IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

WSJ: САЩ и Китай преговарят тайно за решаване на търговския спор

Двете страни стартират широкомащабни дискусии за разширяване на достъпа до китайския пазар

06:38 | 26.03.18 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Тръмп и Си по време на двустранен икономически форум в Пекин. <em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Тръмп и Си по време на двустранен икономически форум в Пекин. Снимка: архив Ройтерс

Китай и САЩ са стартирали тайни преговори  за подобряване на достъпа на САЩ до китайските пазари след седмица, изпълнена с остри думи от двете страни относно заплахата от Вашингтон за използване на наказателни мита за справяне с търговския дисбаланс, предава Bloomberg TV Bulgaria, като се позовава на информация на Wall Steet Journal.

Разговорите, които обхващат широки области, включително финансовите услуги и производството, се ръководят от Лю Хъ, китайският икономически топ съветник от Пекин, и от министъра на финансите на САЩ Стивън Манучин и търговския секретар на САЩ Робърт Лайтхайзър във Вашингтон.

В писмо до Лю, изпратено от двамата американци през миналата седмица, администрацията на Доналд Тръмп посочва конкретни искания, които включват намаляване на китайските мита върху американските автомобили, по-големи покупки на американски полупроводници и по-голям достъп до китайския финансов сектор от страна на американски компании, твърдят източници. Манучин обмисля пътуване до Пекин, за да продължи преговорите, твърди един от източниците. 

В събота Манучин се е обадил по телефона на Лю Хъ, най-довереният икономически съветник на президента Си Дзинпин, чиято номинация като вицепремиер по време на сегашната легислативна сесия го прави де факто „икономическия капитан“ на страната.

„Манучин се обади на Лю, за да го поздрави за официалното влизане в новата му роля", каза говорител на Министерството на финансите. „Те обсъдиха и търговския дефицит между нашите две страни и се ангажираха да продължат диалога, за да намерят взаимно приемлив начин за намаляването му".

Дискусиите зад кулисите може да се окажат облекчение за онези, които са разтревожени от съобщения през миналата седмица за плановете на САЩ да засегнат Китай с наказателни мита, инвестиционни ограничения и други мерки, насочени към справяне с търговския дефицит на САЩ от 375 млрд. долара със втората по сила икономика в света. Оповестяването на тези мерки, и непосредствената заплаха от китайски отмъщение, предизвикаха срив на американските акции през миналата седмица.

Мерките на президента Доналд Тръмп, чийто износ е изправен пред възможни ответни тарифи от страна на Китай, предизвикаха сериозни опасения сред експортно ориентираните концерни, а в редица чуждестранни столици - от Канбера до Брюксел, американските съюзници нервно претегляха дипломатически варианти на фона на напрежението, което се наложи между Вашингтон и Пекин.

През миналата седмица Тръмп намекна, че САЩ обмислят „както моркова, така и пръчката“. „Говорихме с Китай и сме в разгара на много големи преговори", каза той в четвъртък, като обяви, че заплашва Китай с мита за внос за стоки на стойност над 60 млрд. долара и други ограничения. „Ще видим къде ще ни отведат разговорите“.

Въпреки че Пекин реагира гневно на американската заплаха, китайските официални представители внимават да не ескалират твърде много спора. Китайското министерство на търговията обвини САЩ в „създаването на сериозен прецедент" и наложи санкции за американски стоки за 3 милиарда долара, включително плодове, свинско месо, рециклирани алуминиеви и стоманени тръби. Министерството заяви, че тези мерки пряк отговор на новите мита на САЩ за китайска стомана и алуминий.

Досега обаче Китай не е включил в списъка и не споменава компонентите на най-големия износ на САЩ за Китай, като соя, сорго и самолетите на Boeing Co., което според някои наблюдатели подчертава желанието на Пекин да договори решение на проблема с администрацията на Тръмп.

Какво е казал Лю на Манучин по време на телефонния му разговор и с кого се е срещал още китайският представител при посещението си в САЩ преди дни вижте в продължението на материала в сайта на Bloomberg TV Bulgaria!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:59 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

15
rate up comment 0 rate down comment 0
dr.5rov
преди 6 години
Докато ние тук умувахме какво ще стане, ето какво излезе:https://***.zerohedge.com/news/2018-03-26/global-stocks-rally-reports-us-china-nearing-deal-avert-tit-tat-trade-war
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 5 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 6 години
Мдам... Рано или късно единият трябва да падне - няма място за двама лидери. Какви са залозите? :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 10 rate down comment 4
abdul
преди 6 години
Стила на американосите е да изнудват в последния възможен момент.Струва ми се, че този път системно изпускат положението, за разлика от систематичния по(д)ход на дракона.Тази следва поредица от издънки във външната им политика в близкия изток.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 7 rate down comment 0
dr.5rov
преди 6 години
Това поведение на американците е напълно очаквано и естествено. Всеки, който си гледа интереса и е постигнал някакво превъзходство в нещо, не бърза да го сподели с пълни шепи с останалите, поне докато не достигне до следващото ниво. Самите китайци навремето са забранявали износа на копринени буби под страх от смъртно наказание. И все пак са им ги откраднали.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 4
abdul
преди 6 години
Така де, присмял се хърбел на щърбел.Ха да видим сега кой какво има да губи ;-)... защото изхода май от това зависи.Аз си мисля, че китаеца с 1 купанка фураж на ден няма да си я даде без бой.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 0
abdul
преди 6 години
Няма вече за кога. Последните месеци се пада горе долу по 1 отказана сделка на месец по причини свързани с националната сигурност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 2
Sakamano
преди 6 години
Никой не иска да унищожи Chimerica.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 2
zelka007
преди 6 години
То па у Китай са едни световно признати търговски практики ти казвам ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 3
dr.5rov
преди 6 години
"Веднъж SDR, втори път петроюан."Точно поради тези и някои други проекти на тях както на руснаците им трябва време. Отделно си имат и своите проблеми, както всеки друг. А и не е в стила на китайците да влизат в директен сблъсък на виоко ниво. Аз лично си мисля, че ще търсят сделка в този конкретен случай, в този конкретен момент. Нещата може да се провалят ако американците поставят ултамативно условия, които отиват отвъд чисто търговския спор. Имам предвид това което си казал. Не мога да кажа, че знам какво ще се случи, само предполагам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 12 rate down comment 3
bgMan
преди 6 години
Правя предположение, че тайните преговори са от типа "*** the EU" и скоро немското и европейското присъствие на китайския пазар ще бъде сериозно ощетено и ограничено.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още