Френският президент Еманюел Макрон ще обяви чуждестранни инвестиции на стойност 37 млрд. евро на годишна среща с бизнес лидери, стремейки се да излъчи оптимистично послание, тъй като бавно развиващата се икономика на страната е изправена пред насрещни ветрове в лицето на американските мита, съобщава Bloomberg.
Проектите ще бъдат обявени в понеделник на срещата на върха „Избери Франция“, която събира ръководители в замъка Версай, близо до Париж.
Министърът на финансите Ерик Ломбард заяви, че общата инвестиция е рекордна за събитието, което Макрон инициира преди седем години в опит да реиндустриализира страната.
От общата сума 17 млрд. евро вече бяха обявени на отделна среща на върха за изкуствения интелект (AI) през февруари.
„Това е част от преустройството, преразпределението на френската индустриална мощ, въпреки че броят на създадените работни места все още не е отчетен“, изтъква Ломбард по радио RTL. „Смятаме, че с тези инвестиции можем да рестартираме офанзивата по отношение на заетостта“, подчертава министърът.
Срещата на върха се провежда в труден момент за френската икономика, която е притисната от огромен дълг и слаб растеж. Наложените от президента на САЩ Доналд Тръмп мащабни налози върху вноса от Европейския съюз (ЕС), които в момента са преустановени, хвърлиха сянка върху икономическите перспективи.
Данни от миналата седмица на консултантската фирма EY показаха, че чуждестранните инвестиции в Европа продължават да намаляват през 2024 г. Въпреки това, на фона на спада в годишния брой проекти, Франция се задържа на първо място в региона.
Анализът на EY също така показва, че парите от чужбина създават по-малко работни места на континента. Във Франция безработицата се колебаеше около 7,4% през последната година, което затруднява съществено Макрон да постигне целта си за пълна заетост до края на втория си мандат през 2027 г.
Въпреки затрудненията Франция отчете по-малък от очакваното бюджетен дефицит за 2024 г., което осигурява на Макрон известна свобода на действие. Фискалните затруднения на страната съвпаднаха с продължителната политическа несигурност след предсрочните парламентарни избори миналата година, което предизвика разпродажба на пазара на облигации.
Резултатът също така дава на правителството по-добра отправна точка, докато то се стреми да намали дефицита до 5,4% от брутния вътрешен продукт (БВП) през тази година и да спази ограничението на ЕС от 3% до 2029 г. Тези планове са изправени пред все по-големи предизвикателства поради слабия икономически растеж и обещанията на Макрон да увеличи разходите за отбрана като част от по-широкообхватното европейско превъоръжаване.