IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Отбранителната стратегия на Макрон намирисва на риба

Претенциите на Франция относно достъпа на нейните риболовни лодки до британски води затрудняват напредъка в преговорите за обща отбрана с Лондон

17:00 | 18.05.25 г. 1
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Преговорите между Франция и Великобритания за създаване на общ отбранителен пакт са застрашени от спора между двете страни за правата за риболов, предава германската медия ntv.

Новите проблеми изискват спешно решение, докато старите отново кипят.

Европейският съюз (ЕС) и Великобритания се стремят да работят заедно по идеята за съвместна отбрана в условията на руска агресия, но това не е толкова лесно. Защото Париж изглежда все още има сметки за уреждане с Лондон и следователно застрашава предложения пакт.

Става въпрос за правата върху риболовните квоти в британските води.

Дори върховният представител на ЕС по въпросите за външната политика Кая Калас изрази публично възмущението си от спора. През април Калас каза пред BBC, че е „изненадана колко важна е рибата в дискусиите“.

Въпросът за достъпа на европейските риболовни флотилии до британските води досега действа като спирачка при преговорите за отбранителния пакт между ЕС с Великобритания. Споразумението за сигурност трябва да бъде подписано на срещата на върха между страните в Лондон. Освен това там ще бъде обсъдена промяната на сделката за обща търговия и сътрудничество. Според ntv въпросът с правата за риболов все още е част от предварителните преговори. И няма решение засега.

Иронично е, че френският президент Еманюел Макрон, от всички заинтересовани лица, се застъпва най-силно за риболова. Откакто встъпи в длъжност, той се представя като голям защитник на европейската отбранителна политика при всяка възможност. И експертите са съгласни, че архитектурата на сигурността на ЕС трябва да може да разчита на съседи като Великобритания - особено в светлината на американския президент Доналд Тръмп.

„Като се има предвид световната ситуация, френската тактика за обвързване на сътрудничеството в областта на отбраната с риболовните квоти е доста абсурдна“, коментира Хана Нойман, член на Комисията по отбрана в Европейския парламент.

Лондон иска достъп до средствата на ЕС за отбрана

Спорът за риболова не е нов. Той изкристализира от времето на Brexit. Макрон е подложен на вътрешнополитически натиск, защото риболовът е важен икономически сектор за френските крайбрежни региони. Ето защо политиката за сигурност на президента в момента осезаемо мирише на риба. Достъпът до британски води е важен за френските флоти, за да могат да ловят големи количества миди. Франция не е единствената страна от ЕС, която настоява за този достъп. Но спорът между Лондон и Париж ескалира преди около четири години.

Твърди се, че в подготовката за срещата на върха е имало и други спорни точки, като например програмата за мобилност на младежите и граничната политика за Гибралтар. Освен това Великобритания настоява за достъп до фонда на ЕС за отбрана в размер на 150 млрд. евро. Пактът за отбрана, ако бъде сключен в понеделник, може само да положи основите за това.

Преди да постъпят каквито и да е средства, трябва да се сключи второ, по-конкретно споразумение.

В ЕС се чуват гласове, които посочват, че финансовата подкрепа за военно оборудване в рамките на сътрудничеството не трябва да бъде еднопосочна улица. „Ако на Великобритания бъде предоставен достъп до фонда за отбрана на ЕС, компаниите от ЕС също трябва да имат по-добър достъп до британските програми“, настоява Нойман. В крайна сметка целта е сътрудничество на равнопоставена основа.

Преговорите по пакта не са само за военно оборудване, но и за засилено сътрудничество между войските.

„Разговорите засегнаха и възможността Обединеното кралство да участва във военни мисии, ръководени от ЕС, което, макар и ограничено, би засилило допълнително сътрудничеството между ЕС и Великобритания в областта на отбраната“, изтъква бившият естонски генерал Рихо Терас пред ntv.

Освен това, сътрудничеството с Великобритания предлага възможност за подпомагане на ЕС в области на сигурността, където блокът би имал големи пропуски без военната подкрепа от САЩ.

„Великобритания има какво да предложи в областта на разузнаването и сателитите“, посочва Терас.

Що се отнася до подкрепата за разкъсваната от война Украйна, Обединеното кралство би могло да даде решаващ принос, като продължи да доставя оръжия, боеприпаси и системи за прецизно нанасяне на удари с голям обсег.

Няма съмнение: ЕС би могъл да се възползва изключително от пакта за отбрана с Лондон. Въпросът е как ще протекат преговорите на фона на амбициозната политика на Макрон в областта на риболова.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:29 | 18.05.25 г.
Най-четени новини
Още от Сигурност и отбрана виж още

Коментари

1
rate up comment 7 rate down comment 2
RoyBatty
преди 3 седмици
??? "Великобритания настоява за достъп до фонда на ЕС за отбрана в размер на 150 млрд. евро." ??? ... А ако и Зимбабве пойска достъп?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още