IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

5 неща, които Карл Маркс е искал да премахне

Анализаторът Владимир Сиркаров коментира фундамента, върху който лежи комунистическата идея

11:31 | 07.11.17 г. 24
5 неща, които Карл Маркс е искал да премахне

„Манифест на комунистическата партия“ е най-значимият труд на Карл Маркс и изследователите виждат в него фундамента на комунизма. В този труд е залегнала тезата, че комунистическата идея лежи върху основата на премахването на частната собственост. Това коментира пазарният анализатор Владимир Сиркаров в предаването "Investbook" на Bloomberg TV Bulgaria.

„Може ли да се изгради общество без частна собственост? Доказано е теоретично и емпирично, че частната собственост води до възможността за ефективно и ефикасно разпределение на ограничените ресурси в ситуация, в която хората имат неограничени желания“, посочи Сиркаров. "В Манифеста има пет неща, които са свързани с института на частната собственост, но са в различни измерения, които според Маркс трябва да бъдат заличени.“

Анализаторът е категоричен, че Карл Маркс директно „стреля“, но остава малко встрани от обществените дебати, които засягат хората. 

„Първото нещо, което буди много спорове и различни реакции, е отричането на семейството като социална институция. Маркс обвързва семейството през призмата на буржоазията. Буржоазното семейство реално е устроено така, че в центъра на живота, на движението на икономическите активности на това семейство, са капиталът и частните ползи“, коментира той.

Сиркаров обясни, че семейството е базирано на тези принципи и именно поради тази причина Карл Маркс смята, че този тип семейство трябва да бъде изкоренено.

Анализаторът обаче изрази своето несъгласие с тази гледна точка.

По думите му второто нещо, което Маркс иска да премахне, е индивидуалността.

„Индивидуалността през неговите очи е социална конструкция, която е част от капиталистическата система и е абсолютно пряко интегрирана с частния капитал“, каза Сиркаров и обясни, че буржоазното общество е базирано на независимост и индивидуалност, докато според Маркс „живеещият, работещият човек е зависим и не е индивидуален“.

„В този контекст според него индивидуалността като социален ефект е изключително вреден и той трябва да бъде изкоренен“, съобщи анализаторът.

Кои са вечните истини според Маркс? Какво лежи в основата на идеологическите сблъсъци? Може ли да има общество без частна собственост? Защо историята е едно от останалите три неща, които според Карл Маркс трябва да бъдат заличени? Вижте повече във видеото!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:23 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

4
rate up comment 19 rate down comment 7
Graf
преди 6 години
Хм..Взели пак да четат Маркс, па и да громят Манифеста... Като през ХIХ век.И тезите на днешните критици са същите. Сакаш са замръзнали във времето...А що ли е необходимо да се връщат към този "мъртвец" пак и пак така?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 19 rate down comment 14
ОПТИМИСТ
преди 6 години
"Нашите буржоа, като не се задоволяват с това, че имат на разположение жените и дъщерите на своите работници за официалната проституция и да не говорим, намират особено голямо удоволствие в това, взаимно да съблазняват съпругите си. " " Буржоазията все повече и повече премахва разпокъсаността на средствата за производство, на собствеността и на населението. Тя сгъсти населението, централизира средствата за производство и концентрира собствеността в ръцете на малцина. Необходима последица от това е политическата централизация. Независими, свързани почти само със съюзни отношения области с различни интереси, закони, правителства и мита се оказаха сплотени в една нация, с едно правителство, с едно законодателство, с един национален класов интерес, с една митническа граница. "Актуален си е Маркс
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 31 rate down comment 10
mathematician
преди 6 години
На теория може да звучи добре. На практика винаги води до глад - без изключения. Справка краха у нас, който доведе до купонна система и опашки по магазините. Справка все още останалите страни, които поддържат системата - Куба, Венецуела, Северна Корея.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 16
Иван Митев
преди 6 години
Пазарният анализатор г-н Владимир Сиркаров невярно представя някои тези на Маркс и съответно изводите не са коректни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още