IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕЦБ се противопоставя на гръцкия спасителен план

Атина е изправена пред проблема да остане без потенциален източник на външно финансиране в края на февруари

09:33 | 04.02.15 г. 19
<p>
	Гръцкият финансов министър Янис Варуфакис е изправен пред предизвикателството да убеди Европа в плана за спасение на страната. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Гръцкият финансов министър Янис Варуфакис е изправен пред предизвикателството да убеди Европа в плана за спасение на страната. Снимка: Ройтерс

Европейската централна банка (ЕЦБ) се противопоставя на един от ключовите елементи от новия план на гръцкото правителство за оздравяване на икономиката, оставяйки Атина без потенциален източник на външно финансиране след края на международната спасителна програма в края на месеца.

Гръцкият министър на финансите Янис Варуфакис предложи на европейските чиновници Атина да набере 10 млрд. евро чрез издаване на краткосрочни облигации – т.нар. "мостово финансиране", които да помогнат на страната да отговори на плащанията си през следващите три месеца. През този период пък новият спасителен план ще бъде съгласуван с партньорите от еврозоната, предава Financial Times.

Въпреки привидно разумното предложение ЕЦБ не желае да одобри продажбата на дълг. По думите на анонимни представители на институцията "гръцкият план разчита изцяло на ЕЦБ", което дава възможност на Марио Драги и компания да "играят твърдо".

Без предоставянето на мостово финансиране Атина ще бъде принудена да излезе от своя спасителен план без достъп до спешно финансиране за първи път от началото на първия гръцки спасителен план през май 2010 г.

Позицията на ЕЦБ повдига залога в своеобразната битка за и против строгите икономии между гръцкото правителство и международните кредитори. Ако казусът не бъде решен бързо, Гърция може да бъде изправена пред реалната възможност за изчерпване на паричните средства в рамките на едва няколко седмици.

Подобно развитие би могло да засегне значително и чувството на оптимизъм сред инвеститорите, които по време на сесията във вторник дадоха кредит на доверие на местния капиталов пазар. Основният борсов измерител в страната ASE се покачи с над 11 на сто, а разходите по заемите отстъпиха с почти цял процентен пункт.

Гръцкото правителство заяви, че може да оцелее без допълнителни средства до юни, когато ще трябва да заплати 3,5 млрд. евро. Но много представители на Европейския съюз се опасяват, че един евентуален крах на преговорите може да рестартира процеса на паника на пазара и да стимулира вълна от изтегляне на средства от банките.

Според мнозина председателят на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер се очаква да притисне новия гръцки премиер Алексис Ципрас в опит за "техническо" удължаване на сегашния спасителен план, когато двамата мъже се срещнат в Брюксел в сряда.

Финансовите министри от еврозоната се очаква да проведат спешни разговори в Брюксел на 11 февруари, за да обсъдят плановете на Янис Варуфакис. Гръцкият финансов министър ще се срещне с президента на ЕЦБ Марио Драги също в сряда.

Въпреки натиска от страна на няколко лидери на ЕС длъжностните лица, които са се срещали с Варуфакис, твърдят, че той е настоявал, че новото правителство не може да поиска удължаване на срока по политически причини. По думите му това ще изпрати сигнал, че Атина е готова да се съгласи със сегашния спасителен заем, отричането на който залегна в основата на предизборната програма на СИРИЗА.

"Те осъзнават ниското си влияние, но чувстват, че имат мисия и създават впечатлението, че са готови да рискуват много", казва банкер след срещата на гръцкия финансов министър с представители на британския банковия сектор в Лондон. "Неподновяването на програмата е само илюстрация. Беше пределно ясно, че те няма да поискат удължаване на срока", добява той пред FT.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:07 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 15 rate down comment 19
ert
преди 9 години
Точно казано. Двойните аршини обаче ги наложиха американците, които първи започнаха да цакат наляво и надясно. После и тукашните хитретци да не останат назад почнаха и те Германия, Франция. Е нас винаги са ни цакали всичките тези, но Гърците не са като нас. Те не обичат да ги цакат постоянно и ето че ще му намерят цаката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 33 rate down comment 2
data
преди 9 години
Едно са радостните възгласи от победата , друго нещо е реалността на празната каса !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 22
michaelis
преди 9 години
златото къде е ? :)) как е пада ли в евроци ? :)) тя Рашастан важна то ясно, ама я под колко стаии не съм се разписал .... много работа много нещо кво да прайш .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 14 rate down comment 23
pinoccio
преди 9 години
Айде, пак двойният аршин е вкаран в употреба. Гърците се изхитриха да продават гръцки държавни ценни книжа за рефинансиране в рамките на обявените количествени улеснения, но за гърците това не важи, смята ЕЦБ. Варуфакис е професионалист и веднага ги изцака с номерата, измислени от самата ЕЦБ. Ако забележите - предложението му не противоречи на политиката на ЕЦБ, както и е отбелязано в статията. Гърците сега са сърбите от времето на Тито - ще цакат наляво и надясно, и ЕС, и Русия. Защо да не се възползват от обстоятелствата? Та те са първите демократи на този свят. :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 32 rate down comment 2
mick
преди 9 години
Гърция да вземе заем от населението си. Не от външни инвеститори. Пари по банките имат доста.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 35 rate down comment 11
misanthrope
преди 9 години
Абе Михалаки, ти хептен се разлудя :)А се появи статия а веднага си с 2 коментара от долу в стил 'За родину за Путину" щото.. Русия е важна! И златото де !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 26 rate down comment 29
michaelis
преди 9 години
кой да обяви фалит Греция ? ... :)) Ааа Deutsche Bank, ааа другите тарикати, които не искат да се набутат с 300 големи ммм ? ECB иска както при нас Siemens, да ни "санират" АЕЦа и после ни затвориха блоковете 3 и 4 ама парите за санирането си ги дължим ..... еееми Греция гледа именно това да не става .... "приватизират, санират" превеждат ти пари, после си ги взимат защото те са изпълнителя и, че им ги дължиш за тоя дет клати гората .... ееее я фустата ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 41 rate down comment 9
bgMan
преди 9 години
Нека да останат без финансиране и да обявят дифолт!Да видим тогава дали ще са доволни от себе си.Лицемери долни!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 39
michaelis
преди 9 години
ееми няма "приватизиране" и лапаница и се противопоставят, при нас всичко ни взеха и нямаха проблем, ама ние имаме .... А тея гърчолята без потенциален източник щели да останат, ааами уж нямаше ама май към Русия ше се обърнат, щом ECB не рачи да им влезне в положение и искат с IMF да ги плячкосат ...... няма друга алтернатива
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още