IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

S&P понижи рейтинга на България

Понижението отразява нарасналите рискове по външните баланси на страната, съобщават от агенцията

15:42 | 30.10.08 г.
Автор - снимка
Създател
S&P понижи рейтинга на България

Standard & Poor's понижи дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България съответно до нива от BBB+ и A-2 на BBB и А-3, се казва в съобщение на агенцията. Перспективата за рейтинга е негативна, в резултат на нарасналите рискови фактори за страната.

„Понижението отразява нарасналите рискове по външните баланси на страната“, смята Марко Мрсник, анализатор в S&P.

Според агенцията, България е посрещнала световната финансова криза с всички симптоми на прегряваща икономика и с повишен риск от свиване на входящите капиталови потоци. Преките чуждестранни инвестиции, които миналата година покриваха целия дефицит по текущата сметка, намаляват, в резултат на свиването на активността в строителния сектор и търговията с недвижими имоти, припомнят от S&P.

„Много от чуждестранните инвестиции в последните години бяха насочени към сектори, които не повишават износа и следователно няма да могат да подобрят платежния баланс на страната. При тази ситуация може да се очаква ограничаване на вноса и потреблението, а оттам и спад на данъчните приходите в държавната хазна“, смятат от S&P.

„Голяма част от финансовата система на България е доминирана от западноевропейски банки, които при настоящите условия на глобалните кредитни пазари вероятно няма да могат да увеличават допълнително експозициите си зад граница. Това може да доведе до рязко свиване на кредитната активност в България, подобно на ситуацията, която се наблюдава в момента в Прибалтийските републики“, се казва още в доклада на S&P.

Негативната перспектива за рейтинга на България отразява мнението на агенцията, че за момента рисковете за икономиката и фискалната позиция остават значителни, особено в условията на глобална финансова криза. В съобщението се казва, че при евентуално влошаване на ситуацията, рейтингът може да бъде понижен отново, но не се очаква да излезе от категорията „BBB“, тоест от т. нар. „инвестиционен рейтинг“, какъвто бе случаят с Румъния в началото на седмицата.

„Вярваме, че властите в България ще направят всичко възможно да поддържат валутния борд в страната, а чуждестранните банки ще продължат да финансират дъщерните си компании. В противен случай кредитният рейтинг може да попадне под силен низходящ натиск“, смята Марко Мрсник.

„От друга страна, при евентуално стабилизиране на глобалната финансова обстановка или подобряване на позицията по външния дълг и платежния баланс на България, би подкрепило рейтинга на страната“, казва още той.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:17 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още