В края на Студената война, в най-западния край на Съветския съюз, Валдис Домбровскис е седял в дома си в Рига и се е опитвал да включи „Гласът на Америка“ по радиото. Станцията прескача по всички честоти на радио, докато говорителите играят на котка и мишка със съветските цензори, опитващи се да заглушат сигнала им. Хлапето, което един ден ще порасне и ще стане еврокомисарят по търговията на Европейския съюз (ЕС), тогава продължава да търси станцията. То познава пропагандата и иска да чуе какво САЩ казват сами за себе си, пише самият Домбровскис в свой анализ за Bloomberg
„Още от детската градина бяхме индоктринирани с всички тези комунистически неща, а САЩ бяха нещо като лукавия, зъл хегемон на империалистите“, казва Домбровскис в интервю по-рано този месец. „Разбира се, в ежедневието, докато растеш, това възприятие се променяше“, допълва той.
Доказателство за това колко бързо може да се огъне хода на историята е превръщането на някогашния съветски тийнейджър в човека в ЕС, който отговаря за справянето с най-трънливите проблеми на блока. Сега, като комисар по търговията, той се озовава начело на европейските усилия за възстановяване на западния алианс, който спечели Студената война, доминира в света, но изпадна в криза заради Доналд Тръмп.
„Важно е да се поддържа и развива това стратегическо партньорство“, коментира Домбровскис. „Важно е и в международен план да върнем САЩ към мултилатерализма“, посочва той.
В Брюксел Домбровскис е известен със своето безстрастно, почти роботизирано представяне на информация. Той се придържа към сценария, но се фокусира върху детайлите, скрити често в дебела папка с документи.
Меме, обикалящо столицата на ЕС, показва Домбровскис в 16 различни емоционални състояния, като за всички се използва една и съща снимка на обичайното му неутрално изражение зад очила без рамки. Длъжностни лица, работили с него в различни преговори, казват, че липсата на харизма е тайното му оръжие - Домбровскис никога не показва признак на емоция независимо от това пред какво е изправен.
Това неговото качество го прави труден за "разчитане", като по думите на неговите колеги хората често го подценяват, въпреки факта, че той е отговорен за регулаторната рамка, която постави ЕС в челните редици на зелените финанси и подготви финансовия правилник на блока за живот без лондонското Сити.
Домбровскис със сигурност е олицетворение на промяната в сравнение с предшественика си, ирландеца Фил Хоган, който се оттегли през август, след като наруши противопандемчните правила.
Фил Хоган беше само последният от поредицата търговски дипломати на ЕС, които дразнеха своите колеги във Вашингтон. По време на посещение в началото на годината Хоган беше пренебрегнат от икономическия съветник на Тръмп Лари Къдлоу, макар че с ирландските корени на новоизбрания президент Джо Байдън той можеше да се окаже актив за новата администрация.
Във всеки случай президенството на Байдън би трябвало да олекоти настроението. Антъни Блинкен, неговият кандидат за държавен секретар, заяви през септември, че САЩ трябва да сложат край на „изкуствената търговска война“ с ЕС. „Трябва да можем да го направим“, коментира Блинкен. „Имаме едни и същи основни цели“, заключи той.
Структурното напрежение обаче ще остане - първото голямо политическо решение на ЕС след победата на Байдън на изборите беше да наложи ответни мита върху американски стоки в размер на 4 милиарда долара като част от дългогодишната борба срещу държавна помощ на Boeing и Airbus. "Все още вярвам", казва Блинкен. „Има много повече неща, които ни свързват, отколкото ни разделят“, допълва той.
преди 4 години мхм , ще му се наложи да поработи с Тръмпа още 4 годинки ... тъй че , не се хабете , инвестора ... ; ))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар