IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

След "не" - а сега накъде?

Сега Европа трябва да реши дали да превърне Гърция в пример, пише New York Times

09:33 | 06.07.15 г. 33
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

„Още преди изборните бюра в Гърция да затворят, френският министър на икономиката Еманюел Макрон заяви, че и при "не" на референдума, преговорите между гръцкото правителство и кредиторите от еврозоната трябва да се възобновят. Независимо от  предвижданията на гръцките министри, че нова спасителна сделка е възможна само след дни, малцина в еврозоната освен Макрон и френските му колеги допускат, че звучното "не" ще доведе до нещоповече от продължителен застой, пише британският Financial Times, цитиран от БТА.

Ако резултатът от съкрушителното отхвърляне на предложенията на кредиторите е такъв, това ще значи бавен поход към излизането на Гърция от еврозоната. Вестникът цитира  анализатор, според когото Гърция току-що е написала предсмъртното си писмо. Само французите ще се опитат да спасят нещо от този вот, но те едва ли ще спечелят дебатите в еврогрупата, предрича той. 

След референдума истинското затруднение за гръцкия премиер Ципрас може да не е толкова Германия, колкото другите страни в Евросъюза, които не крият нежеланието си да смекчат условията в предложението на кредиторите. Витае усещането, че Гърция (благодарение на претенциозния си премиер и непреклонната си позиция, плюс решимостта на Германия и други страни, които искат да спасят еврото едва ли не на всяка цена) получава специално отношение, отбелязва британският Guardian.

Сред онези, които ще се противопоставят на нови отстъпки, не са само държави като Ирландия, която успешно преодоля болезнени спасителни мерки, а "нови" европейци, като Словакия и балтийските страни, които направиха огромни жертви, особено Латвия, за да изпълнят условията за присъединяване към еврозоната. По-важният въпрос -  ще остане ли Гърция в еврозоната или дори в Европейския съюз,  засега остава без отговор. Няма яснота и по най-неотложния за гърците въпрос - кога ще отворят банките и колко евро ще могат  да се теглят. От друга страна, всяка държава, която съумява да организира референдум за седмица, провежда го компетентно и излъчва резултат преди полунощ, доказва, че гражданската й  организираност е на висота и е за завиждане, така че за Гърция би трябвало да има надежда, допълва Guardian.

Гръцкото "не" разклати еврозоната, посочва френският Figaro. Хазартен ход срещу "шантажа" на кредиторите или Пирова победа, заредена със заплахи за бъдещето на Европа - при всички положения гръцкият премиер спечели облога. Този вот обаче ще  определи бъдещата траектория на европейската интеграция, казва цитиран от френския вестник анализатор от Берлин. Евентуално излизане на Гърция от еврозоната ще даде гибелен сигнал на партньорите на ЕС, предупреди германският външен министър  Франк-Валтер Щайнмайер.

Сега Европа трябва да реши дали да превърне Гърция в пример, пише New York Times. Лидерите на Германия, Франция от останалата част на Европа са изправени пред следния избор: Ако толерират исканията на гръцкото правителство, те ще дадат лош  пример на всяка страна, която пожелае да възрази срещу структурите на ЕС и ще кажат на избирателите в Португалия, Испания и Италия, че ако вдигнат достатъчно шум и изберат  екстремистки партии, и те ще получат споразумение с доста смекчени условия. Така те ще дадат сигнал, че дадена страна може да вземе какъвто си иска заем, да не плати дълговете си и да  накара останалата част от Европа да плати сметката. Ако пък отхвърлят исканията на гръцкото правителство и отрежат  финансирането, гръцката банкова система ще се срине и страната няма да остане в еврозоната, а това ще е знак, че ЕС е изключително крехък.

Освен това Гърция може да потърси  сближаване с неприятелска Русия. Една съвременна демокрация - всъщност родината на демокрацията, може да изпадне в хаос и  нестабилност, а това би струвало на Европа много повече пари и от най-щедрите спасителни планове, подчертава New York Times. По същество европейските лидери трябва да решат дали тяхното  безсилие по отношение на Гърция и страха от лош прецедент са толкова силни, че да предприемат гигантска стъпка в другата посока, спирайки финансовата помощ за Гърция.

„Гърците казаха думата си, сега е ред на Меркел и другите европейски  ръководители да се изправят пред изтичащото време и да вземат решение с исторически последици“, заключава американският вестник.  

