Той обаче подчерта, че зелените цели няма да отпаднат и търговията с емисии ще остане.
„Завоят е в посока на преразглеждане на много от регулаторната тежест, която бе наложена през последните години и която е основна пречка за развитието на бизнес в Европа. Ще има и натиск за постигане на по-пълен единен пазар, който да включва услуги и капитали. Такива са посланията, но този завой ще бъде взет много бавно“, смята икономистът.
Според Петър Ганев Европа губи своето място на световната сцена, като изостава вече силно от САЩ и е изпреварвана от Китай. Той обясни, че причина за това са технологичният и финансовият сектор – Старият континент губи в състезанието за изкуствения интелект, а рисковият капитал като цяло избягва континента.
По думите му обаче, докато големите икономики на ЕС страдат от ниски нива на растеж, новите членове от Централна и Източна Европа печелят дял от световната икономика. Икономистът е убеден, че това е регионът, който показва, че можеш да бъдеш конкурентоспособен и в рамките на ЕС. Икономистът съобщи, че някои от новите страни членки на ЕС от ЦИЕ са удвоили своя дял от търговията и икономика в ЕС.
„Имаме примера от десет страни, които се възползваха от единния пазар и вдигнаха своята производителност на труда, което не се наблюдава в южните държави. Опитът на нашите държави показва, че тази конкуренция вътре в Европа може да работи“, отбеляза Петър Ганев. Той смята, че вътрешната конкуренция с политики като плосък данък може да има по-добри резултати, отколкото да се разчита на координация на икономическите политики, особено западните, които доведоха региона до стагнация. И добави, че фискалната тежест в държави от ЦИЕ е много по-близка до тази в САЩ.
Икономистът е убеден, че промените в Европа ще отнемат много време, след като отделните държави невинаги се съобразяват с целите на Евросъюза и създават пречки пред свободния пазар с търговия и немитнически бариери.
„Говори се не за премахване, а за опростяване на регулациите, и това ще се случи бавно, но ЕС няма да спечели със скорост. Европа може да спечели, ако дори и по-бавно си подреди къщата по правилния начин“, е мнението на Ганев. Той прогнозира, че ако ЕС реформира начина, по който е организирана икономиката ѝ, Европа ще може да се възползва от таланта си в иновациите, да го задържи, за да развива бизнес тук, а не да търси по-добрите условия в САЩ.
Ганев съобщи, че през януари ИПИ участва в изготвянето на доклад: "Европа в глобалната надпревара", а в края на миналия месец новата Европейската комисия представи своята първа голяма инициатива, чиято цел е да обърне тенденцията на индустриален спад в блока, като положи повече усилия в конкуренцията със Съединените щати и Китай в нови области като изкуствения интелект, намаляване на разходите за енергия и бюрокрация. Инициативата, известна като "Компас за конкурентоспособност" (Competitiveness Compass), определя курса на изпълнителната власт на ЕС по отношение на законодателството и инициативите през следващите две години.
Какво е мястото на държавните помощи в бъдещето на Европа? Как може да се намали ролята на държавата в преразпределянето на приходите? Каква е формулата на Европа за икономически растеж и финансова устойчивост може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.
преди 1 месец не знам колко хора успяха да излъжат , но най - опасното че ангажираха и данъколатците чрез бюджета на ЕС отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: doba точно така, бръщолевенеяата на една говореща глава от НПО е важна за света! не е истина колко си злеее, деди! :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Гъбков/Зелков, тия от Брюксел направо те резнаха от кoчана долу :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар