IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Има ли рискове за България заради ТПТИ?

На дискусия в парламента политическите сили бяха абсолютно крайни в позициите си "за" и "против" споразумението

18:22 | 13.05.15 г. 18
<p>
	Протести срещу&nbsp;Трансатлантическото партньорство в Мюнхен. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Протести срещу Трансатлантическото партньорство в Мюнхен. Снимка: Ройтерс

Волен Сидеров заяви, че е разочарован от ниското ниво на представените анализи, които той определи като пропаганда. В цяла Европа има протести срещу това Споразумение, заяви лидерът на „Атака“.

„Досега правителствата в Европа са платили над 3,5 млрд. долара на инвеститори, които съдят държавите за увреден интерес. Това означава, че ако една корпорация дойде в България и някой иска вдигане на минималната работна заплата, този инвеститор може да осъди държавата. Ако някой иска да защити правата на потребителите, държавата също може да бъде осъдена“, заяви той. Сидеров каза още, че може да цитира над 100 дела срещу 20 държави членки от последните две десетилетия общо за милиарди долари.

„Приеме ли се ТПТИ в сегашния вариант, това означава ликвидиране на остатъците от суверинитет на европейските държави и се обезсмисля нашата работа като народни представители. Ако някой реши, че инвестиционният му интерес е накърнен заради мораториума за шистовия газ, ще осъди държавата“, каза той.

Депутатът заяви, че стандартите при производство например на месо в САЩ са силно занижени и се ползват препарати, забранени в Европа. Той посъветва Лукарски да не се отнася лекомислено към Споразумението.

Министърът отговори, че се разисква едно бъдещо спорумение, а лидерът на „Атака“ го приемал като вече подписано. Според него не е задължително стандартите на Европа да се повишат или да се намалят.

„Това Спораумение не е на всяка цена. Ако не е добро за Европа, в частност за България, то няма да се подпише. Ако не постигнем съгласие за добавките за месо, то няма да се внася. Ако ни е страх от мечки, да не ходим в гората “, каза той.

По механизма за регулаторното сътрудничество икономическият министър заяви, че тепърва ще се прецени доколко ТПТИ може да бъде или не прието от българския парламент. Лукарски допълни, че в ЕС отдавна има арбитражни практики, а у нас ситуацията е по-различна – в повечето арбитражни спорове между инвеститор и държава обикновено печели държавата.

Ковачев изтъкна, че Споразумението не задължава националните парламентти да променят законодателството си. До финансови компенсации може да се стигне, но не и до промяна на законодателството на страните-членки под влияние на големите компании, посочи той.

Що се отнася до стандартите, евродепутатът смята, че по-високите стандарти ще влязат в сила, а не по-ниските. Лошото качество на американските храни няма да ни бъде наложено, беше категоричен той.

„ТПТИ няма нищо общо с ГМО, шистов газ и изземането на правомощия от националните парламенти“, каза Ковачев.

Лукарски беше категоричен, че няма как компаниите да осъдят България, ако има мораториум за шистовия газ.

Янинг допълни, че по принцип не е правилно да се казва, че ЕС има високи, а САЩ - ниски стандарти. „И двете страни имат високи стандарти. В Европа мразим всичко химическо, а американците се страхуват от синьото сирене“, посочи той и отчете, че трудно ще се постигне сближаване с европейците с тяхната фобия към химикалите и американците, които имали „биофобия“.

Той припомни, че където има голямо противоречие, съответните сфери могат да бъдат изключени от Споразумението.

„Няма ли да е по-добре да повишим стандартите и от двете страни на океана, може това да е последствието“, попита експертът.

Имаме проблеми с това, че САЩ и Канада не са ратифицирали Протокола от Киото и това влияе на конкурентоспособността, изтъкна социалистът Таско Ерменков.

На дискусията стана ясно, че се очертават два варианта - едната алтернатива е да има по-ограничено Споразумение, преди президентът Обама да е напуснал своя пост, другият вариант е да се търси по-обхватна рамка, но по-далеч във времето.

Мартин Димитров от РБ посочи, че след финансовата криза от 2008 г. ЕС има проблеми с растежа, а Споразумението може да върне Общността към него. Свободната търговия донесе много ползи за България след евроинтеграцията, посочи той.

Лукарски подчерта пред участниците в дискусията, че ТПТИ не засяга за отношенията работодатели – работници.

„Икономическите интереси на България и на Европа се различават заради различната скорост на развитие“, коментира Мариана Христова, представител на оррганизацията „България Свободна от ГМО“.

