IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Призовават собственици на земеделска земя да избягват дългосрочни договори

Собствениците с наемни или арендни договори за 4 и повече години са длъжни да продават първо на арендатора, като не е лесно да докажат, че са получи отказ от него

15:55 | 04.06.10 г. 14
Призовават собственици на земеделска земя да избягват дългосрочни договори

Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ) отправя предупреждение към всички собственици на земеделска земя да се въздържат от сключването на дългосрочни наемни и арендни договори, се казва в прессъобщение на асоциацията.

Апелът е във връзка с вчерашното решение на Парламентарната комисия по земеделие и гори към 41-во НС за връщането на чл. 4а в Закона за собствеността и ползването на земеделски земи (ЗСПЗЗ).

Безспорно предлаганите изменения в ЗСПЗЗ ограничават правото на собственост и свободата на договаряне, признати и гарантирани от законите и Конституцията на България, заявяват от асоицацията. Чл. 4а от Закона за изменение и допълнение на ЗСПЗЗ предвижда задължение за собственика ако иска да продаде земята си, първо да я предложи на арендатора, с който има договор за наем или аренда за повече от четири години. Само в случай че той откаже, може да се търси купувач на свободния пазар.

Собственикът е лишен от възможността за свободен избор на страната, с която да договоря, посочват от асоциацията. Същевременно задължението за отправяне на предложение до ползвателите за закупуване на земеделската земя е свързано и със задължението за изчакване на отговор от тяхна страна в продължение на 30 дни. Отделно от това остават усилията и разходите, свързани с намирането на ползвателя и снабдяване с документи, които да удостоверят отказа от закупуване.

Само с въздържането от дългосрочни договори собствениците на земя могат да защитят правата си, коментират още от асоциацията.

В България има над 8 млн. собственици на земеделски земи и като важен субект в системата на българското земеделие БАСЗЗ е длъжна да защити техните права и интереси, които изменението на закона внесения категорично нарушава, пише в съобщението.

Свързани компании:

Агроенерджи АДСИЦ(AGRE)

Агро Финанс АД(AGF)

Агроенерджи Инвест АДСИЦ(AGI)

Булленд инвестмънтс АДСИЦ(LAND)

Адванс Терафонд АДСИЦ(ATER)

ЕЛАРГ Фонд за Земеделска Земя АДСИЦ - ликвидирано(4EC)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:25 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 3 rate down comment 0
Konsultant
преди 13 години
Този текст е безумен /при положение, че стария 4а просъществува около 1 г. и беше отменен през 2009 г./ и е плод на чисто лобистки интереси. Има редица публикации, в които г-ца Деси Танева /шеф на комисията по земеделие в 41 НС от ГЕРБ и кадър на Мелинвест/ заедно с Христов от НАЗ /Национална асоцияация на зърнопроизводителите/ признават, че е писан заедно от тях. Това е 3 лобистки закон по оста Танева - Преслав Борисов /който вече не е зам министър/??!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 0
abcd
преди 13 години
Това право на арендаторите е много коварно: привидно ги ползва, но ще им изиграе лоша шега. За да купуват земя земеделските прозиводители им трябва банково кредитиране, респективно следва банките да приемат земята, като обезпечение. А за да приемат баниките земята, като обезпечение трябва да са сигурни,че има прозрачен и ликвиден пазар на земята. Дано по-скоро се осъзнае този факт, особено от тези, които лансират чл.4а.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 0
mimi_79
преди 13 години
Един човек може да има няколко имота, затова и собствениците реално са повече от броя на населението като физически лица според мен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 2
KALIN1973
преди 13 години
8 miliona sobstvenitsi?Pri uslovie che naselenieto e okolo 6 miliona???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още