Още по темата за гръцката криза четете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:35 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

21
rate up comment 3 rate down comment 1
Stone_Kold
преди 8 години
ес не ви е крив 4етете тук от къде се запо4ва вси4ко от 2001 когато фалшифицират документите *** за приемането им в ес и изсират 400 милиарда това е около 10 млн. население
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 0 rate down comment 1
Атанасио
преди 8 години
Глупости почнаха да пишатГърция каза не на плана от 25.06. - http://europa.eu/rapid/press-release_IP-15-5270_en.htmМВФ също признаха ,че плана е грешенНобелистите проф. Джоузеф Стиглиц и проф.Пол Кругман са за ''НЕ'' - http://transmedia.bg/226Проф.Джефри Сакс също - http://transmedia.bg/229Става въпрос за намаляване на лихвата и по-точно като цяло за реформи и устойчиво развитие изискващо дълбока реформа на световната финансова система - http://darikfinance.bg/***/111777#commentsПроф.Джефри Сакс - Днешният модел на растеж е по инерция краткотрайният просперитет е купен с цената на огромни кризи в бъдеще. Той може да продължи още, но всички ще завърши със сълзи , докато устойчивото развитие може да ни доведе до дългосрочен просперитет - http://dnes.dir.bg/news/jefri-sax-12978498Ако беше само сълзи е лесно става въпрос за милиарди жертви следствие на - http://atanasio.blog.bg/drugi/2013/09/16/otvoreno-pismo.1148972
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 1 rate down comment 1
Атанасио
преди 8 години
Глупости почнаха да пишат Гърция каза не на плана от 25.06. - http://europa.eu/rapid/press-release_IP-15-5270_en.htmМВФ също признаха ,че плана е грешен Нобелистите проф. Джоузеф Стиглиц и проф.Пол Кругман са за ''НЕ'' - http://transmedia.bg/226Проф.Джефри Сакс също - http://transmedia.bg/229Става въпрос за намаляване на лихвата и по-точ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 3 rate down comment 5
Бате Пешо
преди 8 години
С удоволствие ще запаля свещ на погребението на долара еврото САЩ и ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 2
tonino
преди 8 години
Започна се.........:) ЕЦБ ще продължи да финансира гръцките банки ! Да,ще ги държи на "командно дишане",но няма да спре да ги финансира !Европа е в патова ситуация,но изход има !:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 7 rate down comment 3
Боян
преди 8 години
тъпчо тъпчо, никой не ни държи насила в ЕС, държи ни ИНТЕРЕСА, засега България повече взема от Европа отколкото дава, е не взема колкото е взела Гърция и сигурно в близките 50 години няма да вземе общо толкова, но все пак засега сме на плюс като излезем на минус и ние ще напуснем ЕС като Гърците. А Гърците са на минус в момента понеже доста от парите които са взели бяха на заем и сега трябва да връщат и затова в момента са на минус.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 10 rate down comment 3
юрист
преди 8 години
7 Никак не сте наясно... Останалите държави от ЕС вече НЕ ЖЕЛАЯТ гърция в ЕС, Вие пишете за еврозоната...Съпка 2- банките в гърция няма да отворят и ЕЦБ ще си поиска ОБЕЗПЕЧЕНИЕ, за да отпусне на гърция пари. Тогава какво обезпечение ще предостави гърция- акропола ли, флота си ли или островите си- защото вече само тези неща са й останали....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 9 rate down comment 4
Боян
преди 8 години
Много плоско мислене първо липсата на мита изобщо не е единствената причина Германските стоки да са конкурентни на който и да е пазар и второ каква може да е ползата на някой държава да изнася каквото и да е за друга, като другата плаща със заеми които не връща ??? Ми то такива *** НЯМА и ако някой си мисли, че има значи е пълен ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 8 rate down comment 10
крас
преди 8 години
ЗА КАКВА ЕВРОПА ГОВОРИМ - за Европа на народите, или за Европа на Меркел и Олан?ТОВА ЛИ Е "новият европейски световен ред" ЗА КОЙТО ГОВОРИ НЕМКИНЯТА МЕРКЕЛ?РЕД ПРИ КОЙТО ДЪРЖАВИТЕ ГУБЯТ НЕЗАВИСИМОСТТА СИ И СЕ ПРЕВРЪЩАТ В КОЛОНИЯ НА ГЕРМАНИЯ!!СПОМНЕТЕ СИ КАК ПОСТЪПИ МЕРКЕЛ С БЪЛГАРИЯ, ОТНЕМАЙКИ ПРАВОТО ДА ИЗПЪЛНИ ДОГОВОРИ ИЗГОДНИ ЗАДРЖАВАТА НИ.Спомняте ли си как министър Стойнев УНИЗИТЕЛНО за всички българи преодсъпи правомощията си по договорите с Русия на някакъв фриц Йотингер за когото е допустимо Германия да получава газ отРусия , но е НЕДОПУСТИМО малка България да получава транзитни такси от страните на ЕС!!КАК ТАКА СТАВА,ЧЕ ЗА ФРИЦОВЕТЕ МОЖЕ, А ЗА НАС БЪЛГАРИТЕ НЕ!На тях е позволено да получават такива такси , а нанас не!МЕРКЕЛ ПОСТИГНА ОНОВА КОЕТО ХИТЛЕР СЕ ОПИТА ДА НАПРАВИ С ВОЙНА!КАК ЩЕ ГО УСТОИ ?УБЕДЕН СЪМ, ЧЕ ЕВРОПА НА МЕРКЕЛ И ОЛАНД Е НА ПРИКЛЮЧВАНЕ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 3
MZ/X
преди 8 години
Икономиката не е перпетуум мобиле! Германците нищо няма да спечелят ако дават заеми да им купуват стоките, но тези заеми не ги връщат!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още