IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Как вижда развитието на търговската война един от управителите на Фед

Кристофър Уолър очертава два сценария, първият от които предвижда високи мита, ускоряващи инфлацията в САЩ до 5% и тласкащи икономиката към рецесия

21:15 | 14.04.25 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Членът на Управителния съвет на Федералния резерв Кристофър Уолър изложи два сценария за това как търговската политика на президента на САЩ Доналд Тръмп може да повлияе на американската икономика, но подчерта, че инфлационното въздействие на всеки налог вероятно ще бъде временно.

Уолър нарече новата търговска политика „едно от най-големите сътресения върху икономиката на САЩ от много десетилетия“ в коментари за събитие в Сейнт Луис.

„Бъдещето на тази политика, както и нейните възможни ефекти, все още са много несигурни“, изтъква той, цитиран от Bloomberg. „Това прави перспективата също много несигурна и изисква централните банкери да останат гъвкави при разглеждането на широкия диапазон от резултати“.

Уолър посочи, че съществува възможност Фед да намали своя референтен лихвен процент и при двата сценария, които очерта. Мнението му бележи отклонение от това на други негови колеги, които наскоро изразиха опасения, че митата могат да имат по-устойчиво въздействие върху инфлацията.

Членът на Управителния съвет на Федералния резерв Кристофър Уолър. Снимка: Bloomberg Членът на Управителния съвет на Федералния резерв Кристофър Уолър. Снимка: Bloomberg

Новините около митата на Тръмп разтърсват пазарите и будят опасения сред икономистите, които искат да оценят потенциалните икономически ефекти от налозите.

На 2 април Тръмп обяви мита върху търговските партньори на САЩ. Оттогава той наложи 90-дневна пауза върху т.нар. реципрочни налози, като същевременно запази в сила 10-проценнтното базово глобално мито. Китай е изправен пред такси по внос, надхвърлящи 100%.

Уолър изложи два сценария за това как търговската политика може да се развие и очерта как трябва да реагира политиката на Фед при всяко различно развитие.

В първия случай той приема сценарий с „големи мита“, при който средните налози от  около 25% остават в сила за известно време. При втория Уолър описва ситуация с „по-ниски налози“, при която остава в сила минимум 10% повсеместно мито върху стоки от всички страни, като другите такси по внос отпадат с течение на времето.

Сценарий с високи мита

При първия сценарий икономическият растеж на САЩ вероятно ще се забави „до пълзене“, а нивото на безработица ще се увеличи значително, прогнозира Уолър.

Инфлацията също ще се ускори значително в тази ситуация, потенциално достигайки връх от близо 5% на годишна база през следващите месеци, ако бизнесът бързо и напълно прехвърли разходите от налозите върху потребителите.

Все пак Уолър казва, че инфлацията ще се върне към по-умерено ниво през 2026 г., при условие че очакванията на американците за растеж на цените останат стабилни.

„Въпреки факта, че последният скок на инфлацията, започнал през 2021 г., продължи по-дълго, отколкото аз и други колеги очаквахме първоначално, най-добрата ми преценка е, че ускорената от митата инфлация ще бъде временна“, коментира Уолър.

Според него, ако забавянето е значително и предстои рецесия, „тогава бих очаквал да подкрепя намаляването на основната лихва по-рано и в по-голяма степен“.

Ако Фед се сблъска както с бързо забавяща се икономика, така и с все още ускорена инфлация, Уолър смята, че „рискът от рецесия ще надвиши риска от ескалиране на инфлацията“.

Сценарий с по-ниски мита

Във втория сценарий Уолър изчислява, че ефектът върху инфлацията ще бъде много по-малък, като ценовият ръст ще се ускори до около 3% на годишна база. Въпреки че ще има отрицателен ефект върху икономиката и растежа при заетостта, той ще бъде по-малък, отколкото при първия сценарий.

„В резултат на тези ограничени ефекти върху инфлацията и икономическата активност от постоянно намаляващите мита, бих подкрепил ограничен отговор на паричната политика“, изтъква Уолър, добавяйки: „Стабилните или дори по-ниски инфлационни очаквания, тъй като икономиката се забавя, съчетани с мнението, че ефектите от по-малките мита ще са временни, дава възможност на Фед да коригира политиката, тъй като напредъкът на основната тенденция при инфлацията се разкрива в данните за цените“.

Ако има малък ефект от митата върху инфлацията, намаленията на лихвите ще бъдат „много големи“ през втората половина на 2025 г., заключва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:12 | 14.04.25 г.
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още