икономиката на еврозоната и инфлацията продължават да се движат на бавни обороти новият курс на ЕК реално означава системно преосмисляне, което ще промени посоката на европейската икономика. Освен това рекордно ниските лихвени проценти осигуряват подходящ момент за мащабни инвестиции.

И все пак нещата не са толкова прости. Промените в регулациите и данъците ще затруднят разходите да достигнат до някои отрасли. Работните места вероятно ще бъдат съкратени в някой области, като тук няма да има опция за прехвърляне на работната сила от една сфера в друга.

От ключово значение ще бъде решението на правителствата дали да продължат със структурните реформи, по-специално с образованието и обучението, така че работниците да могат да се адаптират по-бързо в променящите се условия.

Разхлабване на коланите

Планът относно климата би позволил промяна на фискалните правила, така че държавите да могат да освобождават повече публични инвестиции, които Европейската централна банка (ЕЦБ) е подкрепила. От ЕК заявиха, че ще разгледат „зелените публични инвестиции в контекста на качеството на публичните финанси“.

Въпреки това, шансът за драматична стъпка напред, като изключване на зелените разходи от дефицита и дълга, изглежда малко вероятно. Документът също отбелязва нуждата от „предпазни мерки срещу рисковете за устойчивостта на дълга“.

Всичко това ще се случи при прегледа от страна на Комисията и страните членки на ЕС.

Частен лост

С ограничени и несигурни резерви на публичните финанси ключът за постигане на целите на ЕК може да се окаже частният сектор. Bloomberg Economic изчислява, че допълнителните годишни инвестиции за постигане на целите за свиване на емисиите може да надхвърли 400 млрд. евро годишно, което е много повече от оценките на ЕС.

Какво казват икономистите на Bloomberg

„Откъде ще дойдат парите? Докато нещата стоят така, поетите ангажименти от страна на лидерите на ЕС изглеждат незначителни по отношение на мащаба на задачата, което натоварва значително частния сектор да задвижи механизма. Това е рискован подход“.

За да има някакъв шанс за постигане на необходимото количество инвестиции, ЕС ще трябва да осигури по-добра видимост на регулирането и ценообразуването на въглеродните емисии. За тази цел обещанието за закон за климата е от решаващо значение. В знак на това колко точно несигурността притиска инвестициите, трябва да се обърне внимание на Великобритания, където бизнес разходите са спаднали в шест от последните седем тримесечия на фона на хаоса около Brexit.

Търговско напрежение

Една от най-големите промени, които ЕК налага, беше отварянето на вратата към „механизъм за регулиране на въглеродните граници.“ Този механизъм може да се състои от данъци върху вносни продукти, които не отговарят на същите строги критерии като тези, приложени в Европа.

Идеята е да се ангажира производството извън ЕС с проблема с климатичните промени и да се работи съвместно с други страни за ограничаване на парниковите газове. Без подобен инструмент усилията за намаляване на емисиите не биха били ефективни.

Но такива механизми биха могли да се разглеждат и като протекционистки. Ако някоя от таксите удари американските стоки, това вероятно няма да се възприеме добре от Доналд Тръмп, който вече взе решение да изтегли САЩ от Парижкото споразумение за изменението на климата от 2015 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:09 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

6
rate up comment 13 rate down comment 5
doba
преди 4 години
Зелков, пускай им линка за Дания на тия от Bloomberg, пък и тия от ЕС(на смимката са увесили нос нещо).Май са подразбрали, че и целия ЕС да спре тока, нищо няма да се промени.Щото емитира една 9% от СО2-то.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 3
zelka007
преди 4 години
снимката верно кърти фаянса :))) ... да не набеждавате Аспарух , че пускал само подбрани материали ... те един да си отпуснете душата :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 12
scott
преди 4 години
Страхотна снимка!Ше речеш, че Хитлер се е размножил и ръководи ЕС. Сички застанали в неговата стойка. Остава само да почнат да крещът и ръкомахат.НЕМА ТАКИВА НЕЩО КАТО "ЗЕЛЕНА СДЕЛКА"!Има заповед от АЛ Гор да му кихнете 1.2 трилиона долъръ.Ше изпълневате, къде ше ходите. Знаете, че ви крадът с рекет и извудване, ама прикривате това зад затоплистка пропаганда.НИЩО НЯМА ДА СЕ ПРОМЕНИ!АРМИИТЕ С ДВГ ВОЮВАТ. АТОМНИ БОМБИ И ДНЕС СЕ СГЛОБЯВАТ. Се едно, некво стадо маймуни да си мислът, че ше спасът джунглата, ако престанат да ядът банани.А ПО КРАЯ И Я ПАЛАТ, РАЗНИ ТРАФИКАНТИ СИПВАТ ХИМИКАЛИ ДА СИ ПРОИЗВЕЖДАТ КОКА, А ДА И ЛОВЦИ СИ ГИ УБИВАТ ЗА УДОВОЛСТВИЕ....Те тва, обрадно казано ти е "зелената сделка". И Полша е отвън?АЙДЕ БРЕКСИТ! Когат се водиш от ***, самиа ти не бива да се считаш за умен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 12
michaelis20
преди 4 години
Страхотна снимка - точно като за погребение на ЕС.---------------------------------------------------------------АМИН! айде беше ни приятно .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 27 rate down comment 12
Gold Zombie
преди 4 години
Страхотна снимка - точно като за погребение на ЕС.Изключително малоумнен план, който ще превърне ЕС в още по-неконкурентен. Обедняването на масовката влиза в пълна сила и разбира дневния ред е добре прикрит под хубави лъжи за климата...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 26 rate down comment 11
ДХДО
преди 4 години
Единственият начин да претворим в дела зеления план на Партията и същевременно с това икономиката да не пострада (като финансови показатели), е сценария при който купуваме драстично занижени като обем стоки и услуги (за да "пазим" природата и ресурсите), за същите пари, на които ни излиза сегашното не-екологично свръх-потребление ... аз на това му викам масово обедняване и хипер-инфлация, а иначе кой каквито етикет иска да му лепи на този процес.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още