IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Страните от Г-7 обсъждат мита за китайските продукти с ниска стойност

Редица икономики обвиниха китайските платформи за онлайн търговия на дребно като Temu и Shein, че наводняват пазарите им с евтини стоки

15:03 | 21.05.25 г. 5
Канадският министър на финансите Франсоа-Филип Шампан. Снимка: Bloomberg
Канадският министър на финансите Франсоа-Филип Шампан. Снимка: Bloomberg

Държавите от Г-7 обсъждат въвеждане на мита върху свръхпредлаганите китайски продукти с ниска стойност. Това съобщи канадският министър на финансите Франсоа-Филип Шампан, цитиран от Bloomberg.

На пресконференция, с която бе открита срещата на финансовите ръководители на страните от Г-7 в Банф, Албърта, Шампан заяви, че дневният ред ще включва разговори за това как страните могат да координират действията си и да се справят с проблемите, свързани със свръхкапацитета и непазарните практики, като посочи по-нататъшни стъпки за ограничаване на свръхпредлагането от Китай.

Редица икономики обвиниха китайските платформи за онлайн търговия на дребно като Temu и Shein, че наводняват пазарите им с евтини стоки, а президентът на САЩ Доналд Тръмп вече ги атакува със своите мащабни налози, обявени през миналия месец.

САЩ са най-големият пазар за тези малки по стойност пратки, като са поели около една четвърт от 94-те млрд. долара такъв износ от Китай през миналата година, според анализ на Bloomberg. През миналия месец пратките за САЩ са нараснали с почти 30% в сравнение с предходната година, тъй като купувачите се опитаха да изпреварят новите налози, като сега тази търговия вероятно ще намалее.

В някои страни се опасяват, че китайските износители сега ще изпращат пратки, които иначе биха отишли в САЩ, на други пазари, подбивайки цените на местните производители и търговци на дребно.

Поради това Европейският съюз (ЕС) обмисля въвеждането на фиксирана такса за малките пакети, влизащи в блока, съобщи Financial Times. Франция вече настоява да се добавят такси за такива пакети, като Великобритания и Япония също обмислят подобни стъпки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:03 | 21.05.25 г.
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

3
rate up comment 3 rate down comment 2
aldy
преди 3 седмици
Над 200 000 предприятия са напуснали ФРГ в последната година. Чудно защо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 6
0pk
преди 3 седмици
А така, трябва да се ограничи търговията! Каквой туй нящо дето китайците ще продават евтинджос на нашите роби, така де - жители. И то проблема не е че са много евтини стоките, а че не минават през правилния посредник. :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 4
Alex Silver
преди 3 седмици
ТИЯ хем не са в състояние да произвеждат всичко на достатъчно приемливи цени, хем искат да ограничат произведеното от Световната фалрика, най-често по безчислени заявки от европейски и други компании. За пореден път си стрелят в краката, а напоследък и в главата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още