IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кои са звездите на S&P 500, допринесли най-много за ръста му от 29%

В класацията на топ 10 влязоха компании от сектора на полупроводниците, посочи Ивайло Чаушев, старши дилър в "Делтасток"

17:16 | 08.01.20 г.
Кои са звездите на S&P 500, допринесли най-много за ръста му от 29%

Най-добре представящата се компания в щатския индекс S&P 500 през 2019 г. е AМD (Advanced Micro Devices) с ръст от 150% в цената на акциите ѝ, което е изключително впечатляващо. Те бяха почти пред фалит през 2015-2016 г. и акциите им бяха 1,60 - 2 долара. А сега са близо 47 долара - 2800% ръст. Те превзеха голяма част от пазара на своя конкурент Intel и започнаха сериозно да се развиват в "data center" технологиите. Това каза Ивайло Чаушев, старши дилър в "Делтасток", в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

По думите му първите места в класацията на топ 10 са заети предимно от представители на сектора на полупроводниците.

"На второ място е Lam Research с ръст от 116% в цената на акциите им, те произвеждат полупроводници за индустриалния сектор, посочи Чаушев. – Третата е KLA Tencor, които произвеждат оборудване и диагностика за самия сектор на полупроводници и наноелектроника. Книжата на компанията поскъпват с 98%.”

Според експерта компаниите, които поведоха S&P 500 към този 29-процентен ръст през миналата година са Facebook, Amazon, Apple, Netflix и Google. “Те се представиха доста добре с над 50% ръст, но не влязоха в топ 10", обясни той.

Дилърът от "Делтасток" обясни, че S&P 500 се дели на 11 сектора. “Всички те се представиха изключително добре и са на позитивна територи.", изведе като тенденция той.

На първо място сред губещите е Abiomed.

"Най-сериозен спад в цената на акциите си отбелязаха Abiomed, която произвежда импланти. Започнаха да излизат изследвания за техните продукти, които не начертаха една оптимистична картина за компанията. 47% е спадът в стойността на книжата им", заяви Чаушев.

Той обясни, че информационните технологии са с ръст от 48,9% на годишна база, а комуникационните услуги – с 30% нагоре.

“Не толкова добре представилите се сектори са енергията и материалите – 6% ръст за енергийния сектор, а за материалите – 17%", посочи Ивайло Чаушев.

Дилърът коментира и ескалацията между Иран и САЩ. Той е на мнение, че тя няма да се приеме добре от пазарите, като очаква “по-скоро това да са прокси войни”.

"Ситуацията е несигурна", посочи Чаушев и обобщи другите рискове. – Това са изборите в САЩ, рецесия, има няколко риска, които са по-специфични и са свързани с липсата на ликвидност в САЩ, търговската война. И разбира се, политиката на централните банки - това е един от най-сериозните рискове, защото води до т.нар. инфлация на активите.”

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:52 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още