IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Да работиш от вкъщи - лукс, който трябва да се облага с данък?

Със събраните средства могат да се подпомагат нископлатени и ключови работници, които не могат да се трудят отдалечено, според анализатори

18:14 | 11.11.20 г. 25
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Изборът на хората да изкарват прехраната си от дома си, след като пандемията приключи, ще е привилегия, за която те трябва да си плащат, според стратезите от изследователската група на Deutsche Bank AG, съобщава Bloomberg.

„Работата от вкъщи ще бъде част от „новото нормално“ и след като пандемията отмине“, пишат в бележка стратезите, водени от Люк Темпълман. „Ние твърдим, че отдалечените работници трябва да плащат данък за тази привилегия“, допълва се в бележката.

Екипът предлага 5% такса за тези, които работят редовно от вкъщи, а не поради блокада, наложена от правителството. Подобна мярка може да събере 48 млрд. долара годишно в САЩ и около 16 млрд. евро в Германия, казват те.

Тези средства могат да се използват за финансиране на хора с ниски доходи и ключови работници, които не могат да работят отдалечено.

Отдалечена Отдалечена

Deutsche Bank Research е осъществила проучване на голямата промяна към отдалечена работа, настъпила в резултат на пандемията. Тази промяна обаче може и да се задържи за по-дълго, тъй като много професионалисти откриват финансови, лични и професионални ползи от нея.

Според резултатите повече от половината от работещите отдалечено искат да продължат да го правят по 2-3 дни от седмицата дори след края на здравната криза. Проучването е осъществено сред 800 души и е проведено през септември.

Работата в комфорта на собствения дом спестява пари за пътуване, обяд и общуване, според Deutsche Bank Research, и предлага по-голяма сигурност и гъвкавост на работното място. Все пак хората, които работят отдалечено, допринасят по-малко за инфраструктурата на икономиката, което потенциално удължава спада в националния растеж, допълват анализаторите.

„Това е голям проблем за икономиката, тъй като са необходими десетилетия, за да се изгради по-широката бизнес и икономическа инфраструктура, която поддържа работата лице в лице“, казва Темпълтън.

Предлага се данъкът да се плаща от работодателя, ако не осигури на служителя си работно място. Ако служителят реши да остане вкъщи въз основа на собствените си нужди, предложението предвижда въвеждане на данък за всеки ден отдалечена работа.

В САЩ, изчисляват стратезите, такъв данък може да плати за безвъзмездна помощ в размер на 1500 долара за 29-те милиона работници, които правят под 30 000 долара годишно и не могат да работят от вкъщи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:23 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 13 rate down comment 0
Mirilai-lai
преди 3 години
не замърсяват природата да ходят на работа и обратно, обикновено сами си плащат тока, интернета и т.н. разходи които при други обстоятелства се поемат от работодателя ... и на всичкото това отгоре - нов данък ??? ***...заслужават контра-данък за малоумната идея
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 0
фиг.1
преди 3 години
Аз също не съм привърженик на работата от вкъщи, но да се облага с данък е пълен дeбилизъм. Не знам какъв им е проблемът на тези "анализатори", които го предлагат, но не виждам никаква икономическа логика във въвеждането на такъв данък. И що за аргументи са това, да наказват хората, че пестят от пътуване и от обяд? Боже, дори на контролиращи маниаци като държавните чиновници не би им хрумнала подобна глупост.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 0
KMETA
преди 3 години
Търся работа:Мога да паса патките от в къщи. А да щях да забравя - луксозно!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 0
ПИЧ
преди 3 години
КОЙ ГИ ИЗМИСЛЯ ТИЯ ГЛУПОСТИ - ДОПЪЛНИТЕЛНО ОБЛАГАНЕ.А не се отчитат ефектите на по-малкия трафик, изгорели газове, излишно разкарване, по-доброто хранене на хората (а не някай мърляв сандвич), което ще доведе до по-малко болести и много други. Възможността да свършиш повече неща и други за които сега не се сещам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 0
Zlato
преди 3 години
Това, че не замърсяват като ползват автомобилите си, няма ли да им се брои на тези, които работят от вкъщи? Поне малко соц. справедливост да има, като сме тръгнали по пътя на социализма :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още