Тя изтъкна, че има принципни различия между законодателните механизми на България и САЩ. Зад океана пострадалите водят дела срещу корпорациите и законодателството се променя, когато се стигне до критично недоволство. В Европа е обратното – ако има съмнения за вреди, една технология може да бъде прекратена незабавно. Тези две технологии на законодателство не могат да намерят допирни точки, смята тя.

„Ако Споразумението беше сключено, „Шеврон“, която си тръгна след мораториума за шистовия газ, щеше да има право да ни осъди за 35 г. пропуснати ползи“, каза Христова.

"Целта на ТПТИ е геополитическа, престанете да лъжете, че в САЩ са се загрижили за българските МСП”, заяви Магдалена Ташева.

Йозеф Янинг посочи, че европейският пазар при обществените поръчки е по-отворен за компании от трети страни, но положението не е такова в САЩ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:46 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

8
rate up comment 4 rate down comment 29
MZ/X
преди 9 години
Изобщо не е вярно, че в САЩ потребители са по малко защитени. По скоро има разлика в защитата на потребителите. В САЩ например са забранени яйцата Киндер, защото според техните закони са опасни за малките деца поради дребните чаркове в тях, които могат да се глътнат от децата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 36 rate down comment 6
ing5rov
преди 9 години
Като цяло не виждам ползи за Европа . Пък и се досещата че щом американците натискат за това , едва ли ще е в наша полза .Абе нещо като тяхната ,,демокрация,, дето я носят на целия свят та да му е гот!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 33
khao
преди 9 години
Воелн и Таско щом са против, значи споразумението е добро за нас ... няма нужда да го чета и не ме интересува кой е ЗА.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 37 rate down comment 3
aristotel
преди 9 години
На пръв поглед това не изглежда никак зле. Американските лобисти на TTIP твърдят, че споразумението ще позволи осъществяването на много по-мащабна търговия между участниците от двете страни на Атлантика и ще доведе до съществен ръст в производството.Най-сериозните промени обаче касаят стандартите, защитаващи правата на потребителите, които са много строги в ЕС, докато в САЩ са крайно либерални. Естествено, очакванията на транснационалните корпорации са "стандартизирането на нормите" в новото "трансатлантическо пространство" в посока към най-ниските изисквания. В ЕС например производителят е длъжен да докаже, че използваните от него компоненти не са вредни, докато в САЩ са забранени само онези компоненти, чиято вредност вече е официално доказана. Така, европейският списък на забранените вещества включва цели 1300 позиции, докато на федерално ниво в САЩ те са едва 12. Тоест, корпорациите, които лобират за подписването на TTIP, не планират разширяването на американския забранителен списък
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 25
MZ/X
преди 9 години
Всякави ограничения на търговията намаляват БВП на участниците в ограниченията. Проблемът е, че краткосрочно винаги ще има сектори и от двете страни, които ще губят и те ще пискат до небесата ограниченията да останат, но дългосрочно всички ще са печеливши.В този спор единственото за което трябва да настоява България е да паднат визите за българи за САЩ за да може да се подпомогне и свободното движение на хората, а не само на стоките и услугите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 30 rate down comment 10
Тялото
преди 9 години
Първия въпрос е има ли ползи за нас? Аз лично не виждам. Почти нямаме оборот с тях, а малкото е внос. Тоест ще им опростим митата. Другия проблем е че никой не знае как ще действат тези арбитражи. Това си е чисто отказване от суверенитет и държавност в полза на чуждестранни неизбрани от никой структури.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 4
Атанасио
преди 9 години
Евродепутатът от ЕНП Светослав Малинов ГО КАЗА - ''Според сега предлаганите от Вашингтон регулации, ако например дадена компания инвестира в България, но в последствие се сблъска с мерки за защита - екологична или социална, които се изискват от българската страна, то въпросът ще бъде решен от арбитражен съд.'' - http://darikfinance.bg/***/114845/%C7%E0%F9%EE+%ED%E0%E9-%E3%EE%EB%FF%EC%EE%F2%EE+%F2%FA%F0%E3%EE%E2%F1%EA%EE+%F1%EF%EE%F0%E0%E7%F3%EC%E5%ED%E8%E5+%E2+%E8%F1%F2%EE%F0%E8%FF%F2%E0+%EC%EE%E6%E5+%E4%E0+%EF%F0%EE%EF%E0%E4%ED%E5Аз съм го описал подробно - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1565687093709519
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 31 rate down comment 15
ABBA
преди 9 години
Yankee GO home !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още