IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Контрасанкциите на Путин са удар върху модерните руснаци

Изолацията от Запада успя да отблъсне инвеститорите и да докара руската икономика до застой, пише New York Times

21:50 | 18.08.14 г. 14
Контрасанкциите на Путин са удар върху модерните руснаци

Западните санкции успяха да отблъснат инвеститорите и да докарат икономиката до застой. Забраната за внос на храни вече започва да вдига цените. Данъчните увеличения, предложени от Кремъл за балансиране на бюджета, ще тласнат икономическата дейност към сенчестия сектор.

Всички приказки на Кремъл за създаване на възможности за местните селскостопански производители и за хранителната индустрия са празна риторика. Никой няма да се впусне в дългосрочни проекти при такава дълбока несигурност. 

Лакеите на Кремъл, които са главният прицел на западните санкции, са най-слабо уязвими от външни шокове именно заради близостта си до благата на Москва. Най-уязвими са тези, които никога не са били поканени на кремълската софра. 

Изправен пред западните санкции, затруднен от падането на курса на рублата спрямо долара и еврото, за Путин единственият ответен ход е да посегне на онази част от обществото, която той смята за най-малоценна: модерните градски жители, "излишните" хора. Ще има по-малко свобода, по-малко търговия, по-малко независимост и повече регулации, повече преразпределение и повече иждивенчество за сметка на държавните институции. 

Никой не знае колко дълго ще траят санкциите, но дори ако олигарсите убедят Путин да прекрати разрушителната си политика, модерната част от населението ще понесе тежък удар. Ако тя не успее да превъзмогне наложените ѝ отгоре трудности, страната ще затъне още по-дълбоко в блатото на икономическата и политическата архаичност. 

Но Русия има и дълга история на запазване на култура на интелектуална свобода дори при репресивни режими. Това е в гените ѝ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:31 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 11 rate down comment 3
Biso
преди 9 години
Решението САЩ да въведе санкции против Русия се явява груба грешка и само ще доведе до ескалация на ситуацията, която в крайна сметка ще нанесе ущърб на американската икономика. В краткосрочна перспектива ефекта от снакциите върху американския долар е сложно да се оцени, но в дългосрочна перспектива те могат да бъдат още една крачка към намаляване ролята на долара, като световна валута.Рон Пол (Ron Paul)http://worldcrisis.ru/crisis/1614294Разбира се подобно мнение New York Times няма да публикува. Те се придържат към партиината линия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 9
kalendar
преди 9 години
В продължение на векове Московският царски двор е властвал чрез метода на покровителството.Това важи за:английският царски двор, испанският царски двор, папата, френският царски двор..да не продължавам...Не знам какъв е тоя мерак да се покаже Русия като архаична, след като сред много хора(включително на запад) тя е модерна алтернатива(питайте Жерар Депардийо, ако не ми вярвате). Не казвам, че те са мнозинство, а че съществуват. Не казвам, че и мнението им е правилно, просто казвам, че има доста такива(виж форума за справка). Искам да попитам нещо-забраната за кубински пури в САЩ е сигурно на...50тина година, ако не и на повече. Заради натиска над Латинска Америка за ембарго над Куба там живеят в 19ти век(не, не е заради системата им, а заради ембаргото). Едни от най-големите им компании са петролните, които стъпват на благословията на Белия дом и на американските морски пехотинци. Дали ще прочетем в Ню Йорк Таймс нещо по въпроса?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 23 rate down comment 2
deant
преди 9 години
Както се оказа вредят и на модерните европейци и американци. Изобщо от тези санкции (и от двете страни) печеливши няма. Има самодоволни политици.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още