IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

От Русия с любов: Полша реши окончателно да избяга от руския газ

Варшава постигна това, което България направи малко по-рано – пребори се за компенсации в размер на 1,5 млрд. долара заради надплатените такси за газ от Русия

16:43 | 01.04.20 г. 77
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Газпром</em></p>

Снимка: Газпром

Казусът с дерогацията на „Северен поток 2“

В същото време Полша продължава с опитите с да блокира завършването на новия мащабен руски проект – газопроводът „Северен поток 2“.

Наскоро германският регулатор Bnetza включи PGNiG в консултациите относно дерогацията за „Северен поток 2“, който цели да удвои директния капацитет на износа на руски газ за Германия. Полша от години критикува проекта, като твърди, че той ще увеличи зависимостта на Европа и Европейския съюз (ЕС) спрямо руската енергия и ще застраши европейската енергийна сигурност.

Според газовата директива на ЕС, държава членка може да освободи от регулация газопроводи за износ, които влизат в газопреносната мрежа на блока на нейна територия. В случая със „Северен поток 2“ това е Германия, посочват от Independent Commodity Intelligence Services (ICIS).

Ако газопроводът се намира на територията на повече от една страна членка, тази държава от блока, в която тръбата се свързва с мрежата на ЕС, решава дали да я освободи от регулации след консултация с всички заинтересовани страни.

Северен Северен

Газопроводът "Северен поток 1 и 2". Снимка: Газпром

В случая единствената страна от блока, на чиято територия ще се намира „Северен поток 2“, е Германия и поради тази причина страната не е длъжна да се консултира с никого, посочват от Оксфордския енергиен институт.

Въпреки това  германският регулатор е решил да проведе консултации, за да се предпази от всякакви потенциални критики, споделя Катя Яфимава от института.

Включването на PGNiG може се разглежда като ход за смекчаване на потенциалния риск от правни процедури за нарушения срещу Германия, инициирани от Европейската комисия (ЕК), или обжалване на решението на Bnetza въз основа на изключване на потенциално съответен участник, заяви колегата на Яфимава Данила Бочкарев.

„Включването на PGNIG в процеса, според мен, е сигнал от германската страна, че тя се опитва да действа открито и прозрачно в процедурата за дерогация. Наистина не съм сигурна дали това ще промени нещо в процеса на дерогация “, споделя Агата Лоскот-Страчота, старши сътрудник в Центъра за източни изследвания.

Полагане на тръби по маршрута на "Северен поток 2". Снимка: Газпром

Позицията на Полша обаче трудно би могла да се защити, тъй като тя активно диверсифицира собствените си доставки с нова инфраструктура за втечнен газ и чрез Балтийския тръбопровод , добавя Бочкарев.

„Bnetza може да предостави частична дерогация, която да установи регулаторния режим за германския участък на„ Северен поток 2 “, който няма да бъде особено различен от приложимия в момента, в който е направена инвестицията, и преди влизането в сила на измененията в директивата, предложи от своя страна Яфимава.

Частичната дерогация би могла да съдържа условия, които гарантират, че дерогацията няма да навреди на конкуренцията, ефективното функциониране на вътрешния пазар и сигурността на доставките в ЕС, смята тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:26 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

77
rate up comment 0 rate down comment 1
Императорът
преди 4 години
Ами писал съм го сто пъти защо LNG е по-скъп, да го пиша 101-ви ли, щото ти нямаш мозък да разбереш? Газпром строи терминал, защото той е на стратегическо място.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
76
rate up comment 2 rate down comment 6
АнтиФъшкист
преди 4 години
Форума тука сай напълнил със себе подобнитети пидали на хранилка от Козяк.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
75
rate up comment 7 rate down comment 0
khao
преди 4 години
и как пишеш, като си бан-нат ? :)))предпопагам с магия?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
74
rate up comment 6 rate down comment 2
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Имаме нови гладни за изява ***, в класирането за най-Tъп *** копейник, след ing5rov и дядя вова, вече плътно се нареждат анти-фъшкист и be google.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
73
rate up comment 2 rate down comment 8
be_google
преди 4 години
супер много мнения НЕ СА ВЪОБЩЕ по темата, но БАН-нат вече 11 години съм аз.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
72
rate up comment 1 rate down comment 6
be_google
преди 4 години
ухааааа, той щото американският газ е изпълнен с любов!Факт е, че и в ЕС има мощна енергийна мафия, доминирана от щатските мошеници!!! Да видим колко време ще трае този цирк.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
71
rate up comment 6 rate down comment 1
khao
преди 4 години
дикси, ти ли си, моя любим членоглав ***?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
70
rate up comment 6 rate down comment 1
Oбичам България
преди 4 години
Тоест не отричаш, че руските ръководители са убили голям брой хора чрез глад, а ги оправдаваш с това, че са за вземат властта са получили финансиране от запад? Интересно оправдание ... дали може да намериш руски източник, който го използва или е твое съчетание? Дали не може да го развиеш и с жертвите от управлението на Сталин след ВСВ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
69
rate up comment 2 rate down comment 7
АнтиФъшкист
преди 4 години
Туй не попречи на Запада(Демокрациите) да бъде съюзник на СССР. И голодомора го праят хората на Ленин и Троцки,които са пристигнали от Запада. След кат Сталин взима окончателно основната власт, цирка свършва и западните агенти са ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
68
rate up comment 6 rate down comment 3
Oбичам България
преди 4 години
Човек, нормален ли си? Може да има глад в империята поради 100 причини - това не оправдава насилваното изземане на всичкото зърно, дори на това за посев. Преди да оправдавал престъпления срещу човечеството, почети два реда за самото престъпление.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още