IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Слабото потребление в Китай засенчи силните данни за производствената активност

Въпреки устойчивостта на фабриките по-слабото потребление през април сигнализира за необходимостта от по-подкрепящи политики

11:15 | 19.05.25 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Индустриалното производство на Китай се е разширило по-бързо от очакваното през април, сочат данни от понеделник, но докладът за потреблението разочарова, подчертавайки предизвикателствата, пред които е изправена втората по големина икономика в света въпреки бързото намаляване на търговското напрежение със САЩ.

Индустриалното производство е нараснало с 6,1% на годишна база, забавяйки се спрямо предходния месец, но значително надхвърляйки прогнозата в проучване на Bloomberg сред анализатори. Ръстът на продажбите на дребно, който е ключов показател за потреблението, е отслабнал спрямо март до 5,1%, според данните, публикувани от Националното статистическо бюро в понеделник. Този резултат е под прогнозата на икономистите.

Въпреки устойчивостта на фабриките по-слабото потребление през април сигнализира за необходимостта от по-подкрепящи политики. Продължителната криза с недвижимите имоти в Китай, дефлационният натиск и опасенията за безработицата натежават върху доверието на домакинствата, пише Bloomberg.

Правителството, което си е поставило амбициозна цел за икономически растеж от около 5% за 2025 г., предварително е определило като приоритет за тази година повишаването на вътрешното потребление.

„Позитивните данни за индустриалното производство отразяват само една част от икономиката“, коментира Реймънд Йънг, главен икономист в Australia & New Zealand Banking Group. "Но данните за продажбите на дребно през април показват, че хората не са склонни да харчат. За да постигне растеж от 5%, страната все още се нуждае от потребление“, добави той.

Равнището на безработица в градовете леко се е понижило до 5,1% през април, а ръстът на инвестициите в дълготрайни активи се е забавил до 4% през първите четири месеца на годината. Цените на новите жилища в Китай са спаднали с по-бърз темп през миналия месец.

Тази момента снимка на икономиката предлага най-пълния досега поглед върху това как Китай се справя с рязката ескалация на търговското напрежение със САЩ. Въпреки че през май двете страни постигнаха временно примирие в търговската си война, несигурността около по-нататъшните преговори за постигане на окончателно споразумение може да накара бизнеса да бъде предпазлив по отношение на разширяването на производството или инвестирането в нови проекти.

Все пак изненадващото представяне на индустриалното производство предоставя още едно доказателство, че Поднебесната империя е успяла да избегне рязко забавяне в началото на търговската война на американския президент Доналд Тръмп. Износът през април също е нараснал повече от прогнозите, тъй като компаниите са пренасочили стоки към Югоизточна Азия и Европа, за да компенсират спада на доставките за САЩ.

Няколко големи международни банки, включително Goldman Sachs, повишиха прогнозите си за растежа на Китай през 2025 г. миналата седмица, въпреки че оценките им остават под целта на Пекин. Много икономисти също така очакват примирието с Вашингтон да спечели на правителството повече време, преди да се наложи да приложи повече стимули, за да подкрепи икономиката.

„Споразумението между САЩ и Китай би могло да намали несигурността по отношение на митата, докато местните политици биха могли да преминат в режим на изчакване“, написаха икономисти от Citigroup миналата седмица.

Междувременно икономистите на Morgan Stanley намалиха очакванията си за допълнителен фискален пакет през четвъртото тримесечие.

Настроенията на потребителите остават нестабилни на фона на спада в сектора на недвижимите имоти и опасенията, че търговската война може да доведе до съкращения в огромните производствени и експортни сектори на Китай.

През април програмата на Пекин за субсидиране на покупките на нови потребителски стоки вероятно е допринесла за огромни ръстове в продажбите на домакински уреди, телекомуникационно оборудване и мебели. В същото време покупките на автомобили, които формират близо една десета от общите продажби на дребно, са нараснали с по-малко от 1% след увеличението от 5,5% през март.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:15 | 19.05.25 г.
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още