IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

На Русия ѝ предстои борба за спасение на банковата система за 40 млрд. долара

Москва оказва значителна помощ на сектора, но според експерти тя може изобщо да не е достатъчна

11:32 | 24.01.15 г. 18
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Търговският клон на ВТБ също изпитва сериозни затруднения. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Търговският клон на ВТБ също изпитва сериозни затруднения. Снимка: Ройтерс

Русия може да се наложи да похарчи повече от 40 млрд. долара тази година, за да избегне банкова криза. Нарастващата възможност от рязко свиване на икономиката заплашва да натрупа допълнителни разходи за сектора, който вече страда от западните санкции заради намесата на Москва в Украйна и спада на рублата, пише Ройтерс.

Руските банки изпитват влошаване на качеството на своите заеми, увеличение в разходите за управление на риска и на разходите им за финансиране. Банкерите и анализатори прогнозират, че нещата ще стават все по-зле.

Това представлява сериозно предизвикателство за президента Владимир Путин. Той дойде на власт преди 15 години след икономическа криза, която унищожи финансовата система. Популярността на Путин и неговата партия „Единна Русия“ до голяма степен се дължи на репутацията им на възстановили стабилността на системата.

„Очакваме свиване в броя на малките, средните и големите банки тази година“, заяви в четвъртък Михаил Задорнов, директор на ВТБ 24, търговският клон на втората в страната банка ВТБ. „Ще бъде трудно за всички банки. Най-слабите ще напуснат пазара“, допълва той.

Руската централна банка (РЦБ) вече намали регулациите върху банките, а правителството предложи подкрепа за повече от 1,2 трлн. рубли (19 млрд. долара) тази година след като похарчи повече от 350 млрд. рубли през 2014 г. Анализатори предупреждават, че това е едва част от нужното количество.

Антикризисните мерки ще поставят значителен натиск върху руските резерви в чуждестранна валута и бюджета на страната, за който вече се прогнозира, че ще има поне 3% дефицит от брутния вътрешен продукт (БВП) тази година. Бюджетът е притиснат най-вече от спада в цените на петрола, който изяжда жизненоважните за страната приходи от износ.

“За да запазят статуквото, банките ще имат нужда от много повече капитал от 1 трлн. рубли”, заяви Ярослав Совгира, управляващ директор на рейтинговата агенция Moody’s за Русия. “Един трилион ще повиши коефициентът на капиталовата им адекватност с около 2 процентни пункта. От друга страна заради кредитните загуби ще наблюдаваме намаление с около 5 процентни пункта”.

Друг проблем на планираната правителствена финансова инжекция идва с предложените условия. Руските банки биват “помолени” да увеличат даването на заеми за основни сектори на икономиката с около 12%. Това допълнително ще намали капиталът им.

Очаква се скоро правителството да раздаде до 1 трлн. рубли от държавни ценни книжа, издадени миналата година, на банки като ВТБ, Газпромбанк и Россельхозбанк. Те са държавни и попадат под санкциите, наложени от западните страни като наказание за намесата на Русия в Украйна.

ВТБ и Газпромбанк също така се очаква да получат пари и от Националния фонд за богатство. Държавният инвестиционен фонд първоначално бе замислен за подкрепа на пенсионната система. От него ще бъдат извадени над 200 млрд. рубли.

Една от големите банки в страната Сбербанк също така може да привлече заем от централната банка, която е основният ѝ акционер, до 600 млрд. рубли. Друг вариант е да удължи съществуващ в момента заем от регулатора. От банката заявиха, че е прекалено рано да се говори за нов заем към момента.

BNP Paribas изчислява, че руските банки могат да имат нужда от до 2,7 трлн. рубли (42 млрд. долара) допълнителни капитали, за да подкрепят даването на заеми и да абсорбират загубите от кредитите. Такива данни биха се равнявали на 20% от планирания бюджет на Руската федерация за 2015 г.

Главният директор на Сбербанк Херман Греф заяви миналата седмица, че руските банки ще трябва да създадат около 3 трлн. рубли запаси тази година, ако цената на петрола достигне средно 45 долара за барел.

Миналия месец държавата похарчи 130 млрд. рубли, за да спаси първата голяма банка, станала жертва на кризата с рублата. Това бе средната по големина Trust Bank, която тогава бе 15-та най-голяма по търговски сметки и 32-ра по активи.

„Ако 30-те най-големи банки попаднат в опасност, правителството ще трябва да ги спаси на всяка цена“, заяви Армен Гаспарян, банков анализатор в Renaissance Capital. „Би било много болезнено такава банка да потъне, тъй като може да предизвика криза на доверие, при която населението започва масово да си тегли депозитите и междубанковите лихви скочат до небето“.

Заместник-управителят на РЦБ Михаил Сухов коментира пред Ройтерс, че той не очаква вълна от фалити на банки. Въпреки това сегашната финансова криза би могла да принуди онези, които се занимават с високорискови финансови операции  да напуснат пазара.

До момента централната банка твърди, че лошите заеми са едва 3,8% от активите на банковия сектор към началото на декември. Но Moody’s, която използва друга методология, ги оценява на 7,5% към момента и смята, че те могат да се удвоят тази година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:03 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 13 rate down comment 8
michaelis
преди 9 години
нашия рейтинг е трагедия и без тва аз вече колко ли пъти псувам срещу тея "рейтингови агенции", че и даже май се плаща да си там, ако си платиш повече и рейтинга ше се оправи - гаранте. :)) Те кой ли не ебаваха, Франция там заради корабите, та Австрия там беше по едно време ... На китайците нещо бяха понижили предстааш ли си ? на ръката която ги храни..... че и на Япония на най-големите си кредитори. Направо да излизат всички от там ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 7
michaelis
преди 9 години
там за Юкос оня адаша може да забрай, нито е било на баща му нито на чича му. Краднал е през демокрацията сега демокрацията се смени и си го прибра превърна се в Роснефт. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 4
Стоян Петров
преди 9 години
Заемите към руските банки от чужбина, дали не са обеспечени с активи? Как мислиш? Това да не е Гърция на която наляха милиарди срещу хартийки и обещания? Ако тези активи са в Русия кредиторите може и да не ги докопат. Само че виж делото "Юкос" и присъдените над 51 000 000 000(51 милиарда) долара обезщетение на акционерите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 15 rate down comment 3
mick
преди 9 години
"До момента централната банка твърди, че лошите заеми са едва 3,8% от активите на банковия сектор към началото на декември. Но Moodys, която използва друга методология, ги оценява на 7,5% към момента и смята, че те могат да се удвоят тази година."Ние сме с над 20%... какъв ни е рейтинга?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 5
bgMan
преди 9 години
Те точно това се опитват да ги накарат, но добре че руснаците не са чак толкова глупави, колкото вас.За да ги отрежат на 100% от чуждестранно финансиране е нужно руснаците да спрат плащания по текущи задължения и това ще е повода да им смъкнат рейтинга възможно най-долу.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 4
mick
преди 9 години
Имат резерв, 9 пъти по-голям от 40 милиарда - ако трябва ще го използват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 5
dr.5rov
преди 9 години
Ами банките като не могат да се рефинансират поради забрана, да спрат да плащат задълженията си докато не падне забраната. То още като са вземани заемите се е знаело, че ще има рефинансиране. Такава е играта. Като му откажеш на някого рефинансиране, редно и той да спре плащанията докато нещата се оправят и играта се върне в старото си русло. Е това е много рискована игра, но може и да принудят руснаците да го направят. Те тогава ще стане наистина кървава баня не само в Украйна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още